ترک سیگار و تاثیر آن بر سلامتی

به گزارش آسمان فارس، وقتی سرطان و سیگار کشیدن همراه هم در یک جمله می آیند، بسیاری از مردم به سرطان ریه فکر می نمایند. زیرا سرطان ریه اولین چیزیست که به سیگار کشیدن پیوند خورده است و علت اینکه چطور سیگار کشیدن می تواند به بیماری ریه منجر گردد کاملا واضح است.

ترک سیگار و تاثیر آن بر سلامتی

تحقیق در خصوص ترک سیگار و دخانیات و تاثیر آن بر سلامتی

بیماران و دوستانم اغلب می پرسند که برترین کاری که می توان برای سلامتی انجام داد، چیست؟ پاسخ این سوال، به طرز فریبنده ایی ساده به نظر می رسد، اما در واقع بسیار هم سخت است. اما گاهی یک تغییر ساده در زندگی باعث می گردد تا زندگی سالم تری نسبت به دیگران داشته باشید. آن چیست؟ ترک سیگار.

گرچه می دانم که فقط بعضی از شما سیگار می کشید، اما بسیاری از ما دوستی یا معشوقی داریم که هنوز به عادتش پشت پا نزده و حتی ممکن است بیشتر، سیگار برگ یا قلیان بکشد. در روز بدون دخانیات، دوست دارم از این طریق به این عادتتان لگد بزنید و توتون و تنباکو را از زندگیتان، که یکی از برترین کارهایی است که می توانید برای بدن خود انجام دهید، دور کنید.

همه چیز فقط به سرطان ریه ختم نمی گردد
هنگامی که از مردم می پرسم درباره اثرات سیگار روی سلامت خود چه تصوری دارند، رایج ترین پاسخ آن ها سرطان ریه است. این احتمال وجود دارد، زیرا سرطان ریه یکی از اولین و بزرگ ترین یافته های بهداشتی مرتبط با سیگار است که می تواند برای سلامت شما خطرناک باشد.

اما از آن موقع تا به حال، دریافتیم که خطرات ناشی از سیگار بسیار فراتر از سرطان ریه است و همه بخش های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. سیگار خطر ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد:

بیماری قلبی

بیماری های ریوی مانند آمفیزم و COPD، که تنفس را مشکل می کند.

سکته مغزی

سرطان های دهان، گلو، مری، معده، روده بزرگ، راست روده،کلیه ها، مثانه، کبد، پانکراس،دهانه رحم

سرطان خون

دیابت

عفونت ریه مثل پنومونی

آنوریسم، که می تواند به خونریزی کشنده منجر گردد.

داشتن مسائل بارداری و یا زایمان و تولد یک نوزاد نارس

این لیست طولانی و وحشتناک است، اما بعضی از مردم هنوز متوجه نیستند که با مصرف سیگار، خود را در معرض چه خطراراتی قرار می دهند.

صرفا سیگار مد نظر نیست
بعضی از افراد تصور می نمایند که با مصرف سیگار برگ، قلیان یا جویدن تنباکو امنیت دارند، اما این انواع سیگار هم می تواند اعتیاد آور و مخرب سلامت باشد. بسیاری از مردم فکر می نمایند تا زمانی که شما دود را به طور کامل تنفس نکنید، سالم هستید.

متاسفانه، نیکوتین و بسیاری از مواد شیمیایی مضر موجود در دود به طور مستقیم به وسیله عروق خونی موجود در دهانتان، جذب جریان خون می گردد. در واقع نیازی نیست، تمام این دود را استنشاق کنید تا آسیب ببینید. مادامی که دود از دهانتان خارج می گردد، در معرض خطر هستید.

حتی اطرافیان هم ایمن نیستند. مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند شما را در معرض خطر بعضی از بیماری ها ناشی از مصرف سیگار قرار دهد.

مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند حتی به محصولاتی مانند فرش و پرده، به مرور زمان آسیب بزند؛ که دود دست سوم نامیده می گردد و می تواند به بچه ها و دیگر افرادی که با شخص سیگاری زندگی می نمایند، حتی ساعت ها پس از مصرف سیگار، آسیب برساند.

خبر خوب اینکه
گرچه ممکن است تصویری ناامید نماینده برای فرد سیگاری بوجود آمده باشد، اما خبر خوب این است که بسیاری از آن ها قابل جبرانند. به عنوان مثال، خطر ابتلا به سرطان، با قطع مصرف سیگار کاهش می یابد.

حتی اگر در حال حاضر به سرطان ریه مبتلا هستید. هر چه زودتر سیگار کشیدن را ترک کنید، مقدار خطر ابتلا در شما پایین تر می آید، اما هیچ وقت دیر نیست و این فقط در خصوص سرطان است. در خصوص تمام عوارض سلامت دیگر چه؟ آنچه برایتان اتفاق می افتد:

ضربان قلب وفشار خون، که به علت سیگار تحت فشار قرار داشتند، بلافاصله آغاز به برگشت به حالت عادی می نمایند.

در عرض چند ساعت، سطح مونوکسید کربندر خون شما آغاز به کاهش می کند، اکسیژن رسانی به اندام های بدن را برای خون رسانی آسان تر می سازد.

ظرف چند هفته، گردش خون را بهبود می بخشد و فراوری خلط، که به معنی سرفه و خس خس است، کمتر می گردد.

سلول های دهان و زبانتان بازیابی می شوند،شما می توانید طعم و بوی غذاها را بهتر بفهمید.

چند ماه پس از ترک سیگار، متوجه خواهید شد که ریه های شما به طور چشم گیری بهتر کار می نمایند. به راحتی نفس می کشید و در طی ورزش کمتر به نفس نفس می افتید.

چند سال از ترک سیگار، از شر خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مزمن به طور چشمگیری خلاص می شوید.

ترک سیگار می تواند یک راه طولانی باشد، اما همان طور که می بینید، ارزشش را دارد. صادقانه بیاندیشید، غیرممکن است که سیگاری باشید و سالم بمانید! کمتر بیمار شدن، امکان بازی با بچه هایتان در زمین بازی، این که چند سال بیشتر از عمرتان را با عزیزانتان سپری می کنید و تمام دلایل دیگر، ارزش این سختی را دارد که سیگار کشیدن را برای داشتن یک زندگی خوب ترک کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1784

به "ترک سیگار و تاثیر آن بر سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک سیگار و تاثیر آن بر سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید