به خواب رفتن دست و پا، زنگ خطر کدام بیماری هاست؟

به گزارش آسمان فارس، اگر دست و پا های شما همواره به خواب می رود، ممکن است به دلیل یکی از مواردی باشد که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

به خواب رفتن دست و پا، زنگ خطر کدام بیماری هاست؟

به گزارش خبرنگار ، احتمالاً هیچ انسانی نیست که با احساس عجیب به خواب رفتن دست و پا یا سایر اندام ها آشنا نباشد.

این احساس ناخوشایند که مطمئناً آزاردهنده است، می تواند برای یک دقیقه یا دو دقیقه شما را آزار دهد؛ اگرچه در بسیاری از موارد، ساده از کنار این حالت می گذریم، اما سوزن سوزن شدن های مکرر می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

شایع ترین دلیل بی حسی موقت پا، عادت هایی است که بر اثر آن فشار به اعصاب وارد شده و جریان خون را به سمت اندام تحتانی کاهش می دهد.

بعضی از عادت ها از جمله نشستن یا زانو زدن برای مدت طولانی، باعث احساس موقت به خواب رفتن پا ها می گردد؛ پوشیدن کفش یا لباس تنگ هم می تواند باعث بی حسی موقت گردد همچنین بیماری های زمینه ای وجود دارد که می توانند موجب احساس بی حسی و سوزن شدن مکرر می شوند. در ادامه مطلب با بعضی از این بیماری ها آشنا می شوید.

دیابت

دیابت یکی از شایع ترین علل به خواب رفتن دست و پاست؛ در این بیماری به تدریج عملکرد اعصاب حسی بدن دچار اختلال می گردد. این کاهش حس هر چه به سمت اندام های تحتانی و پایین تر بدن می رویم شدیدتر می گردد.

در این نوع خواب رفتگی که به نوروپاتی دیابتی مرسوم است، خواب رفتن ابتدا در پا ها احساس شده و بعد از مدتی در دست ها و بازو ها هم احساس می گردد؛ دلیل آن هم این است که قند خون بالا می تواند به اعصاب بدن شما آسیب برساند.

کمبود ویتامین B12

فقدان B12 باعث آسیب به غلاف میلین اعصاب می گردد. غلاف میلین اعصاب را احاطه نموده و از آن محافظت می نماید. بدون این محافظت، عملکرد صحیح اعصاب متوقف می شوند و شرایطی مانند نوروپاتی محیطی رخ می دهد حتی کمبود نسبتاً خفیف B12 می تواند بر سیستم عصبی و عملکرد صحیح مغز تأثیر منفی بگذارد.

بیماری های خود ایمنی

بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید باعث می گردد سیستم ایمنی بدن به بافت های فرد حمله کند همچنین می تواند منجر به آسیب عصبی در او گردد. با گذشت زمان، بیماری خودایمنی مزمن می توانند مفاصل، اندام ها و بافت های همبند را هم از بین ببرد.

سرطان که با شیمی درمانی درمان می گردد

دارو هایی که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، در بعضی افراد ممکن است باعث آسیب عصبی گردد که منجر به از دست دادن احساس یا حرکت در بخشی از بدن می گردد، اما اگر این دارو ها تغییر نمایند یا قطع شوند و مقدار مصرف آن ها کاهش یابد، اثرات مضر آن ها معمولاً از بین می رود.

بیماری های خطرناک را با چرت روزانه دور کنید

عفونت ها

انواع عفونت های ویروسی و باکتریایی و بیماری های عفونی هم می تواند منجر به آسیب عصبی گردد؛ بیماری هایی مانند زونا، هپاتیت C، جذام و دیفتری از این دسته اند.

بیماری های ارثی

گاهی اوقات یک بیماری ارثی علت سوزن سوزن شدن مداوم است؛ به عنوان مثال بیماری شارکوت ماری توث یک تخریب پیشرونده ماهیچه ها در کف پا، ساق پا، دست و ساعد است که می تواند منجر به دوره های ضعف و بی حسی می گردد یا بیماری ام اس که بر اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می گردد، از این دسته هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 440

به "به خواب رفتن دست و پا، زنگ خطر کدام بیماری هاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به خواب رفتن دست و پا، زنگ خطر کدام بیماری هاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید