بلایی که فشار خون بالا بر سر کلیه ها می آورد

به گزارش آسمان فارس، فوق تخصص کلیه بزرگسالان با اشاره به اینکه فشار خون بالا و بیماری نارسایی کلیوی هردو از بیماری های شایع و بدون علامت هستند توصیه کرد: کلیه ها باید از جهت دفع پروتئین کنترل شوند و همینطور فشار خون به صورت مستمر مقدار گیری گردد.

بلایی که فشار خون بالا بر سر کلیه ها می آورد

به گزارش فارس، آریا جنابی فوق تخصص کلیه بزرگسالان و نفرولوژیست درباره ارتباط فشار خون بالا و نارسایی مزمن کلیه گفت: پرفشاری خون می تواند یکی از علائم نارسایی مزمن کلیه باشد و از طرف دیگر بیماری که پرفشاری خون دارد هم می تواند در طول زمان به نارسایی کلیه دچار گردد.

وی اضافه کرد: هیچ یک از این دو بیماری که شایع هستند، علائم بالینی ندارند به همین علت بیمارانی که فشار خون بالا دارند باید به صورت مستمر کنترل شده و بیمارانی که مشکل کلیه دارند هم به طور دوره ای کنترل شوند.

جنابی یادآور شد: از هر 7 نفر یک نفر به بیماری مزمن کلیه مبتلا است و 25 درصد جمعیت کشور هم به فشار خون بالا مبتلا هستند. این دو بیماری بسیار شایع اند و اگر کنترل نشوند عوارض جدی و حتی غیرقابل جبرانی را برای بیمار در برخواهند داشت.

جنابی با اشاره به اینکه از هر 4 نفریک نفر به فشار خون بالاست تاکید نمود: فشار خون بچه ها هر سال یکبار باید کنترل گردد. اما بزرگسالان از 22 سالگی باید به صورت مستمر فشار خون خود را کنترل نمایند. فشار خون بالا بدون علائم بالینی است و معمولا به طور تصادفی متوجه این بیماری می شویم. عوارض این بیماری به علت بدون علامت بودن، به تدریج در فرد ایجاد می گردد.

فوق تخصص کلیه بزرگسالان متذکر شد: کلیه ها باید از جهت دفع پروتئین به ویژه در افرادی که زمینه بیماری های همانند دیابت، پوستی (لوپوس) یا سردرد های میگرنی دارند به صورت مستمر کنترل گردد. فشار خون این بیماران هم باید به صورت مستمر کنترل گردد. اگر فرد فشار خون بالا یا میکروآلبومین نداشته باشد و کراتین و تست عملکرد کلیه مناسبی هم داشته باشد، کافی است برای اینکه مطمئن باشیم کلیه ها عملکرد خوبی دارند.

وی گفت: در بیماران دیابتی ممکن است میکروآلبومین در آزمایش ادرار دیده نگردد بنابراین این بیماران باید تست آلبومین دهند تا مطمئن باشیم دیابت عارضه ای برای کلیه ها ایجاد نکرده باشد.

وی اضافه کرد: یک از مهمترین اقدامات در جهت پیشگیری از بیماری نارسایی کلیوی کنترل مستمر فشار خون است. باید شیوه زندگی مناسب و فعالیت ورزشی منظم 20 تا 30 دقیقه در روز و 150 دقیقه در هفته داشته باشیم. از مصرف بی رویه مسکن و دارو هایی که به وسیله پزشک تجویز نشده باشد پرهیز کنیم. مصرف نمک را کاهش دهیم و در برابر آن مصرف لبینات کم چرب، میوه جات و سبزیجات تازه را افزایش دهیم و در آخر سیگار هم نکشیم و از استرس هم دوری کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2030

به "بلایی که فشار خون بالا بر سر کلیه ها می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که فشار خون بالا بر سر کلیه ها می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید