با همسر عصبی و بددهن چه کنیم؟

به گزارش آسمان فارس، گرچه ممکن است شنیده باشید که ابراز خشم از فرو خوردن آن بهتر است، به یاد بسپارید که فوران گاه به گاه خشم سازنده نیست و چه بسا شما را از دیگران جدا سازد.

با همسر عصبی و بددهن چه کنیم؟

به گزارش ، همسرم بسیار عصبی و بددهن است و وقتی من اعتراض می کنم می گوید همینه که هست. وابستگی زیادی به خانواده اش دارد و با آن ها زندگی می کنیم. احساس می کنم به بلوغ فکری نرسیده است و متأسفانه حاضر به آمدن پیش مشاور نیست و به همین دلیل فعلاً قصد بچه دار شدن ندارم. خواهش می کنم هدایت ام کنید. به طورکلی به نظر می رسد که همسر شما مشکل در کنترل تکانه دارند. افرادی که مبتلا به این حالت هستند ابتدا به شدت واکنش می دهند، اما بعد از آرام شدن اوضاع به شدت پشیمان می شوند.

برای درمان مسائل کنترل تکانه مراجعه حضوری نزد متخصص الزامی است. چراکه این دسته از افراد باید به شیوه عملی راه های کنترل خشم و عصبانیت را بیاموزند؛ بهتر است در یک فرصت مناسب با همسرتان صحبت نموده و در خصوص اختلافات خود با ایشان صحبت کنید و از ایشان بخواهید که برای حل مشکل ایجاد شده با هم نزد روان شناس مراجعه داشته باشید. به طور مستقیم به همسرتان نگویید که تو مشکل داری و باید نزد متخصص بروی بلکه ضروری است در ابتدا برای حل مشکل زناشویی نزد متخصص رفته و سپس در ادامه احتمالاً بیشتر فرآیند درمان متمرکز بر همسرتان می گردد.

اولاً که شما باید نحوه برخورد درست با ایشان را بدانید. این دسته از افراد دارای حساسیت های خاص خود هستند بنابراین در برخورد با آن ها باید حساسیت ها را شناخته و طوری رفتار نکنید که عصبانیت ایشان تحریک گردد؛ مثلاً حاضر جوابی، دنبال یک حرف را دریافت، بی حرمتی و ... ازجمله مواردی است که این افراد را به سمت ضرب و شتم می کشاند.

نباید فراموش کنید که رفتار شما شکل دهنده برخورد همسرتان خواهد بود. وقتی شما دائماً پیگیر یک مسئله می شوید طبیعی است افرادی مانند همسرتان که در کنترل تکانه مشکل دارند به بددهانی روی می آورند؛ بنابراین در این مشکل تنها همسرتان مقصر نیستند و احتمال بسیار دارد که یک طرف این مشکل شما و رفتارهایتان باشید.

از طرف دیگر همسرتان باید روش کنترل تکانه ها را بیاموزند. ضروری است که به همسرتان یاری کنید تا در هنگام خشم و عصبانیت، روش کنترل خشم را بیاموزند لذا باید با یاری و همکاری هم این مراحل را مطالعه و سعی در اجرای آن ها داشته باشید.

افرادی مانند همسر شما حتماً باید از کلاس های یوگا استفاده نمایند تا به آرامش دور از دسترس خود دست یابند. از طرف دیگر ورزش منظم صبح گاهی به ایشان یاری می نماید که انرژی روانی و ناراحتی خود را تخلیه نموده و تا این حد زود هیجان زده نشوند.

بخشش کسانی است که شما را خشمگین ساخته اند. با زدودن رنجش و دست کشیدن از انتقام و تلافی، می بینید که بار سنگین خشم از روی شانه هایتان برداشته می گردد

برای کنترل خشم شرحات مختصری می دهم حتماً آن ها را به اتفاق همسرتان مطالعه نموده و به ایشان یاری کنید تا در مواقع عصبانیت این اصول را رعایت نمایند.

1. با نوشتن شرحی از شرایطی که شما خشمگین و عصبانی می شوید بر افکار بدبینانه خود نظارت کنید. این شرح نکاتی درباره تعداد و انواع موقعیت هایی که شما را برمی انگیزانند، به دست می دهند.

2. برای غلبه بر احساسات و تغییر الگو های رفتاری خود از افراد مهم زندگی تان یاری بگیرید. به خصوص همسرتان در این زمینه بسیار می تواند به شما یاری کند؛ مثلاً هرگاه شما عصبانی شدید ایشان به شما هشدار دهند تا شما متوجه شده و رفتارتان را کنترل کنید.

3. با نوشتن شرحی از شرایط خشم خود می توانید دریابید کی و کجا به شما افکار پرخاش جویانه دست می دهد. بدین ترتیب شما این موقعیت ها را خواهید شناخت و با بهره گیری از فنونی مانند تنفس عمیق، صحبت های مثبت با خود کردن یا توقف فکر، چرخه خشمتان را از کار بیندازید.

4. نحوه تنش زدایی را بیاموزید. گرچه ممکن است شنیده باشید که ابراز خشم از فروخوردن آن بهتر است، به یاد بسپارید که فوران گاه به گاه خشم سازنده نیست و چه بسا شما را از دیگران جدا سازد.

5. مهارت خوب گوش دادن به سخنان دیگران ارتباط شما را بهبود می بخشد و شکل گیری احساس اعتماد بین شما و دیگران را تسهیل می نماید، این اعتماد به شما یاری می نماید تا بر خشم خود غلبه کنید، از شدت آن بکاهید و حتی آن را از زندگی خود حذف کنید.

6. هرگاه شخصی شما را عصبانی کرد، سعی کنید به او شرح دهید که به چه دلیل و بنابر کدام رفتارش، شما از او ناراحت و آزرده شده اید. برخلاف ابراز خشم، انجام چنین کاری مستلزم زیاد صحبت کردن و اظهار وجود است، هرچند که پاداش های چنین کاری ارزشمند است.

7. آخرین گام، بخشش کسانی است که شما را خشمگین ساخته اند. با زدودن رنجش و دست کشیدن از انتقام و تلافی، می بینید که بار سنگین خشم از روی شانه هایتان برداشته می گردد.

8. توصیه آخر اینکه حتماً با همسرتان صحبت کنید و به اتفاق ایشان نزد روان شناس بروید تا همسر شما را هدایت نمایند تا بهتر بتوانید بر خشم خود کنترل یابید.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 249

به "با همسر عصبی و بددهن چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با همسر عصبی و بددهن چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید