پیشنهاد رسمی ایران به پیمان شانگهای برای ایجاد پول واحد

به گزارش آسمان فارس، مهدی صفری، معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه اظهار کرد: این نامه را پیگیری می کنیم و امیدواریم این ایده به نتیجه برسد.

پیشنهاد رسمی ایران به پیمان شانگهای برای ایجاد پول واحد

به گزارش ایرنا، صفری اضافه کرد: اگر این ایده عملیاتی گردد می تواند مسائل تجاری میان کشورهای عضو پیمان شانگهای و کشورهای قدرتمندی همانند چین، هند، پاکستان و روسیه را حل نماید.

وی درباره زمینه های تقویت همکاری کشورمان با اعضای سازمان همکاری های مالی دریای سیاه، تاکید نمود: باید بتوانیم جهتهای ارتباط با کشورهای عضو این سازمان را متنوع کنیم و از جهتهای مختلف چون شمال اروپا، آسیای مرکزی و قفقاز برسیم.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: یکی از جهتهایی که به وسیله آن می توانیم به شمال اروپا برویم دریای سیاه است که این همکاری به وسیله چین، بندرعباس، جمهوری آذربایجان، گرجستان و دریای سیاه و از آن سو به وسیله رومانی و صربستان به دیگر کشورهای اروپایی است.

صفری گفت: سازمان همکاری های مالی دریای سیاه می تواند با 10 عضو اکو (سازمان همکاری های مالی) می تواند ابتدا در زمینه حمل و نقل و سپس در حوزه های تجاری، مالی و سرمایه گذاری مشترک فعالیت نمایند.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: تمرکز خود را بر حمل و نقل گذاشتیم و ظرفیت خاصی در کشورمان داریم به ویژه در حوزه حمل و نقل که پارسال برای نخستین بار توانستیم در بخش ریلی این دالان تا 15 میلیون تن کالا انتقال دهیم.

صفری با اشاره به نهایی شدن سند موافقتنامه دالان شمال - جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس و با تاکید بر افزایش ظرفیت انتقال کالا به وسیله این دالان، اضافه کرد: حجم انتقال کالا در این جهت در سه بخش دریایی، ریلی و جاده ای به 30 میلیون تن می رسد که برای تحقق این رقم باید زیرساخت های ریلی در این جهت تکمیل گردد.

معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه درباره فرایند بهره مندی ایران از عضویت اجرایی در سازمان همکاری های شانگهای گفت: در حال تنظیم فرم های مربوط و امضای 450 سند مرتبط هستیم و کوشش می کنیم که این فرایند را کوتاه کنیم تا بتوانیم به طور کامل عضو شویم و تعامل خود را با اعضای این سازمان در زمینه های مختلف به ویژه عرصه مالی شروع کنیم.

وی اضافه کرد: فرایند تشریفات اجرایی عضویت در شانگهای مانند پیوستن ما به مجمع مالی اوراسیا است که در حال تکمیل این فرایند و ارائه مدارک هستیم که بتوانیم تا سرانجام همین سال میلادی با پنج عضو این مجمع، وارد تجارت آزاد 5 کشور شویم که روسها و دیگر اعضای این مجمع مانند ارمنی ها با ما همکاری می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2018

به "پیشنهاد رسمی ایران به پیمان شانگهای برای ایجاد پول واحد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد رسمی ایران به پیمان شانگهای برای ایجاد پول واحد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید