انتقاد نماینده سنندج از توهین صداوسیما به لباس کُردی

به گزارش آسمان فارس، تهران (پانا) - نماینده مردم سنندج در مجلس تاکید نمود صحبت های اخیر یک مجری صداوسیما نسبت به لباس کردها درباره اینکه نماد چوپانی است، از دو حالت خارج نیست یا این مجری بی سواد ناآگاه و خام است و یا اینکه این گفتار سیاست غلط سازمان صداوسیما را نشان می دهد.

انتقاد نماینده سنندج از توهین صداوسیما به لباس کُردی

به گزارش روابط عمومی مجلس، سیدمهدی فرشادان در جلسه علنی امروز (دوشنبه 29 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در انتقاد از توهین یک مجری صداوسیما به لباس کردی اظهار کرد: رئیس جمهور، وزرا و علی الخصوص رئیس صداوسیما باید بدانند فرهنگ و لباس زیبای کردها دارای هویت و ریشه است اما تعداد انگشت شماری از مدیران بی سواد در صداوسیما باید در اظهارنظرهای جاهلانه خود درباره لباس مقدس کردها خودداری نمایند.

فرشادان با تاکید بر اینکه لباس و فرهنگ دیگر اقوام مورد احترام ما کردها است، اظهار کرد: متاسفانه بعضی مدیران بی سواد صداوسیما در چند سال اخیر به جای پرداختن به مقدسات، ارزش ها و باورهای ما کردها بدون هیچ واهمه ای موجب آزردگی خاطر کردها شده اند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این اهانت ها را در سطح گسترده آنالیز کنیم، صحبت های اخیر این مجری نسبت به لباس کردها درباره این که نماد چوپانی است، از دو حالت خارج نیست یا این مجری بی سواد ناآگاه و خام است و یا اینکه این گفتار سیاست غلط سازمان صداوسیما را نشان می دهد که با اجازه دادن به این افراد موجب اهانت به ارزش ها، هنجارها و هویت ملی کردها می شوند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیران صداوسیما گفت: این اولین بار نیست که این سازمان برخلاف رسالت و کارکرد اصلی خود که همانا ایجاد وحدت و همدلی است، حرکت می نماید. من اهانت به مردم نجیب کرد را توسط این مجری در حقیقت سیاست غلط صداوسیما می دانم که دارای نگاه از بالا به پایین است. به لباس کردی افتخار می کنم زیرا کردها پایه و بنیاد تمدن این سرزمین هستند که در روزهای سخت حافظ این کشور بوده اند. کردهایی که لباسشان را پرچم شرف و انسانیت می دانند، لباس کرد، شال کردها، سربند و دستمال آن ها و... همگی دارای یک فلسفه هستند و در مجموع میراث ما کردها را در این سرزمین تشکیل می دهد.

فرشادان گفت: این اهانت ها چیزی از ارزش های فرهنگی ما کردها کم نمی نماید. بنابراین از رئیس صداوسیما می خواهم که با این مجری برخورد لازم را انجام دهد.

مجری شبکه دو سیما در یک برنامه زنده تلویزیونی به مهمان برنامه اش که لباس کردی بر تن دارد، می گوید: این لباس چوپانی چیست که پوشیده اید! دکتر فریبرز عزیزی مهمان برنامه در جواب می گوید: این لباس یادگار کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است .

علی نیکزاد در پاسخ به سیدمهدی فرشادان گفت: این موضوع را به حساب صداوسیما نگذارید، هیچ کسی یا قوم و رسانه ای حق اهانت به اقوام ایرانی را ندارد و کُردهای با غیرت سند افتخار کشور هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1436

به "انتقاد نماینده سنندج از توهین صداوسیما به لباس کُردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد نماینده سنندج از توهین صداوسیما به لباس کُردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید