تور روسیه ارزان: امضای بزرگ ترین تفاهم نامه سرمایه گذاری خارجی با گازپروم روسیه

به گزارش آسمان فارس، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضای تفاهمنامه امروز با شرکت گازپروم روسیه را بزرگترین سرمایه گذاری خارجی تاریخ صنعت نفت ایران دانست و گفت: روس ها چندده میلیارد دلار در توسعه میادین نفتی و گازی ایران سرمایه گذاری می نمایند.

تور روسیه ارزان: امضای بزرگ ترین تفاهم نامه سرمایه گذاری خارجی با گازپروم روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش تسنیم، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه بین شرکت ملی نفت و شرکت گازپروم روسیه در جمع خبرنگاران گفت: این تفاهم نامه بزرگترین سرمایه گذاری خارجی تاریخ صنعت نفت ایران خواهد بود چرا که منجر به سرمایه گذاری چند ده میلیارد دلاری روس ها در میادین نفتی و گازی ایران می گردد.

وی اضافه نمود: توسعه میدان گازی کیش و توسعه میدان گازی پارس شمالی با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری شرکت گازپروم به امضای طرفین رسیده است که با انجام این سرمایه گذاری و توسعه این دو میدان گازی بیش از یکصد میلیون مترمکعب در روز به فراوری گاز کشور اضافه نموده می گردد.

خجسته مهر ادامه داد: بعلاوه توسعه 6 میدان نفتی به وسیله شرکت گازپروم در تفاهم نامه به امضای طرفین رسیده است و پروژه بزرگ دیگری که با سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری شرکت گازپروم روسیه انجام خواهد شد، بحث فشارافزایی در میدان گازی پارس جنوبی است که جهت نگه داشت فراوری و افزایش فراوری این میدان مهم گازی اتفاق خواهد افتاد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مباحثی، چون سوآپ گاز و فرآورده های نفتی و سرمایه گذاری برای تکمیل پروژه ایران ال ان جی را از دیگر موارد مطرح در تفاهم نامه دو طرف اعلام نمود و گفت: در حال طراحی بسته ای هستیم تا بتوانیم در زمینه فناوری و انتقال تکنولوژی با مراکز تحقیقاتی شرکت گازپروم وارد همکاری مشترک شویم.

وی اضافه نمود: میادینی از جمله میدان نفتی منصوری، آب تیمور، کرنج، آذر و چنگوله از دیگر میادینی اند که در تفاهم نامه فی مابین قرار است به وسیله روس ها سرمایه گذاری و توسعه یابند.

خجسته مهر با بیان اینکه امروز با یکی از بزرگترین غول های انرژی دنیا در حال امضای تفاهم نامه و همکاری هستیم، گفت: ایران و روسیه در مجموع بالغ بر 70 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی دارند که این اندازه 30 درصد ذخایر گازی دنیا را شامل می گردد؛ از این رو این دو کشور نقش بسیار مهمی در تأمین پایداری انرژی دنیا ایفا می نمایند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا نگرانی بابت تحریم ها در تحقق این همکاری مشترک وجود دارد، توضیح داد: ما پیش از این امضای دو قرارداد نفتی با دو شرکت روسی و تفاهم نامه با شرکت های روسی را در اواخر سال گذشته و در زمانی که تحریم ها وجود داشت داشتیم و مذاکرات فعلی نیز در ادامه فرایند مذاکرات گذشته است و هیچ نگرانی از بابت نقش تحریم ها در به پایان نرسیدن این تفاهمات و قرارداد ها وجود ندارد.

وی گفت: در یک برنامه 8 ساله، تا افق 1408 با سرمایه گذاری یکصد و 60 میلیارد دلاری ظرفیت فراوری نفت کشور به 5.7 میلیون بشکه و ظرفیت فراوری گاز کشور به 1.5 میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید و تمام جهت گیری ها در دولت سیزدهم به منظور توسعه و رشد مالی کشور است و در این زمینه از سرمایه گذاری خارجی در چارچوب های کسب حداکثری منافع ملی استفاده خواهیم کرد و امروز شاهد هستیم که با شرکت های بزرگ و صاحب نام بین المللی در حال مذاکره و امضای قرارداد و تفاهم نامه هستیم.

خجسته مهر با تأکید به اینکه نفت ایران قابل حذف از بازار های دنیای نیست گفت: دنیا به نفت ایران نیاز دارد و سهم صادرات نفت ایران از بازار دنیای حذف شدنی نیست و همین مسئله نشان می دهد که ایران کشوری مطمئن و باثبات جهت تأمین انرژی دنیا است.

به گزارش تسنیم، در حالی که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جمع خبرنگاران، اندازه سرمایه گذاری روس ها در میادین نفتی و گازی ایران را چند ده میلیارد دلار اعلام نمود، روابط عمومی وزارت نفت، ارزش تفاهم نامه امروز را که بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه امضا شده است بالغ بر 40 میلیارد دلار اعلام نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2034

به "تور روسیه ارزان: امضای بزرگ ترین تفاهم نامه سرمایه گذاری خارجی با گازپروم روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه ارزان: امضای بزرگ ترین تفاهم نامه سرمایه گذاری خارجی با گازپروم روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید