افتتاح مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب

به گزارش آسمان فارس، رئیس جمهوری مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب را با هزینه 740 میلیارد ریال به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

افتتاح مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب روز پنجشنبه 2 مرداد با حضور فریدون همتی، استاندار هرمزگان و علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی در شهرستان میناب و به وسیله ارتباط ویدئو کنفرانسی با رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.

این طرح با هزینه ای افزون بر 740میلیارد ریال در مساحت سه هزار و 750 هکتار است که با تکمیل آن برای 750 نفر اشتغالزایی انجام شده است.

با بهره برداری از این طرح گام بزرگی در راستای استفاده بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند میناب برداشته می گردد.

مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به عنوان یکی از بزرگترین طرح های کشور در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید، با هدف بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های ویژه کشت محصولات کشاورزی همچون بادمجان، پیاز، فلفل و هندوانه، گندم، کلزا و آفتابگردان اجرا شده است.

اهداف مهم طرح شبکه فرعی آبیاری تحت فشار قطره ای شاخه شمالی دشت میناب شامل، تامین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب با اجرای آبیاری تحت فشار قطره ای، احیای مجدد زمین های کشاورزی در سطح منطقه میناب، بهبود راندمان آبیاری از 35درصد به افزون بر 80 درصد، ارتقاء بازده آبیاری به منظور افزایش بهره وری از 2 منبع ارزشمند آب و خاک، تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر نهادهای مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه های کارگری و افزایش اشتغال دائم است.

شهرستان میناب به عنوان قطب کشاورزی در 90کیلومتری شرق هرمزگان قرار گرفته است، دارای شاخص هایی شامل، 41هزارهکتار معادل 448 هزارتن فراوری محصولات زراعی و 22 هزارهکتار معادل 157 هزارتن محصول باغی به طور سالیانه است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1135

به "افتتاح مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید