اعتمادسازی مهم ترین مانع بومی سازی فناوری، 12 سال مذاکره برای داخلی سازی یک تجهیز خارجی

به گزارش آسمان فارس، رئیس جهاد دانشگاهی گفت: یکی از مسائل مهم در بومی سا زی فناوری، اعتمادسازی است، اگرچه در زمینه فناوری در کشور مسئله ای نداریم، همچنان که برای متقاعد کردن یک مجموعه دولتی به واگذاری ساخت یک نمونه خارجی به داخلی 12 سال مذاکره کردیم.

اعتمادسازی مهم ترین مانع بومی سازی فناوری، 12 سال مذاکره برای داخلی سازی یک تجهیز خارجی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی کشور در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر جهاد دانشگاهی گفت: اعتمادسازی یکی از مراحل سخت بومی سازی فناوری است.

وی گفت: دوازده سال است که با یک شرکت دولتی مذاکره می کنیم که یکی از محصولات مورد احتیاج آنها را بسازیم، در این سالها نمونه آزمایشی را ساخته ایم و با موفقیت تست شده است و به روش های مختلف برای توانایی ساخت این نمونه با کیفیت خارجی تضمین داده ایم، درنهایت در این باره با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شریک شدیم تا بتوانیم تضمین بیشتری برای توانایی خود ارائه دهیم.

طیبی ادامه داد: اکنون پس از دوازده سال این همکاری وارد مراحل جدی شده و قرار است به زودی در این زمینه ساخت نمونه داخلی مورد احتیاج آن مجموعه را آغاز کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: در این مدت بسیاری از نیروها پراکنده شدند و در بخش های دیگری مشغول به کار هستند و جمع کردن دوباره این نیروها بسیار مشکل است.

وی ادامه داد: این مباحث از جمله مسائل بزرگ بومی سازی فناوری های داخلی هستند و اگر بخواهیم درباره هر نمونه این همه سال سعی و کوشش کنیم تا فقط خریدار داخلی رضایت دهد، ادامه کار بسیار سخت خواهد بود.

مسؤولان مسبب نارضایتی مردم و اتفاقات اخیر هستند

وی گفت: مسبب بسیاری از اتفاقات اخیر در کشور، مسؤولان به دلیل نحوه مدیریت هستند. ایران همواره دشمن داشته و دارد و وقتی مردم ناراضی باشند، دشمن هم روی موج نارضایتی سوار می گردد. وقتی خانواده ای چندین سال جوان خود را بیکار ببیند و جوان سال ها نتواند شغلی داشته باشد، ناراضی می گردد و مسؤول این نارضایتی، مدیران هستند.

وی تأکید کرد: برای ایجاد اشتغال در کشور، اکوسیستم سیاسی کشور باید اصلاح گردد و به یک وفاق ملی در مدیریت داخلی و خارجی برسیم، زیرا در حال حاضر مشکل فناوری در کشور نداریم و تنها مشکل، ناهماهنگی سیاست ها است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 711

به "اعتمادسازی مهم ترین مانع بومی سازی فناوری، 12 سال مذاکره برای داخلی سازی یک تجهیز خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتمادسازی مهم ترین مانع بومی سازی فناوری، 12 سال مذاکره برای داخلی سازی یک تجهیز خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید