ادامه اعتراض های روحانی، نگرانی باهنر از اصولگرایان، لیست مشروط اصلاح طلبان

به گزارش آسمان فارس، در روزهای گذشته حسن روحانی فرایند اعتراض های خود به ردصلاحیت اصلاح طلبان توسط شورای نگهبان را ادامه داد. یک عضو شورای نگهبان گفت که تفاوت آماری کمی میان ردصلاحیت شدگان همه جریان های سیاسی وجود دارد. احمدتوکلی هم خواهان اصلاح فرایند آنالیز صلاحیت اصلاح طلبان شد.

ادامه اعتراض های روحانی، نگرانی باهنر از اصولگرایان، لیست مشروط اصلاح طلبان

به گزارش خبرنگاران، اصولگرایان که خیالشان بابت تایید صلاحیت نفرات اصلی خود راحت شده است، لیست اولیه داوطلبان خود را منتشر نموده اند و با نظرسنجی دنبال معین نفرات اصلی خود هستند البته باهنر از ارائه چند لیست از سوی اصولگرایان و خاطر جمع آنها از پیروزی در انتخابات نگرانی دارد. در مقابل اصلاح طلبان هم تاکید نمودند در هر حوزه ای که داوطلب داشته باشند، لیست خواهند داد.

در ادامه مهم ترین اخبار انتخابات مجلس یازدهم در روزهای گذشته را مرور می کنیم:

ادامه اعتراض رئیس جمهور به ردصلاحیت ها

حسن روحانی همچنان به فرایند تایید صلاحیت ها در شورای نگهبان اعتراض دارد و معتقد است که انتخابات باید با حضور همه جریان های سیاسی برگزار گردد تا شکل رقابتی به خود گرفته و تشریفاتی نباشد.

رئیس جمهور در همایش استانداران و فرمانداران اظهار کرد: بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی روزی است که انتخابات تبدیل به تشریفات گردد و جای دیگری انتصاب نمایند و مردم پای صندوق بفرایند و تشریفات انتخابات را انجام دهند؛ خدا نکند چنین روزی برای کشور ما پیش بیاید.

وی همچنین توضیح داد: شماها که در جلسات خصوصی و اتاق های فکر خود می گویید مجلس بعدی صد در صد برای ما است؛ خوب الحمدالله؛ اگر مجلس بعدی برای شماست دیگر چرا اینقدر غصه می خورید؟ بگذارید لااقل مشارکت شکل بگیرد و رقابت بالا برود و مجلس هم برای شما باشد نوش جان تان. ما مسئله ای با این داستان نداریم بگذاریم امنیت حاصل و رقابت ها شکل بگیرد و انتخابات سالم باشد و همه کوشش کنیم تا مشارکت را بالا ببریم.

وجود ردصلاحیت شده ها در بین همه جریان های سیاسی

یک عضو حقوقدان شورای نگهبان معتقد است تفاوت کمی میان آمار تاییدصلاحیت و ردصلاحیت ها همه جناح ها وجود دارد.

سیامک ره پیک در این زمیه اظهار کرد: تفاوت بسیار کمی میان آمار تایید و رد صلاحیت شدگان از جناح ها و گروه های مختلف وجود دارد. .. ما خودمان اعتقادی به این نداریم که جناح بندی دخالت در آنالیز صلاحیت ها دارد.

احتیاج به بازبینی در آنالیز صلاحیت ها

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست استانداران و فرمانداران سراسر کشور اظهار داشت: سه چهارم حوزه های انتخابیه به تجدیدنظر (در آنالیز صلاحیت داوطلبان) احتیاج دارند تا رقابت واقعی شکل بگیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین از رئیس پلیس فتا خواست تا با کلاهبرداری ها و سوءاستفاده های اقتصادی مشکوک که عمدتاً با نام انتخابات مجلس و حتی با جعل عنوان ستاد انتخابات کشور صورت می پذیرد، برخورد نمایند.

نامه احمدتوکلی به شورای نگهبان

احمد توکلی در نامه ای به اعضای شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت تعدادی از کاندیداهای اصلاح طلب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد و این نوع برخورد را احتیاجمند اصلاح دانست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نامه با اشاره به فرایند ردصلاحیت اصلاح طلبان نوشت:فکر اصلاح طلبان در میان مردم هواداران زیادی دارد و نمی توان و نباید آنها را نادیده گرفت. شرط عقل و حکومت داری علوی به حساب آوردن آنان است. از بی اعتنائی و سخت گیری فقط دلخوری و حتی نفرت زاییده می گردد. آن وقت اهداف سیاسی حکومت که وحدت ملی از اهم آنهاست از دسترس دور می گردد.

توکلی در ادامه نامه خود هشدار داد: حذف نامزدهایی شبیه افرادی که در فهرست پیوست نامبرده شده اند، به جای وحدت، شقاق ایجاد می نماید و در وضعیتی که ما در آن به سر می بریم این امر خطرناک است.

وی در سرانجام هشداد داد که طوری نگردد که با سختگیری های نابجا علاوه بر ظلمی که واقع می گردد؛ مجلس با نمایندگان فاقد صلاحیت و صفرکیلومتر شکل گیرد.

شروع فرایند انتخاب داوطلبان اصولگرایان در تهران

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اطلاع داد که مرحله انتخاب مردمی کاندیداهای شورای ائتلاف در تهران برای انتخاب سه برابر ظرفیت کاندیداهای مورد احتیاج لیست تهران شروع شده است.

محسن پیرهادی گفت: نمایندگان مردم که 8 هزار نفر منتخب در شورای های محلی ائتلاف نیروهای انقلاب هستند در کنار نمایندگان احزاب، اقشار، اصناف، اقوام و گروه های دیگر، به انتخاب گزینه های مورد نظر خود خواهند پرداخت.

همچنین نورالدین قدیمی معاون استان های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از معین شدن کاندیداهای ائتلاف نیروهای انقلاب در 150 حوزه انتخابیه اطلاع داد.

نگرانی باهنر از باخت اصولگرایان

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ضمن نگرانی از اطمینان اصولگرایان از پیروزی در انتخابات، معتقد است که اگر 2 لیست جدی اصولگرا در تهران بیاید، اصولگرایان انتخابات را می بازند.

محمدرضا باهنر با بیان اینکه اگر تصور کنیم که در جریان اصولگرایی دو یا سه لیست هم باشد اشکالی ندارد چون رای دهنده به ما در انتخابات آینده بیشتر است اظهار کرد: این اصلاً معنا ندارد و آرا پخش می گردد. اصلاً اگر 2 لیست جدی اصولگرا در تهران بیاید که حتماً انتخابات را می بازیم. تازه اگر با یک لیست هم به انتخابات وارد شویم باید بسیار تمهیدات بچینیم و برنامه ریزی کنیم تا پیروز شویم. این هم که من همواره به دوستان می گویم که مراقب باشیم به خودمان نبازیم برای این است ما باید نگران برنده شدن خودمان هم باشیم. یعنی تحت هیچ شرایطی نباید از پیروزی خودمان مطمئن شویم.

ادعای مظلوم نمایی اصلاح طلبان

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی مدعی شد که اصلاح طلبان در تهرات 130 داوطلب تاییدصلاحیت شده دانرد اما دنبال مظلوم نمایی هستند.

اسدالله بادامچیان در نشست دبیران موتلفه اظهار کرد:اصلاح طلبان در تهران بیش از 130 نامزد تأیید صلاحیت شده دارند که افراد گمنامی هم نیستند. بین آنها فرماندار، استاندار، معاون وزیر، وزیر و مقامات بلندپایه در دولت های گذشته وجود دارد. لذا جوسازی آنهایی که می گویند ما نامزد نداریم، خلاف واقع است. اصلاح طلبان می دانند که عملکرد منفی اصلاح طلبان راست گرا و چپ گرا مردم را ناراضی نموده است و مردم تمایلی برای رأی دادن به آنها ندارند. امیدوارم دنبال بهانه نگردند که مظلوم نمایی نمایند.

ارائه مشروط لیست انتخاباتی اصلاح طلبان

رئیس شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان تاکید نمود که اصلاح طلبان در هر حوزه ای که نماینده داشته باشند لیست داده و دنبال ائتلاف نیستند.

محمدرضا عارف گفت: به این راهبرد رسیدم که لیست ما باید اصلاح طلبانه باشد و هرجا در هر حوزه ای گزینه ای بود لیست بدهیم... ائتلاف را در مجلس انجام می دهیم اما لیست ائتلافی نخواهیم داشت. کسی که در لیست می آید اصلاح طلب بودنش را باید تایید کند.

شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان همچنین با صدور بیانیه ای اظهار داشت که بیش از 90 درصد کاندیداهای حزبی ما نیز از گردونه رقابت در انتخابات با دلایلی نظیر عدم التزام به نظام و اسلام و قانون اساسی یا رد صلاحیت شده اند و یا صلاحیتشان احراز نشده است... هشدار می دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم با تنگ نظری همچنان بسته بماند ما نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

ارائه لیست انتخاباتی توسط اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویی

محمد زادمهر دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به ارائه لیست مستقل برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی این اتحادیه گفت:ممکن است این لیست اشتراکات زیادی با سایر لیست ها داشته باشد اما ما شاخه دانشجویی هیچ گروه و حزبی نیستیم و لیست ما مستقل خواهد بود هرچند از گروه ها و نامزدهای حزبی دعوت نموده و برنامه های آنها را دریافت نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 804

به "ادامه اعتراض های روحانی، نگرانی باهنر از اصولگرایان، لیست مشروط اصلاح طلبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراض های روحانی، نگرانی باهنر از اصولگرایان، لیست مشروط اصلاح طلبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید