اثر بازگشت قیمت خودروها به سایتها

به گزارش آسمان فارس، 10 روزی است که مجدد قیمت خودرو به سایت های خرید و فروش بازگشته در همین رابطه یک کارشناس صنعت خودرو در مورد تاثیرات درج این قیمت ها در سایت ها و اثرات آن بر بازار به تشریح نکاتی پرداخت.

اثر بازگشت قیمت خودروها به سایتها

به گزارش خبرنگاران، اردیبهشت ماه سال جاری بود که درج قیمت خودرو و مسکن در سایت ها ممنوع اعلام شد. فرایند افسارگسیخته قیمت های پیشنهادی در بازارهای خودرو و مسکن، مسئولان قضایی کشور را وادار کرد تا تصمیم بگیرند بار دیگر (در سال 1398 نیز قیمت ها از سایت های خرید و فروش حذف شده بود) قیمت های پیشنهادی برای فروش خودرو و مسکن را با هدف کنترل قیمت ها و مدیریت بازار، از سایت ها حذف و درج قیمت در آگهی ها ممنوع اعلام شود.

اواسط دی ماه سال جاری (18 دی ماه) پس از هشت ماه ممنوعیت، مجدد قیمت خودرو به سایت های خرید و فروش اینترنتی این حوزه بازگشت. ممنوعیت درج قیمت ها در سایت ها در حالی صورت گرفت که از اردیبهشت تا نیمه دی ماه سال جاری، قیمت خودرو نزدیک به 35 درصد افزایش پیدا کرد.

در رابطه با این موضوع و تاثیر آن بر بازار، حسن کریمی سنجری-کارشناس صنعت خودرو- در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: بحث بازگشت قیمت به سایت های خودرویی، معمولا در شرایطی انجام می شود که قیمت ها رو به کاهش باشد. در واقع زمانی که رقابت برای کاهش قیمت ایجاد شود، اصولا موضوع شفاف سازی بیشتر مطرح خواهد شد و درج قیمت ها به منظور شفافیت انجام می شود.

وی اضافه نمود: زمانیکه رقابت برای افزایش قیمت ها وجود دارد و به عبارتی تورم آینده بدبینانه و رو به بالا است، سیاست گذار خودرویی مانع شفاف سازی خواهد شد؛ چراکه با درج قیمت ها نوعی رقابت برای افزایش ایجاد می شود. اما بالعکس تورم آینده خوشبینانه است و پیش بینی می شود که شرایط به نحوی شود که فروشنده بیشتر از خریدار وجود داشته باشد، سیاست گذار خودوریی اینگونه برداشت می کند که با شفاف سازی قیمت ها، ممکن است رقابت برای کاهش قیمت در سایت ها انجام گیرد، فلذا اجازه به درج قیت ها می دهد.

این کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد: به صورت کلی شفاف سازی و درج قیمت ها بهتر از نبود آن است . اینکه فرایند تولید و فرایند قیمت ها مشخص باشد، بهتر است تا مخفی باشد. اما در بعضی از مواقع که نقش دلالان پررنگ می شود و دلالان می توانند با موضوع قیمت ها و بازی کردن با آن، بازار را تحت کنترل خود گیرند، در این شرایط سیاست گذار نیز بایستی نقش خود را بدین شکل ایفا کند.

کریمی سنجری، حذف قیمت خودرو از سایت ها را نوعی مُسکن برای مواقعی که تورم آینده بدبینانه پیش بینی می شود و رقابت برای افزایش قیمت خودرو ممکن است ایجاد شود، خواند و گفت: در این مواقع برای جلوگیری از حباب بیشتر، قیمت ها را کنترل می کنند و اجازه اعلام در سایت ها داده نمی شود.

وی در سرانجام اظهار کرد: فلذا در حال حاضر بازگشت مجدد قیمت ها می تواند بیانگر این باشد که باتوجه به فرایند به نسبت آرام بازار طی این روزها، پیش بینی سیاست گذار خودرویی، کاهش قیمت ها طی ماه های پیش رو است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1432

به "اثر بازگشت قیمت خودروها به سایتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر بازگشت قیمت خودروها به سایتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید