اتمام فازیک مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش آسمان فارس، حسن جلیلی در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه فاز یک مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت را پشت سر گذاشتیم گفت: دنیا از ما جلوتر بود، چون آن ها روی واکسن سارس کار کرده بودند، اما ما توانستیم با تلاش و مجاهدت متخصصان جوان ایرانی واکسن را توسعه دهیم.

اتمام فازیک مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا

به گزارش ایسنا، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام افزود: دغدغه اصلی ما از روز اول تولید انبوه است و نمی توانیم صبر کنیم نتایج هر سه فاز بیاید و بعد تولید انبوه کنیم. دنیا هم همینطور عمل کرده و ما تولید را در سه فاز تقسیم بندی کرده ایم.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن با بیان اینکه تولید در فاز اول را طوری طراحی کردیم که کفاف میزان واکسن مورد استفاده در فاز های مطالعات بالینی یک، دو و سه را بدهد گفت: در فاز دوم یا تولید نیمه صنعتی، عملیات تجهیز سایت آغاز شده و برآورد ما تولید یک تا دو میلیون دوز در ماه است. در فاز سه پیش بینی ما این است که از اواخر بهار سایت راه اندازی شود و ظرفیت بیش از 10 میلیون دوز در ماه را داشته باشد.

جلیلی تاکید کرد که در تلاشیم طبق جدول زمانبندی به فاز سه برسیم. تا کنون تاخیری در برنامه زمانبندی ما ایجاد نشده است.

مذاکره 3 کشور با ایران برای خرید واکسن ایرانی کرونا

وی درباره هزینه تمام شده تولید واکسن نیز گفت: تا جایی که اطلاع دارم دولت 70 درصد قیمت مشابه خارجی را درنظر گرفته است که قیمت واکسن های خارجی با یکدیگر متفاوت است و نمی توان عدد ثابتی گفت، اما در نهایت باید اجازه بدهید طی یکی دوماه آینده مسئولان امر به این سوال پاسخ دهند.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن با بیان اینکه سه کشور برای خرید واکسن با ما وارد مذاکره ابتدایی شده اند گفت: مذاکرات اولیه با این سه کشور صورت گرفته و تفاهم نامه اولیه منعقد شده است. دو کشور دیگر هم درخواست داده اند، اما هنوز وارد مذاکره نشده ایم و طی روز های آینده وارد مذاکره خواهیم شد.

جلیلی ادامه داد: آنچه تا به امروز اتفاق افتاده و اگر موفقیتی کسب شده از برکت خیر همه مردم بوده و امیدوارم از این پس هم ما را فراموش نکنند. در مطالعات فاز یک داوطلبان با عشق و ایثار حاضر شده بودند که باید از همه آن ها قدردانی کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1515

به "اتمام فازیک مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام فازیک مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید