5 استان کشور در خطر خشکسالی

به گزارش آسمان فارس، رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به کاهش بارندگی ها و بحران کم آبی در کشور، نسبت به کمبود بارش در بیش از 40 درصد از استان های کشور هشدار داد.

5 استان کشور در خطر خشکسالی

رئیس سازمان هواشناسی از کاهش بارندگی ها در بعضی از استان های کشور اطلاع داد. داود پرهیزکار با بیان این مطلب اضافه نمود:

از ابتدای مهرماه تا هفتم آذرماه امسال مجموع بارش های کشور 21/6 میلی متر بوده که این اندازه در مقایسه با سال گذشته (6/17 میلی متر) حدود 30 درصد افزایش، اما در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش ها در این بازه زمانی (.3/32 میلی متر) حدود 33 درصد کاهش نشان می دهد.

به گفته وی، آمارها نشان می دهد که در این مدت 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان شرایط بارشی در 5 استان یزد (با 87 درصد کمبود)، مرکزی (با 90 درصد کمبود)، اصفهان (با 91 درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با 92 درصد کمبود) و قم (با 99 درصد کمبود) از بقیه استانها شرایط دشوارتری را داشته اند.

وی اضافه نمود:

پهنه بندی خشکسالی بلند مدت در کل کشور حاکی از درگیر شدن خشکسالی است.

تمامی استان ها دست کم با یکی از درجات خشکسالی بلند مدت (خفیف، میانه، شدید یا بسیار شدید) رو به رو هستند.

وی با بیان این که آنالیز خشکسالی بلند مدت 84 ماه کشور تا سرانجام آبان ماه 1396 بر مبنای شاخص SPEI بیانگر افزایش شدت و وسعت پهنه های درگیر با خشکسالی در بسیاری از منطقه ها کشور است، توضیح داد:

در مقایسه با خشکسالی های کوتاه مدت، بر تعداد و بعلاوه وسعت منطقه ها درگیر با این پدیده اضافه نموده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بارش های استان تهران یادآور شد:

استان تهران در سال آبی تازه تا این تاریخ از بارش های مناسبی برخوردار نبوده است.

به طوری که از ابتدای مهرماه تا هفتم آذرماه امسال مجموع بارش استان تهران مقدار 4/10 میلی متر بوده است که این اندازه در مقایسه با سال گذشته (8/20 میلی متر) حدود 50 درصد کاهش و در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش در این بازه زمانی (8/41 میلی متر) حدود 75 درصد کاهش نشان می دهد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور تشریح کرد:

آنالیز دمای کشور طی ماه گذشته نشان می دهد که آبان امسال همه استان ها و به تبع آن کل کشور شاهد افزایش دمای هوا نسبت به بلندمدت خود بودند، به طوری که در مجموع کشور با حدود 8/1 درجه سلسیوس گرم تر از شرایط طبیعی و بلندمدت بوده است.

به گفته پرهیزکار، در بین استان های کشور، استان البرز با 7/3 درجه سلسیوس، قزوین و زنجان با 3/3 درجه سلسیوس و تهران با 1/3 درجه سلسیوس بیشترین انحراف مثبت دمایی از میانگین بلند مدت خود را تجربه کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آخرین شرایط خشکسالی کشور بیان نمود:

شاخص خشکسالی SPEI برای دوره کوتاه مدت دوازده ماه تا سرانجام آبان ماه 1396 حاکی از آن است که عمده منطقه ها کشور با درجات مختلفی از پدیده خشکسالی روبرو است که در بعضی از منطقه ها از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت:

علاوه بر پهنه های بسیار وسیع خشکسالی خفیف و میانه در بیشتر منطقه ها کشور، درجه شدید و بسیار شدید آن در منطقه های از استان های خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، گلستان، گیلان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه مشاهده می گردد.

وی درباره پیش بینی بارش ها و دمای هوا برای ماه های آینده در سطح کشور تشریح کرد:

پیش بینی بارشی کشور در دوره آذر، دی و بهمن 1396 نسبت به میانگین بلند مدت حاکی از آن است که بارش در سطح کشور در محدوده نرمال خواهد بود، اما احتمال بارش بیش از نرمال برای نیمه جنوبی کشور وجود دارد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور توضیح داد:

پیش بینی های ما در مورد دمای کشور در طی دوره آذر، دی و بهمن 1396 بیانگر آن است که دمای هوا در منطقه ها مرکزی و شرقی کشور در محدوه نرمال تا نیم درجه بیش از نرمال خواهد بود.

اما در این منطقه ها احتمال کاهش دمای هوا به کمتر از نرمال در مقیاس هفتگی تا ماهانه وجود دارد.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی کشور یادآورشد:

در این مدت استان های واقع در شمال غرب و غرب کشور افزایش دمای هوا از نیم تا دو درجه نسبت به نرمال را تجربه خواهند کرد و تحلیل های هواشناسی حاکی است دمای کشور تا سرانجام سال عمدتا متمایل به نا هنجاری مثبت است.

اما احتمال وقوع ناهنجاری منفی دما به صورت کوتاه مدت در ماه های آذر و دی ماه امسال وجود دارد.

منبع: کجارو / ایلنا
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1888

به "5 استان کشور در خطر خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 استان کشور در خطر خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید