تور ارزان آلمان: یک آنسامبل آلمانی مقام های اصیل موسیقی ایران را می نوازد

به گزارش آسمان فارس، قطعه ریز لحظه ها به آهنگسازی ارشیا صمصامی نیا که بر اساس مقام های اصلی موسیقی باستانی ایران آهنگسازی شده، دی ماه سال جاری به وسیله آنسامبل آلمانی موزیک فابریک اجرا می گردد.

تور ارزان آلمان: یک آنسامبل آلمانی مقام های اصیل موسیقی ایران را می نوازد

با تور ارزان آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، آنسامبل آلمانی موزیک فابریک در پروژه تازه خود که 20 دی ماه سال جاری برگزار می گردد، آثاری برای ساز عود و آنسامبل را به سه آهنگساز ایرانی و یک آهنگساز آلمانی سفارش داده است که یاسمین شاه حسینی، عودنواز ایرانی به عنوان سولیست در تمامی قطعات این کنسرت خواهد نواخت. کارن کیهانی، سارا اباذری، ارشیا صمصامی نیا و یوآخیم هاینز، آهنگسازانی هستند که آثارشان در این کنسرت به اجرا در خواهد آمد.

ارشیا صمصامی نیا درباره قطعه اجرایی خود با این آنسامبل گفت: قطعه ای که از من در پروژه موزیک فابریک اجرا می گردد ریز لحظه ها شماره چهار نام دارد که چهارمین قطعه از مجموعه ای به همین نام یعنی ریز لحظه ها است. این مجموعه را که شامل هشت قطعه با سازبندی مختلف است بر اساس هشت مقام اصلی موسیقی باستانی ایران ساخته ام.

وی با تاکید بر اینکه که در این مجموعه، مخاطب قطعه ای با معیارهای موسیقی اصیل ایرانی نخواهد شنید، بیان نمود: من در این اثر سعی کردم تنها از مقام ها و فواصل موسیقی باستانی ایران در راستای متریال و ابزاری برای آهنگسازی با رویکردی نو به دور از هرگونه خودنمایی فرهنگی و اگزوتیسم هنری استفاده کنم و شاید تنها با مطالعه پارتیتور اثر، بتوان ردپای موسیقی ایرانی مشاهده کرد.

خالق مجموعه ریز لحظه ها شرح داد: من از فواصل ایرانی در قطعه ام به گونه ای استفاده کردم که شنیده نگردد؛ یعنی هویت ایرانی بودن کاملا محو و گنگ به گوش می رسد. ولی زمانی موزیسینی بخواهد کار من را بررسی کند با مطالعه پارتیتور اثر متوجه خواهد شد که کاملا بر اساس فواصل موسیقی ایرانی ساخته شده است. در واقع تنها با بررسی قطعه پررنگ بودن ردپای موسیقی ایرانی کاملا دیده می گردد.

صمصامی نیا ادامه داد: من همواره تمایل دارم موسیقی ام را با تفکر خودم بسازم نه اینکه چون ایرانی هستم موسیقی ام صرفا باید ایرانی صدا بدهد. بر این اساس استفاده از مقام ها و فواصل موسیقی باستانی ایران را به عنوان متریالی برای آهنگسازی انتخاب کردم تا بتوانم به پدیده تازهی در موسیقی دست پیدا کنم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ما در ایران فقر ارکسترها و آنسامبل های مختص اجرای موسیقی معاصر داریم، بیان نمود: کمبود بودجه، عدم حمایت اقتصادی از تشکیل شدن آنسامبل ها و ارکسترها، ضعف بسیار شدید در آموزش تکنیک نوازندگی موسیقی مدرن به نوازندگان جوان در محیط آکادمیک و دانشگاه ها از علل اصلی این مسئله است. این درحالی است که در بیشتر کشورها و حتی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، گرجستان، آذربایجان و البته روسیه بودجه سالیانه زیادی در اختیار وزارت فرهنگ و هنر و دیگر نهادهای هنری به منظور حمایت از تشکیل ارکسترها و رویدادهای هنری نو قرار می گیرد.

آنسامبل آلمانی موزیک فابریک در اولین اجرای خود در سال 2022 میلادی، 20 دی ماه با اجرای آثاری برای آنسامبل و عود در شهر کلن آلمان به روی صحنه می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1878

به "تور ارزان آلمان: یک آنسامبل آلمانی مقام های اصیل موسیقی ایران را می نوازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان آلمان: یک آنسامبل آلمانی مقام های اصیل موسیقی ایران را می نوازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید