گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می تواند درمان های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد

به گزارش آسمان فارس، دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز مکانیسمی از فعالیت کوکائین در مغز را شناسایی کرده اند که قبلاً ناشناخته بود. این کشف نو می تواند انواع نوی از درمان اعتیاد به این ماده را ایجاد کند. جالب اینجاست که به نظر می رسد این مکانیسم در موش های نر و ماده متفاوت عمل می کند.

گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می تواند درمان های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد

کوکائین با سیناپس ها در مغز تعامل می کند و از جذب دوپامین از طریق نورون ها، جلوگیری می کند. دوپامین یک ماده شیمیایی انتقال دهنده عصبی است و با احساس پاداش و لذت، مرتبط است.

درنتیجه دوپامین در سیناپس ها جمع شود و احساسات مثبت ناشی از آن طولانی تر می شود. پس دلیل گرایش و اعتیاد مردم به کوکائین همین است.

اگر بتوان این مکانیسم را مسدود کرد، درمان بالقوه ای برای اختلال مصرف کوکائین پیدا می شود. شناسایی گیرنده های خاصی که این دارو به آن ها متصل می شود، سخت است.

پروتئینی به نام انتقال دهنده دوپامین (DAT) یک گیرنده احتمالی بود، اما تعیین شد که کوکائین نسبتا ضعیف به آن متصل می شود.پس یک گیرنده با میل ترکیبی بالا برای کوکائین وجود دارد که هنوز شناسایی نشده.

برای یافتن این گیرنده ناسناخته، محققان جانز هاپکینز سلول های مغز موش را که در ظرف آزمایشگاهی رشد کرده و در معرض کوکائین قرار گرفته بودند، آزمایش کردند. سلول ها برای بررسی مولکول های خاصی که به دارو متصل می شوند، آسیاب شدند و گیرنده ای به نام BASP1 شناسایی شد.

برای آزمایش، دانشمندان سپس موش هایی را مهندسی کردند که فقط نیمی از اندازه معمول گیرنده های BASP1 را در ناحیه ای از مغزشان به نام جسم مخطط، که در سیستم های پاداش نقش دارد، داشتند. زمانی که به این موش ها دوزهای پایین کوکائین داده شد، اندازه جذب دارو تقریباً نصف موش های معمولی بود. به نظر می رسد که رفتار موش های ویرایش شده در مقایسه با موش های معمولی، تقریباً نصف سطح تحریکی باشد که از کوکائین انتظار می رود.

پس این یافته ها نشان می دهد که BASP1 گیرنده مسئول اعمال دارویی کوکائین است. بنابراین داروهای تقلید کننده یا مسدود کننده BASP1 ممکن است پاسخ به کوکائین را تنظیم کنند.

جالب توجه است که حذف BASP1 تنها پاسخ کوکائین را در موش های نر تغییر می دهد، در حالی که ماده ها هیچ تفاوتی در رفتار بر اساس سطوح گیرنده شان نشان نمی دهند. چه چیز می تواند دلیل این تفاوت در موش های نر و ماده باشد؟

BASP1 به هورمون زنانه استروژن متصل می شود که می تواند در مکانیسم اختلال ایجاد کند.

محققان امیدوارند در پی داروهایی بگردند که بتواند از اتصال کوکائین به BASP1 جلوگیری کند، که در نهایت می تواند منجر به درمان های جدیدی برای اعتیاد به کوکائین شود.

منبع: جانز هاپکینز

بخوانید:

فناوری و گجت ها در مجلات فارسی قدیمی - قسمت دوم

با توجه به استقبال خوانندگان وبلاگ خبرنگاران، تصمیم گرفتم، سری مقالات مربوط به فناوری و گجت ها در مجلات فارسی قدیمی را ادامه بدهم.تصاویری که می بینید از مجله دانشمند سال های 47 و 48 شمسی گرفته…

منبع: یک پزشک
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2021

به "گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می تواند درمان های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می تواند درمان های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید