گونه های جانوری در معرض خطر انقراض آمریکای شمالی

به گزارش آسمان فارس، جانوران اقصی نقاط دنیا در معرض خطر قرار دارند. آمریکای شمالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. چند مورد از حیوانات وحشی این منطقه در آستانه انقراض قرار دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

گونه های جانوری در معرض خطر انقراض آمریکای شمالی

10. مارموت جزیره ونکوور

مارموت ونکوور از جمله گونه هایی است که شدیداً در معرض خطر واقع شده است و در منطقه ها کوهستانی جزیره ونکوور، واقع در استان بریتیش کلمبیای کانادا زندگی می نماید.

از جمله دلایل کاهش جمعیت این جاندار می توان به تغییرات آب و هوایی سکونتگاه آن اشاره نمود. کاهش مراتع دامنه کوه که در پی تأثیر گرمای هوا به وجود آمده، زاد و ولد مارموت ونکوور را تحت الشعاع قرار داده است. در سال 2003، جمعیت مارموت ونکوور تا 30 عدد کاهش یافت. مسؤولان و مقامات محیط زیست کانادا با عنایت به این مسئله، تعدادی از این جانداران را گرفته و تحت نظارت خود به زاد و ولد آن ها یاری کردند تا جمعیتشان افزایش یابد. در پی این موضوع، دولت کانادا چندین مارموت ونکوور را وارد باغ وحش تورنتو، باغ وحش ونکوور و دیگر مکان های مشابه کرد تا به فراوری مثل بپردازند. این کار با موفقیت انجام شد و جمعیت مارموت ونکوور تا 250 الی 300 عدد افزایش یافت.

9. مرجان شاخ گوزنی

مرجان شاخ گوزنی، گونه ای از جانداران در معرض خطر است که در آب های ساحلی آمریکا، جزایر کارائیب، دیواره بزرگ مرجانی و بعضی دیگر از نقاط دنیا به حیات خود ادامه می دهد. مرجان شاخ گوزنی شدیداً به تغییرات دمایی و مقدار شوری آب حساس است؛ خود این عوامل در پی تغییرات زیست محیطی ایجاد می گردد. از دیگر عوامل کاهش گونه این جاندار، می توان به صید آن و شیوع بیماری های مختلف اشاره نمود. امروز، 98٪ از جمعیت مرجان های شاخ گوزنی از بین رفته است.

8. گرگ سرخ

گرگ سرخ، از جمله گونه های در معرض خطری است که در نواحی شرقی آمریکا زندگی می نماید. گرگ سرخ در ابتدا در بیشتر نقاط جنوب شرقی آمریکا یافت می شد اما در حال حاضر، جمعیتش به شدت کاهش داشته و تنها 50 قلاده از آن در حیات وحش به جای مانده است. عوامل مختلفی موجب کاهش شدید جمعیت گرگ سرخ شده است که بعضی از آنان عبارتند از: شکار گرگ ها به وسیله گاوچرانان آمریکایی، شیوع بیماری های زیست محیطی، عفونت های انگلی، رقابت برای به دست آوردن غذا و دیگر منابع. اولین اقداماتی که برای نجات نسل گرگ سرخ صورت گرفت، در سال 1973 و به وسیله سازمان خدمات حیات وحش و US Fish در این کشور انجام شد. مقامات مربوطه، تعدادی از این گرگ ها را به منظور زاد و ولد گرفته و در تاکومای واشنگتن و جزیره بولز آیلند نگهداری کردند. سپس این گرگ ها را در منطقه های که نسلش منقرض شده بود، رها کردند.

7. قورباغه درختی راب

نام قورباغه درختی راب در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، به عنوان موجودی که نسلش رو به انقراض است، ثبت شده است. این قورباغه ها در زیر برگ های چتر مانندِ جنگل های پاناما زندگی می نمایند. این جانداران برای اولین بار در سال 2005 کشف و در سال 2008 وارد لیست طبقه بندی جانوران اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت شدند. اگرچه سازمان های مربوطه، کوشش های بی امانی برای نجات نسل قورباغه درختی راب انجام دادند، اما شیوع یک بیماری قارچی، موجب از بین رفتن جمعیت کثیری از تعداد آنان شد. آخرین گونه ماده قورباغه راب در سال 2009 منقرض شد و در حال حاضر، تنها یک قورباغه نر از این گونه به جای مانده که در باغ گیاه شناسی آتلانتا واقع در آمریکا زندگی می نماید.

6. راکون کوتوله

راکون کوتوله، از جمله موجودات بومی جزیره کوزومل است. کوزومل جزیره ای در دریای کارائیب و ساحل شرقی مکزیک است. این جاندار در جنگل های درختان کرنا و نواحی مرطوب سواحل جزیره کوزومل زندگی می نماید. البته جمعیت کمی از این راکون نیز در منطقه ها دیگر دنیا وجود دارد. تنها چند صد راکون کوتوله در دنیا به جای مانده که شرایط نسل آن را بحرانی نموده است. علت اصلی کاهش جمعیت راکون کوتوله، ساخت و سازهایی است که داخل جزیره کوزومل برای مقاصد گردشگری اجرا شده است. گونه های مختلفی از حیوانات دیگر مانند سگ ها و گربه های اهلی نیز به وسیله انسان ها در این جزیره رها شده اند که موجب شیوع بیماری در میان راکون های کوتوله و در نتیجه کاهش جمعیت آنان شده است. اقداماتی از جمله حفظ زیستگاه راکون های کوتوله در این جزیره برای جلوگیری از انقراض نسل آن اجرا شده است. بعلاوه برای نجات جان راکون های جزیره کوزومل، بایستی قوانینی در راستای منع ورود حیوانات اهلی به زیستگاه راکون ها وضع گردد.

5. حلزون درختی اوآهو

تنها 41 عدد از حلزون درختی اوآهو به جای مانده که همگی در معرض خطر قرار دارند. این حلزون ها، جزو موجودات بومی جزیره اوآهو واقع در هاوایی هستند. علت اصلی از بین رفتن این حلزون ها، انسان ها هستند که موجب از انقراض تعداد زیادی از آن ها شدند. عواملی مانند شکار حلزون به وسیله کلکسیونرها، نبود سکونتگاه مناسب، نرخ رشد پایین و نرخ باروری پایین موجب کاهش جمعیت حلزون های درختی اوآهو شده است. انسان ها، جانورانی از قبیل موجودات گوشتخوار و چند گونه موش که از حلزون ها تغذیه می نمایند را خواه به طور عمد یا غیرعمد وارد این جزیره نموده اند که تهدید بزرگی برای ادامه حیات حلزون های درختی اوآهو محسوب می گردد.

4. لاک پشت ریدلی کمپ

یکی از موجوداتی که بیش از هر جاندار دیگری در معرض خطر است، لاک پشت دریایی کمپ ریدلی است که عمدتاً در آب های اقیانوس اطلس، سواحل شرقی آمریکا و خلیج مکزیک زندگی می نماید. این لاک پشت قبل از این که وارد لیست موجودات در معرض خطر گردد، به خاطر گوشتش، به طور گسترده ای مورد هجوم شکارچیان واقع شد. در حال حاضر، مرگ این لاک پشت ها در پی شکار، آلودگی آب و نبود زیستگاه مناسب موجب کاهش شدید نسل آن شده است. لاک پشت کمپ ریدلی در آب های آمریکا و مکزیک شرایط بهتری داشته و تحت مراقبت است. در این کشورها، دستگاهی ابداع شده که هنگام شکار ماهی ها، به لاک پشت ها هشدار می دهد تا از چنگ تور فرار نمایند. بعلاوه اقداماتی در زمینه نگهداری این لاک پشت ها و تسریع فرایند فراوری مثل و در نهایت رهایی مجدد آنان به حیات وحش نیز اجرا شده است.

3. ماهی خاردار غول پیکر

ماهی خاردار غول پیکر از جمله جاندارانی است که در صورت عدم رسیدگی و مراقبت نسلش منقرض خواهد شد. این موجود در آب های شمال شرقی اقیانوس آرام و مابین خلیج هامبولت و خلیج کالیفرنیا زندگی می نماید. این ماهی ها در آب های سطحی اقیانوس و نواحی مواج دریا زندگی می نمایند. ماهیگیران طی دهه های گذشته، موجب کاهش شدید جمعیت این ماهی ها شده اند. از سال 1982 تا کنون، هر گونه صید ماهی خاردار غول پیکر به وسیله سازمان شیلات کالیفرنیا ممنوع شده است. گفته می گردد جمعیت این ماهی ها ممکن است بیشتر گردد اما مدارک محکمی در این زمینه وجود ندارد.

2. زنبور عسل اچ جی فرانکلین

ادامه حیات زنبور عسل اچ جی فرانکلین در هاله ای از ابهام واقع شده است و در منطقه ها بسیار محدودی از غرب آمریکا زندگی می نماید. بعضی بر این باورند که نسل این زنبور منقرض شده است. زنبور فرانکلین، نقش بسیار مهمی در گرده افشانی گستره بزرگی از گل ها مانند گل پونه و ترمس ایفا می نماید. این زنبورها آخرین بار در سال 2006 دیده شده اند. نبود زیستگاه مناسب، مصرف بسیار زیاد از حشره کش و نیز استفاده بی رویه از زنبورهای عسل به وسیله انسان ها، از جمله مهم ترین عوامل از بین رفتن نسل زنبور فرانکلین قلمداد می گردد.

1. کرکس کالیفرنیا

کرکس کالیفرنیا که جاندار بومی آمریکا بود، در سال 1987 منقرض شد. شکار غیرقانونی، تخریب زیستگاه و مرگ در پی مسمویت و زهرزدگی موجب انقراض نسل این کرکس شد. تنها تعداد انگشت شماری از کرکس کالیفرنیا در حیات وحش به جای مانده که دولت آمریکا دستور داد تا قبل از مرگشان، همه آن ها جمع آوری شوند. 27 کرکس وحشی گرفته شدند که بایستی در باغ وحش سن دیگو و باغ وحش لس آنجلس نگهداری می شدند. این کرکس ها به منظور فراوری مثل به این باغ وحش ها آورده شده بودند. در سال 1991، چند کرکس در دامن طبیعت رها شد. امروز، این کرکس ها در بعضی از بخش های کالیفرنیا و یوتا در آمریکا و شبه جزیره باها کالیفرنیای مکزیک زندگی می نمایند. سازمان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، کرکس کالیفرنیا را در لیست موجودات در معرض خطر قرار داده است.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1886

به "گونه های جانوری در معرض خطر انقراض آمریکای شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه های جانوری در معرض خطر انقراض آمریکای شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید