چند توصیه برای قبل و پس از تزریق واکسن کرونا

به گزارش آسمان فارس، دکتری فیزیولوژی پزشکی گفت: استحمام پس از تزریق واکسن کرونا مانعی ندارد اما این حمام باید کوتاه باشد، زیرا استحمام طولانی مدت با افزایش دما و بخار در محل شست وشو همراه شده و می تواند سطح اکسیژن بدن را کاهش دهد.

چند توصیه برای قبل و پس از تزریق واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا محمدرضا رئوفی اضافه نمود: پس از تزریق واکسن کووید19 هم همه پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا همانند استفاده از ماسک استاندارد و رعایت فاصله گذاری فیزیکی باید رعایت گردد.

وی توضیح داد: یک روز قبل از تزریق واکسن کرونا استراحت گردد و پس از تزریق هم مصرف مایعات فراوان، استفاده از استامینوفن در صورت بروز تب و بدن درد و بعلاوه استراحت باید مورد توجه قرار گیرد.

آیا پس از تزریق واکسن کرونا شخص ناقل بیماری است؟

وی ادامه داد: واکسن کرونا از نوع ویروس زنده نیست، بنابراین پس از تزریق واکسن نمی توان گفت که شخص ناقل بیماری می گردد.

رئوفی شرح داد: بعضی واکسن ها نظیر سینوفارم و برکت در حقیقت ویروس کشته شده است. شماری از واکسن ها نظیر آسترازنکا هم از ام آر ان ای ساخته شده که به وسیله یک حامل وارد سیستم بدن می گردد.

وی اضافه نمود: این حامل از جنس ویروس کرونا است و بنابراین می تواند 3 تا 4 روز باعث بروز علائم شبه سرماخوردگی و بیماری های ویروسی گردد، اما این مساله به مفهوم ابتلا به کرونا به علت تزریق واکسن نیست.

مواجهه با بیمار مبتلا به کرونا و ضرورت پرهیز از تزریق واکسن

این استاد علوم پزشکی یادآور شد: در صورت مواجهه با بیمار مبتلا به کرونا هم باید حداقل دو هفته در قرنطینه (به دور از بیمار) سپری شده و در صورت عدم بروز علائم بالینی بیماری، واکسن کرونا زده گردد.

به گفته رئوفی، این شخص در صورت تست منفی کرونا هم باید حداقل دو هفته تزریق واکسن را به تاخیر اندازد؛ این شخص احتمالا ناقل کرونا بوده و بنابراین تزریق واکسن کرونا می تواند باعث بروز بیماری گردد.

وی تاکید نمود: بهبودیافتگان کرونا هم تزریق واکسن را حداقل دو ماه پس از دستیابی به سلامت کامل یا سه ماه پس از آغاز اولین علامت بیماری، به تعویق اندازند.

آیا درد در محل تزریق واکسن کرونا طبیعی است؟

رئوفی بعلاوه در پاسخ به این پرسش که آیا درد در محل تزریق واکسن کرونا طبیعی است گفت: درد در محل تزریق واکسن کووید19 طبیعی است، اما تداوم این درد پس از یک هفته الی 10 روز که تشدید شده باشد، مستلزم مشورت با پزشک و مراجعه به مراکز درمانی است.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه دنیا منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت دنیای در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری دنیای) این بیماری را تأیید کرد.

از ابتدای شیوع کرونا در ایران (اسفند 98) تا کنون 93 هزار و 86 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

بعلاوه تا به امروز 11 میلیون و 765 هزار و 528 نفر دز اول واکسن کرونا و دو میلیون و 970 هزار و 669 نفر هم دز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 14 میلیون و 736 هزار و 197 دُز رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1689

به "چند توصیه برای قبل و پس از تزریق واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای قبل و پس از تزریق واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید