چرا برخی والدین بین فرزندانشان فرق می گذارند؟

به گزارش آسمان فارس، مشاور رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران در حوزه سلامت با بیان اینکه تبعیض هایی که از سوی برخی والدین میان فرزندان شان اعمال می شود عموما ناشی از بافت فرهنگی، مسائل اقتصادی، عدم آگاهی و بافت قومی بروز می یابد، گفت: برخی والدین به دلایل مختلف عمدا میان فرزندان خود تبعیض قائل می شوند که عموما این رفتارها منجر به گسترش بی عدالتی و مسائل رفتاری در خانواده ها می شود.

چرا برخی والدین بین فرزندانشان فرق می گذارند؟

امین رفیعی پور در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکهتبعیض ها بنا به شرایط سنی، شرایط خاص اجتماعی و... از سوی والدین بروز می یابد، یادآور شد: معمولا تبعیض هایی که از سوی والدین بروز می یابد به دو دسته واضح-عمدی و غیر واضح- غیرعمدی تقسیم می شوند، به طور مثال زمانی که والدینی به فرزند شش ساله شان اجازه نمی دهند از خانه خارج شود اما برای فرزند 20 ساله خود در این زمینه محدودیت کمتری قائل می شوند، این تبعیضی ضروری است که بنا به سن و موقعیت فرزندان اجرا شده و مانعی ندارد، اما زمانی که والدینی که دارای دو فرزند با شرایط مشترکی هستند و میان آنها تبعیض گذاری می کنند این رفتار، تبعیض عمدی محسوب می شود.

به گفته وی، تبعیض واضح و عمدی و تبعیض غیرواضح و غیرعمدی هر کدام اثرات مخربی را هم بر فرزند محبوب و هم بر فرزند غیر محبوب وارد می کند. برای فرزند محبوب موجب شکل گیری حس ارزشمندی کاذب، اعتماد به نفس کاذب و ستیزه جویی می شود، همچنین برای کودک غیر محبوب موجب احساس بی ارزشی، کاهش اعتماد به نفس و حقارت می شود که البته این حقارت می تواند در آینده زیربنای رفتارهای ضداجتماعی شود.

رفیعی پور در ادامه به تاثیرات تبعیض بر آینده فرزندان اشاره و گفت: با اعمال تبعیض میان فرزندان، فرزند محبوب احساس ارزشمندی کرده و تصور می کند نسبت به دیگر افراد جامعه متفاوت است، این احساس بعدها منجر می شود که او نتواند خود را با جامعه هماهنگ کند، پس آسیب می بیند. از سوی دیگر کودک غیر محبوب به دلیل اینکه از ابتدا کودکی احساس حقارت داشته است در آینده روزبه روز سرخورده تر می شود و این سرخوردگی درنهایت موجب شکل گیری شخصیت فردی می شود که نمی تواند حق خود را از اجتماع بگیرد.

این متخصص روانشناسی سلامت در پاسخ به این سوال که بروز تبعیض از سوی والدین میان فرزندان به چه دلایلی بروز می یابد؟ گفت: تبعیض ها عموما ناشی از بافت فرهنگی، مسائل اقتصادی، عدم آگاهی و بافت قومی بروز می یابد؛ به طور مثال در برخی جوامع به دلیل نوع نگاه به جنس مونث و مذکر این تبعیض ها رخ می دهد، به گونه ای که برای دختر محدودیت هایی را در نظر می گیرند اما برای فرزند پسر محدودیت ها به نسبت کمتر است، همچنین برخی از والدین به فرزند آخر یا اول توجه بیشتری دارند، به طور مثال برای فرزند اول سالگرد تولد، جشن دندونی و... برگزار می کنند اما این توجه ها برای فرزندان دیگر وجود ندارد زیرا خانواده دیگر توان این تجملات را ندارد که همه این عوامل می تواند منجر به بروز تبعیض میان فرزندان شود.

رفیعی پور با اشاره به اینکه عمدتا تبعیض های واضح و عمدی منجر به گسترش بی عدالتی و مسائل رفتاری در خانواده می شود، یادآور شد: برخی والدین به دلایل مختلف عمدا میان فرزندانشان تبعیض قائل می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 411

به "چرا برخی والدین بین فرزندانشان فرق می گذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی والدین بین فرزندانشان فرق می گذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید