میکرو RNA هایی که مطابق یک تحقیق نو، نویدبخش پیدایش روش تشخیصی نوینی برای تشخیص بیماری زوال عقل یا دمانس، 5 سال قبل از بروز علائم آن هستند

به گزارش آسمان فارس، تشخیص زودهنگام زوال عقل می تواند راه های بسیارمؤثرتری برای درمان و مدیریت این بیماری مطرح کند. ما خیلی علاقه داشته ایم که با یک آزمایش خونی بتوان احتمال بروز بیماری را پیشبینی کرد.

میکرو RNA هایی که مطابق یک تحقیق نو، نویدبخش پیدایش روش تشخیصی نوینی برای تشخیص بیماری زوال عقل یا دمانس، 5 سال قبل از بروز علائم آن هستند

یک مطالعه تازه، امید تازهی برای رسیدن به این هدف ایجاد نموده و مجموعه ای از مولکول هایی را که پژوهشگران آن ها را پیشگام بروز بیماری، دو تا پنج سال قبل از آغاز علائم می دانند، معین نموده. همین تحقیق حتی ممکن است اهداف تازهی را برای درمان های پیشرفته ارائه دهد.

تا حالا بسیاری از تحقیقات در زمینه دمانس یا زول عقل، بر تشخیص پیش ساز های پلاک های مخرب، آنالیز های ژنتیکی و نشانگر های زیستی لیپیدی متمرکز شده بودند.

اما مطالعه تازه که به وسیله دانشمندان مرکز بیماری های عصبی آلمان (DZNE) و مرکز پزشکی دانشگاه گوتینگن اجرا شده است، مولکول هایی به نام microRNA را هدف گرفته . این ها رشته های کوتاهی از RNA غیر کد نماینده هستند که می توانند بیان ژن و فراوری پروتئین را تنظیم نمایند و اخیراً معین شده که چگونه می توان با آنها به وسیله آزمایش خون و حتی ادرار سرطان را تشخیص داد.

پروفسور آندره فیشر، سرپرست تیم تحقیق می گوید: میکرو RNA های مختلفی وجود دارد و هر یک از آن ها می توانند شبکه کامل پروتئین های وابسته را تنظیم نموده و در نتیجه بر فرآیند های پیچیده تأثیر بگذارند. میکرو RNA ها تأثیر وسیعی دارند. ما می خواستیم دریابیم که آیا میکرو RNA های خاصی وجود دارد که وجود آن ها در خون با عملکرد ذهنی ارتباط داشته باشد؟

برای همین کار، دانشمندان داده های افراد جوان، سالم و افراد مسن با اختلال خفیف شناختی (MCI) را تجزیه و تحلیل کردند. محققان با این کار سه میکرو RNA که به عنوان نشانگر عملکرد ذهنی می توانستند استفاده شوند، پیدا کردند.

در افراد جوان و سالم، سطوح پایین تر این microRNA ها در خون با عملکرد بهتر در آزمایش های شناختی مرتبط است. در حالی که 90 درصد از افرادی که دارای سطح بالای این نشانگرها در خون بودند، طی دو سال به بیماری آلزایمر مبتلا شدند.

فیشر می گوید: بنابراین ما افزایش سطح خونی این سه میکرو RNA را پیشگام زوال عقل می دانیم.

علاوه بر ارتباط این سه میکرو RNA با زوال عقل، دانشمندان بعلاوه به اطلاعات تازه و شناخت نوینی در خصوص چگونگی ایجاد دمانس رسیده اند. به وسیله تحقیقاتی که آن ها بر روی موش ها و محیطهای سلولی انجام داده اند، معین شده که این سه مولکول بر فرآیند التهابی در مغز را تاثیر می گذارند و پلاستیسیته عصبی را کاهش می دهند.

از نظر ما، آن ها نه تنها نشانگر هستند، بلکه تأثیر فعالی بر فرآیند های آسیب شناختی دارند. پس اینها می توانند اهداف درمانی بالقوه هم باشند.

در حالی که نتایج این مطالعه برای تشخیص زودهنگام زوال عقل بسیار امیدوار نماینده است، دانشمندان در خصوص چالش های تبدیل آن به آزمایش خون برای استفاده بالینی خوشبینی بیش از حد ندارند. هدف این است که یک آزمایش مقرون به صرفه قیمت داشته باشیم و پزشکان در صورتی که در هنگام ویزیت به موارد مشکوک برخوردند، از این آزمایش استفاده نمایند.

نتایج این تحقیق در مجله EMBO Molecular Medicine منتشر شده است.

منبع: newatlas

منبع: یک پزشک
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1775

به "میکرو RNA هایی که مطابق یک تحقیق نو، نویدبخش پیدایش روش تشخیصی نوینی برای تشخیص بیماری زوال عقل یا دمانس، 5 سال قبل از بروز علائم آن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میکرو RNA هایی که مطابق یک تحقیق نو، نویدبخش پیدایش روش تشخیصی نوینی برای تشخیص بیماری زوال عقل یا دمانس، 5 سال قبل از بروز علائم آن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید