مصرف آگاهانه گامی در حفاظت از محیط زیست

به گزارش آسمان فارس، در حال حاضر مصرف آگاهانه از اهمیت ویژه ای در جنبش پایداری محیط زیست برخوردار است چون بخش عمده آن مربوط به نگرش و آگاهی مصرف کنندگان می شود که به طور مداوم در حال تغییر است.

مصرف آگاهانه گامی در حفاظت از محیط زیست

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پرپس گلوبال، اما چه کسی مصرف کننده آگاه است و کدام فعالیت وی بخشی از جنبش پایداری را به وجود می آورد؟ اگر تصمیم گیری خرید شما، فراتر از آنچه بر روی کالا درج شده باشد و اطلاعات بیشتری درباره زنجیره تولید، تدارکات و زنجیره تامین کالاهای یک شرکت کسب کنید تا بدانید که آیا عملکرد آنان به محیط و منابع انسانی آسیب می رساند یا خیر، شما مصرف کننده آگاه خواهید بود.

فرایندهای تجاری تاثیر منفی بر محیط زیست، حقوق بشر، سیستم های سیاسی و مالی دارند و در این فرآیند، گزینه های خرید ما مهم محسوب می شوند، زیرا با خرید از برندی که از اخلاقیات یا پایداری کسب و کار پیروی نکند، تاثیر منفی بر جامعه را افزایش خواهیم داد.

چه چیزی مانع از مصرف آگاهانه ما می شود؟

تصمیم گیری های مصرف کننده آگاه، تا حد زیادی تحت SDGیا اهداف توسعه پایدار، جنبش های محیطی و اوضاع فعلی سیاره زمین است. با این وجود، اغلب این گونه تصور می شود که فقط نخبه گراها می توانند محصولات پایدار را خریداری کنند و افراد عادی و خانواده هایی که تلاش می کنند این هدف را برآورده کنند، اغلب پشتیبانی از مشاغل سبز را سخت می کنند.

اما باید بدانیم، بیشتر محصولات پایدار به صورت محلی تولید می شوند و اگر روند تولید منصفانه باشد مدت پایداری آنها نیز بیشتر شده، اما قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و ما با توجه به محدودیت منابع مالی، غافل از تاثیرات منفی خرید کالای خارجی هستیم و کالاهای ارزان تر را خریداری می کنیم و به تولیدکنندگان داخلی آسیب می رسانیم.

تولیدکنندگان شیوه مصرف ما را کنترل و سپس کالای خود را طراحی می کنند. به عنوان مثال، بطری آب بسته بندی شده برای رفع مشکل کنونی ما مفید، اما موجب افزایش زباله های پلاستیکی می شود. در مورد صنعت مد نیز همین مشکل وجود دارد، مد روز با قیمت مناسب ارائه می شود اما به سرعت نیز از بین می رود، بنابراین خریدها تسریع و آلودگی های مربوط به پوشاک نیز افزایش می یابد. اگر برای خریدهای خود برنامه ریزی داشته باشیم، معین خواهد شد که انتخاب های پایدار ما در درازمدت به میزان زیادی مقرون به صرفه خواهند بود.

سهم کوچک من چقدر است؟

اما آیا تلاش یک شخص در این زمینه تاثیرگذار است؟ روش های مختلفی برای انجام این کار به ظاهر کوچک وجود دارد که شامل استفاده از کیسه های پارچه ای، خرید صابون های دست ساز، عدم استفاده از بطری های یکبار مصرف شامپو، نه گفتن به پلاستیک های یکبار مصرف، استفاده از مسواک های چوبی و غیره است. همه این مراحل کوچک که با آگاهی از محیط زیست است به حفاظت از محیط زیست کمک خواهد کرد. اقدامات اجتماعی در این راستا نیز شامل استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و مواردی از این قبیل است که ما را به سمت زندگی بهتر سوق می دهد. همواره باید بدانیم یک قطره یک اقیانوس قدرتمند ایجاد می کند و تلاش یک شخص در اقدام جمعی تاثیرگذار خواهد بود.

برای ایجاد تغییرات مهم، همه چیز باید بطور منظم تغییر کند. تلاش ها باید به سمت چیزی سوق پیدا کنند که تغییر واقعی در مقابله با تغییرات آب و هوایی، آلودگی و حفظ محیط زیست را به همراه داشته باشند.

چه کاری باید انجام دهیم؟

ما نباید از تغییر سبک زندگی خود که به ما کمک می کند تا از نظر اجتماعی و محیطی آگاهی بیشتری پیدا کنیم، غافل شویم. ما با انجام مراحل کوچک و امتناع از خریدهای غیر ضروری آغاز کرده و مصرف خود را کاهش می دهیم. در حال حاضر، بسکمک از محصولات دارای برچسب های پایداری هستند که باید معکمک برای خرید ما باشند.

با درک بهتر از تولید محصولات و آگاهی از تاثیرات زیست محیطی آن فرایند مصرف نیز بسیار لذت بخش خواهد بود و با خرید آگاهانه تفاوت را احساس خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 571

به "مصرف آگاهانه گامی در حفاظت از محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف آگاهانه گامی در حفاظت از محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید