مرمت پل تاریخی آفرینه لرستان شروع شد

به گزارش آسمان فارس، مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان گفت: مرمت پل تاریخی دهستان آفرینه در بخش معمولان شهرستان پل دختر شروع شد.

مرمت پل تاریخی آفرینه لرستان شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی مصطفی نژاد مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان دیروز سه شنبه 9 مرداد 97 با اعلام این خبر گفت: مرمت این پل متعلق به دوره پهلوی اول از محل اعتبارات استانی صورت می گیرد.

مصطفی نژاد اضافه نمود: پل آفرینه از جمله پل های تاریخی از فهرست صدگانه پل های تاریخی لرستان است که برای نخستین بار با حجم عملیات مرمتی مختلف در دستور کار میراث فرهنگی استان لرستان قرار گرفته است.

به گفته او این پل تا چند سال پیش ، محور تردد خرم آباد و حتی پیش از آن تهران به سمت خوزستان بوده که با تعریض جاده و ساخت پل جایگزین تردد وسایط نقلیه بر روی این پل متوقف شده است.

مصطفی نژاد اضافه نمود: قرار گیری این پل در مجاورت آبشار آفرینه موجب شد تا پایگاه پلهای لرستان با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان برنامه حفاظت و مرمت از این اثر تاریخی را در دستور کار قرار دهد.

او بازسازی بخش هایی از جان پناه، بدنه و بام آسیب دیده، پایه های پل و .... را از جمله اقدامات مرمتی سالجاری بر روی این پل بیان کرد.

مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان انتقال سنگ از معادن قدیمی به صورت سنتی و به محل پل و تراش آن همانند سنگ های استفاده شده در این اثر از سوی استاد عزیز مراد مرادی که از استادکاران بنام سنگ را از نکات ایز اهمیت فنی عملیات مرمتی برشمرد.

مصطفی نژاد قدمت این پل را پهلوی اول دانست و گفت: سازنده این پل معمار فشنگچی بوده که سازنده بیش از 50 پل لرستان به سبک و شیوه یکسان بوده است..در این نوع پل سازی کمترین ملاط استفاده شده و سنگ ها به گونه ای به کار گرفته شده اند که در طول سالها توانسته اند متحمل بارهای سنگین بدون تخریب قابل توجه شوند.

پل آفرینه در سال 1304 و در زمان پهلوی اول ساخته شده و دارای چهار دهنه پنج متری است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 332

به "مرمت پل تاریخی آفرینه لرستان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت پل تاریخی آفرینه لرستان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید