مجسمه بزرگ بودا در پوکت

به گزارش آسمان فارس، جزیره پوکت از زیباترین مقاصد گردشگری تایلند به شمار میرود و هر چه درباره جاذبه های آن سخن بگوییم، باز هم کم گفته ایم، یکی از جذابیت های این منطقه مجسمه بزرگ بودا است که میوخاهیم در مورد آن صحبت کنیم.

مجسمه بزرگ بودا در پوکت

تا به حال درباره طبیعت بکر تایلند و جاذبه های تاریخی و سواحل درخشانش زیاد سخن گفته ایم. این بار کمی زاویه دیدمان را تغییر می دهیم و به میان مردم تایلند می رویم تا کمی بیشتر درباره عقاید مذهبی آن ها کند و کاو کنیم. راهی تور پوکت، یکی از شهرهای بسیار پرطرفدار تایلند می شویم و قصدمان بازدید از مجسمه زیبا و غول پیکر بودا در این شهر است که اغلب گردشگران به تماشای آن می روند. ما هم به سوی این مجسمه خواهیم رفت تا بیشتر با ماجراهای آن آشنا شویم. 

چرا مجسمه بزرگ بودا؟

  •  مهم ترین پروژه عمرانی تایلند در 100 سال اخیر است.
  • از مهم ترین جاذبه های گردشگری پوکت است و طرفداران زیادی هم دارد.
  • به عنوان نماد و سمبل شهر پوکت شناخته می شود.
  • یکی از گران قیمت ترین مجسمه های موجود در سراسر کشور تایلند به حساب می آید.

معرفی مجسمه بزرگ بودا در پوکت (big buddha phuket)

پوکت یکی از استان های مهم تایلند است که در جنوب این کشور قرار دارد؛ مقصدی که آن را اغلب با بنادر و جزایر زیبایش می شناسند و گردشگران به این ناحیه می روند تا کمی استراحت کرده و از سواحل جذاب و دیدنی آن بهره مند شوند. یکی از معروف ترین و مهم ترین بنادر این استان چالونگ (Chalong) نام دارد که هتل و اقامتگاه های متعددی هم در آن بنا کرده اند. این بندر مقصد سفر امروز ماست؛ چرا که در سمت شمال غربی آن و بر فراز تپه ای با نام نَکِرد (Nakkerd Hills) مجسمه غول پیکری به چشم می خورد که می خواهیم به سراغ آن برویم و بیشتر با آن آشنا شویم.

این مجسمه بزرگ، چهره بودا را به تصویر کشیده و با 45 متر ارتفاع، 25.45 متر عرض و حدودا 135 تن وزن از اقصی نقاط شهر دیده می شود. اگر اینجا را برای گشت و گذار انتخاب کنید، هم می توانید از مناظر فوق العاده اطراف بهره ببرید و هم به همراه سایر بازدیدکننده ها گشتی جذاب در میان فرهنگ و مذهب تایلندی ها بزنید.

مجسمه بودای بزرگ یا بیگ بودا برای همه تایلندی ها اهمیت بسیاری دارد. با این که این اثر قدمت زیادی ندارد؛ اما از همان زمان ساخت مورد احترام و توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این مجسمه را در سال 2007 میلادی ساختند و برای اتمام این پروژه 100 میلیون بات (حدود 1 میلیارد و 260 میلیون تومان) خرج کردند که برای ساخت یک مجسمه مبلغی سرسام آور به حساب می آید. این مقدار پول برای چنین کاری آنقدر زیاد بود که تایلندی ها مجسمه ی بزرگ پوکت را بزرگترین پروژه انجام شده در 100 سال اخیر در سراسر تایلند می دانند. از دلایل اصلی بالا رفتن هزینه ها در این پروژه استفاده از سنگ مرمر سفید و طلا در قسمت های مختلف مجسمه است.

تایلندی ها در بین سال های 1997 تا 2001 میلادی در تلاش برای یافتن راهی بودند که جوانانشان را به دین بودا علاقمندتر کنند و ساخت این مجسمه هم یکی از راهکارهایی بود که در همین دوران پیشنهاد شد. همچنین در بین سال های 2001 تا 2006 میلادی برای توسعه بیشتر اقتصادی کشور تایلند و جذب توریست و جوانان، تصمیم بر آن شد تا مجسمه بودای بزرگ در پوکت ساخته شود.

تندیس های بودا برای مردمان تایلند بسیار مقدس و قابل احترام هستند. 95 درصد از جمعیت این کشور پیرو مذهب بودایی اند و با سفر به این سرزمین صدها و بلکه هزاران مجسمه در ابعاد گوناگون از بودا را مشاهده خواهید کرد.

اغلب به اشتباه تصور می کنند که بودا تنها نام بنیان گذار مذهب بودایی است؛ اما جالب اینجاست که بوداهای متعددی وجود دارند. در حقیقت به افراد بلندمرتبه و مقدس در این مذهب، لقب بودا را می دهند و به همین خاطر هر یک از مجسمه هایی که از بودا می بینیم شکل و شمایل منحصر به فرد خود را دارند.

با ما همراه باشید تا از زاویه نزدیک تری مجسمه بزرگ بودا در پوکت را بررسی کنیم و ببینیم در اطراف آن چه می گذرد و چرا اینجا برای گردشگران تا این اندازه مهم و محبوب است.

قسمت های مختلف مجسمه بزرگ بودا پوکت

بودای بزرگ پوکت کاملا سفید رنگ است و اگر به آن نزدیک شوید، غرق در ابهت و عظمتش خواهید شد؛ اما این مجسمه مشهور از چه قسمت هایی تشکیل شده و اگر از آن بازدید کنیم چه چیزهایی در انتظار ماست؟

در این بخش سعی می کنیم به گوشه گوشه این مجسمه سر بزنیم و تجربیاتمان را با شما به اشتراگ گذاریم.

نمایشگاه (پرستشگاه بودائیان)

اگر با دقت به تصاویر نگاه کنید، خواهید دید که مجسمه بزرگ بودا بر روی یک سکو نشسته است و در اصل یک طبقه در زیر آن وجود دارد. برای این که به محوطه مجسمه برسید و آن را از بهترین زاویه تماشا کنید، باید حتما از این طبقه عبور نمایید. در این سطح، نمایشگاهی دائمی برپاست و در آن عکس ها، تندیس ها و مجسمه های افراد والا مقام مذهب بودایی به چشم می خورند. اگر با اشخاص سیاسیِ مهم در تایلند، آشنایی داشته باشید گاها تصاویر و یادبودهایی از آن ها را در این بخش مشاهده خواهید کرد.

در این نمایشگاه سعی دارند مراجعان را بیشتر با عقاید و رسوم مردمان تایلند و پیروان بودا آشنا کنند. البته در همین قسمت برخی از بودائیان به پرستش و راز و نیاز با مجسمه های مقدسشان می پردازند و پیشکش هایی هم به آنان تقدیم می کنند.

اگر به خرید سوغات هم علاقمندید، در این قسمت، اقلامی چون مجسمه های کوچک مذهبی، شبیه سازهای کوچک از بودای بزرگ پوکت، شمع، عود و ... برای فروش وجود دارند که شما می توانید از میان آن ها، سوغاتی های خوبی برای عزیزانتان تهیه کنید.

محوطه زیبای اطراف مجسمه بزرگ بودا

جذاب ترین بخش بازدید از مجسمه بودای بزرگ پوکت، گشت و گذار در اطراف و محوطه آن است؛ محوطه ای وسیع که حدودا 2500 متر مربع مساحت دارد. در این قسمت چندین مجسمه کوچک دیگر را مشاهده خواهید کرد که هر یک نماد و نمایانگر یکی از داستان ها و افسانه های پیروان مذهب بودا هستند. باید با این مذهب بیشتر آشنا باشید تا معنا و مفهوم و داستان مجسمه های کوچک را متوجه شوید زیرا این تندیس ها دارای هیچ گونه توضیحی نیستند.

یکی از متصدیان این مجموعه در رابطه با این قسمت از مجسمه بزرگ بودا می گوید:

تمرکز و نادیده گرفتنِ بدی ها از اصول مهم بودا بود. باید ذهن را خوب و خالص نگه داشت و با اخلاقی شایسته، خوشحال زندگی کرد. همه مجسمه های این قسمت نشانگر خلق و خوی خوب و عواقب بد اعمال زشت و مسائلی از این دست هستند و ما عقاید بودا را سر لوحه خود قرار داده ایم.

در همین بخش می توانید مجسمه های دیگری هم از بودا ببینید که مشهورترین و بزرگترین آن ها بودای طلایی است که در آن بودا بر روی ارابه ای شبیه به اژدها یا ماری غول پیکر نشسته است.

از دیگر نکات جالبی که در این بخش مشاهده خواهید کرد، درختان تنومندی هستند که به آن ها زنگوله هایی وصل شده و با وزش نسیم، صدایی روحانی تولید می نمایند؛ صدایی که می تواند به تمدد اعصابتان کمک کند، گاهی این زنگوله ها را به اشیای دیگری هم متصل می کنند. بازدیدکنندگان نیز گاها در همین بخش به مدیتیشن و انجام اعمال دینی خود می پردازند.

عرشه بازدید مجسمه بزرگ بودا

از ابتدای ورود به محوطه بودای بزرگ، تابلوهای راهنما، شما را به سوی عرشه بازدید (view point) راهنمایی می کنند. برای رسیدن به این قسمت باید نمایشگاه و چند پله را پشت سر بگذارید. به محوطه رو بازی خواهید رسید که از آن جا به وضوح مجسمه بودای پوکت را خواهید دید؛ آن هم از زاویه پایین. به عرشه بازدید که بروید، مجسمه بودا کاملا بالای سر شما قرار خواهد گرفت و همین موضوع بر ابهت آن اضافه می کند؛ اینجاست که اوج بزرگی و عظمتش را احساس خواهید کرد.

پلکان مجسمه بزرگ بودا

درست رو به روی مجسمه بزرگ بودا، پلکانی بسیار دیدنی از جنس سنگ مرمر و بتن وجود دارد که چهره محوطه را شاهانه و سلطنتی کرده است. این پله ها آن قدر وسیع هستند که ابهت و شکوه مجسمه را چند برابر نموده اند. قرار است در برنامه های آتی، بخش های دیگری هم به این پله ها اضافه شود. اگر قصد بالا رفتن از این پلکان را دارید حتما آب آشامیدنی همراه ببرید چون فتح آن ها اصلا کار آسانی نیست.

مراحل ساخت و تکمیل مجسمه بودا پوکت

بودای بزرگ پوکت طی سال های مختلفی تکمیل شده است و هنوز هم این ساخت و ساز ادامه دارد. ساخت و ساز این مجسمه زیبا از سال 2006 آغاز گردید و در طی یک سال 12 متر از بدنه اصلی مجسمه ساخته شد. در بنای این مجسمه سعی شده تا در عین ظرافت، استحکام و زیبایی آن هم در نظر گرفته شود؛ این روند ادامه داشت تا ارتفاع بودای بزرگ پوکت در سال 2009 به 40 متر رسید.

از 2009 تا 2010 میلادی تمرکز بیشتر روی ریزه کاری ها بود و شکل و شمایل کلی مجسمه تغییر چندانی نکرد. از سال 2011 میلادی آرام آرام پای گردشگران به این جاذبه زیبا باز شد؛ اما هنوز این منطقه امکانات خوبی برای پذیرایی از آن ها نداشت و افراد زیادی به صورت پیاده به سوی مجسمه رهسپار می شدند. سال 2011 بود که مسئولان متوجه شدند هزینه سنگ های مرمرین این سازه سر به فلک می کشد و باید چاره ای در این زمینه اندیشیده شود به همین خاطر از مراجعان علاقمند خواستند تا آنان را در هزینه ها یاری کنند.

روند ساخت این مجسمه در سال 2011 با پیشرفت چشمگیری همراه بود اما مشکل اصلی گردشگران، عدم وجود وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به این جاذبه زیبا بود که این مشکل هنوز هم کمابیش ادامه دارد. از سال 2013 تا کنون همه ساله این مجسمه پیشرفت زیادی می کند و محوطه آن هم گسترش بیشتری می یابد. از همین سال بود که به نکاتی همانند سرویس بهداشتی تمیز و مناسب در محوطه، گُل کاری و... اهمیت زیادی داده شد.

سوپورن وانیچکول (Suporn Wanichkul) مسئول ساخت این مجسمه در رابطه با این اثر عظیم گفته است:

این پروژه بسیار عظیم است و به شدت به منابع مالی نیاز دارد. ما تا امروز به خوبی از پس هزینه ها برآمدیم و همه چیز را برنامه ریزی کردیم. خوشبختانه افراد زیادی ما را در تامین هزینه ها یاری کردند و قطعا کمک های مراجعان هم تاثیر زیادی داشته است.

تفریح در اطراف مجسمه بزرگ پوکت

آب و هوای پوکت در بیشتر اوقات سال بسیار دلچسب است و همین موضوع باعث شده تا افراد زیادی برای گشت و گذار و تفریح به سوی مجسمه بودای بزرگ بیایند؛ اما این همه ماجرا نیست، تفریحات متعدد دیگری هم در کنار این مجسمه وجود دارند که قصد داریم همه آن ها را یک به یک تجربه کنیم.

گشت و گذار در طبیعت اطرف مجسمه

از فراز تپه نکرد، شهر پوکت، ساحل کاتا (Kata)، ساحل کارون (Karon)، بندر چالونگ و بسیاری از مناطق زیبای دیگر پوکت قابل مشاهده هستند. اگر در جستجوی مکانی برای استراحت و تغییر آب و هوا هستید بر فراز این تپه کمی درنگ کرده و از چشم انداز 360 درجه اینجا لذت ببرید.

عکاسی

مجسمه بزرگ بودا در پوکت یکی از محبوب ترین سوژه های عکاسی برای عکاسان حرفه ای است. اگر می خواهید از این سفر، تصاویر زیبا و منحصر به فردی با خود به یادگار ببرید، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید؛ اینجا سوژه های زیادی در انتظارتان هستند.

پیاده روی

بسیاری از گردشگران طبیعت‌گرد و ماجراجو، این مجسمه بزرگ را به عنوان مقصدی برای پیاده روی و تپه نوردی در نظر می گیرند. آن ها از بندر چالونگ حدود 6 کیلومتر را پیاده طی می کنند و از مسیرهای پر پیچ و خم، خود را به مجسمه بزرگ بودای پوکت می رسانند. اگر از تماشای طبیعت خارق العاده و سرسبز پوکت لذت می برید، کفش مناسب به پا کرده و حرکتتان را به سوی این مقصد جذاب شروع کنید.

اگر مسیر پیاده را انتخاب نمایید باید از میان کشتزارهای محلیان و باغ های درختان نخل عبور نمایید و راه های پیچ در پیچ را با سراشیبی و سربالایی های تند و تیزشان پشت سر گذارید. پیشنهاد می کنیم که صبح زود حرکت کنید تا همه زیبایی ها و جذابیت های طبیعی را از نظر بگذرانید و حسابی فرصت عکاسی داشته باشید. همراه بردن خوراکی های سبک را فراموش نکنید که برای تجدید قوا و کسب انرژی، بسیار یاری رسان هستند اما در مسیر پیاده روی مهمان خانه و رستوران های کوچکی نیز وجود دارند که خوراکی های جذاب و نابی را ارائه می کنند. اگر خوش شانس باشید در راه رسیدن به مجسمه بزرگ بودا حیواناتی چون فیل و میمون هم خواهید دید که بسیار هیجان انگیز و جذاب هستند؛ پس دوربینتان را فراموش نکنید.

موتور سواری

برای رسیدن به مجسمه بزرگ بودا راه آسفالت وجود دارد و اگر اهل پیاده روی نیستید، به راحتی با استفاده از این راه می توانید خود را به مجسمه برسانید. اغلب ساکنان پوکت با موتور به اینجا می آیند و ما هم پیشنهاد می کنیم موتورسواری را در این مسیر تجربه کنید. حتی اگر از سوار شدن به موتور واهمه دارید، جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا موتورهای کابین دار هم موجود هستند که با سرعتی کم شما را به مقصد می رسانند.

مدیتیشن

مدیتیشن، نگاه کردن به درون آدمی و صبر و شکیبایی از اصول مهم بودایی ها هستند. اگر شما هم به مدیتیشن و خلوت کردن با خود، علاقه دارید حتما از محوطه مجسمه بزرگ بودا استفاده کنید.

اینجا نسیمی آرامش بخش می وزد، صدای امواج دریا به گوش می رسد و زنگوله های کوچک، موسیقی روحانی و لذتبخشی را در فضا پخش می کنند. برای مدیتیشن چه جایی بهتر از اینجا؟

تماشای غروب آفتاب

هنگام غروب آفتاب محبوب ترین زمان برای بازدید از مجسمه بزرگ بودا در پوکت است و اگر این زمان را انتخاب کنید با ازدحام مراجعان مواجه خواهید شد؛ اما تماشای غروب آفتاب در کنار این مجسمه غول پیکر بسیار لذتبخش است و مناظر فوق العاده ای را پیش رویتان قرار می دهد. پس اگر شلوغ بودن مجموعه شما را آزار نمی دهد، حتما غروب آفتاب را بر فراز تپه نکرد تماشا کنید.

امکانات رفاهی برای گردشگران در محوطه مجسمه بزرگ بودا

سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر، از سراسر دنیا به پوکت می روند و اغلب آن ها هم از مجسمه بزرگ بودا دیدن می کنند به همین دلیل امکانات رفاهی خوبی برای بازدیدکنندگان در این مکان درنظر گرفته شده است. در اینجا به بررسی امکانات این مجموعه می پردازیم.

رستوران: در کنار مجسمه بزرگ بودا رستوران وجود ندارد تا سبک و سیاق مذهبی این سازه حفظ شود؛ اما وجود غذاخوری در اینجا امری ضروری است، به همین خاطر روی تپه نِکرد رستورانی محلی ساخته اند تا نیاز مراجعان را برآورده سازد.

متاسفانه اطلاعات زیادی در رابطه با این رستوران در دست نیست و فقط می دانیم که اغلب آن را با نام رستوران نِکرد هیلز می شناسند. گفته می شود که این غذاخوری طیف وسیعی از غذاهای محلی را در اختیار میهمانانش قرار می دهد و قیمت خدماتش هم بسیار به صرفه است. از دیگر ویژگی های شاخص آن می توان به چشم انداز زیبایش اشاره کرد که گردشگران را ذوق زده می کند.

مسیر پیاده روی: دور تا دور مجسمه بزرگ بودا مسیرهایی برای پیاده روی ساخته اند که همه از جنس سنگ هستند و برای معلولان نیز مناسب سازی شده اند.

لباس رایگان: به دلیل این که تعداد زیادی از گردشگران از ساحل، مستقیما به سوی مجسمه بودا می آیند، ممکن است لباس هایی پوشیده به تن نداشته باشند؛ امری که بودایی ها آن را نوعی بی احترامی به بودا می دانند. برای رفع این مشکل، در همین مجموعه و در هنگام ورود لباس هایی بلند، به صورت رایگان در اختیار مراجعان قرار می گیرند.

نیمکت: در جای جای محوطه مجسمه بزرگ بودا نیمکت و میزهایی برای استراحت مراجعان قرار داده اند.

آلاچیق: به دلیل این که گاهی شدت آفتاب بازدیدکننده ها را آزار می دهد، در این مجموعه تفریحی و مذهبی آلاچیق هایی برای استراحت گردشگران نیز وجود دارد که اگر زیرانداز همراه داشته باشید مکان های خوبی برای اتراق کردن هستند.

*فروشگاه: فروشگاه های کوچکی در اطراف مجسمه بزرگ بودا وجود دارد که خوراکی های سبک، نوشیدنی و سوغات را ارائه می دهند. محبوب ترین شئ که از این فروشگاه ها خریداری می شود، قطعات کوچک سنگ مرمر هستند که با قیمتی حدود 3 هزار بات (حدود 300 هزار تومان) به فروش می رسند. علاقمندان دعاها و سخنان خود را با بودا روی این سنگ ها می نویسند، در آینده از این سنگ ها برای توسعه فضای مجسمه بودا استفاده می شود و هر کسی که سنگی خریده می داند که برای همیشه آرزو و دعایش به همراه این مجسمه خواهد بود.

مسیر و هزینه گشت مجسمه بزرگ بودا

  • خوشبختانه بازدید از مجسمه بزرگ بودا در پوکت رایگان است.
  • ساعات بازدید: 19:00 تا 8:00
  • سعی کنید نهایتا پیش از ساعت 18:30 خود را به مجموعه برسانید.

بهترین راه رسیدن به مجسمه فوق العاده بودا در پوکت این است که ابتدا به چالونگ بروید و سپس وارد جاده چائو فا (Chao Fa) شوید. در این جاده علائم راهنمای متعددی با رنگ های سفید و قرمز به چشم می خورند که شما را به راحتی به سوی مجسمه بزرگ خواهند برد. نکته مثبت درباره رسیدن به مجسمه بودا این است که راه را گم نخواهید کرد زیرا در تمام طول مسیر مجسمه غول پیکر بودا قابل مشاهده است. برای رسیدن به این مجسمه از چالونگ باید مسافتی در حدود 6 کیلومتر را پشت سر گذارید.

متاسفانه هیچ ایستگاه مترو یا اتوبوسی در نزدیکی مجسمه بزرگ بودا وجود ندارد، به همین خاطر باید یا با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خودتان به این مکان سر بزنید و یا تاکسی بگیرید. البته تورهای گردشگری برای دیدن مجسمه بودا نیز وجود دارد که از هتل ها قابل تهیه هستند.

برخی از گردشگران ترجیح می دهند از توک توک برای رسیدن به این مجسمه استفاده نمایند، توک توک ها نوعی موتور هستند که محلیان آن ها را می رانند. اگر شما هم تصمیم به استفاده از این توک توک ها گرفتید خوب حواستان را جمع کنید؛ زیرا راننده های محلی اغلب هزینه های بسیار زیادی از گردشگران می گیرند یا کرایه را در وسط راه افزایش می دهند. در نهایت ما پیشنهاد می دهیم از تورهای گردشگری استفاده نمایید.

آدرس: تایلند، پوکت، شهرستان مینگ، منطقه کارون.

نکاتی جالب درباره مجسمه بودا پوکت

حالا که با این مجسمه بزرگ و مقدس آشنا شدیم با هم به برخی نکاتی می پردازیم که تا اینجا حرفی از آن ها به میان نیاوردیم:

این مجسمه هنوز تکمیل نشده و قرار است در آینده قسمت های متعدد دیگری هم به آن اضافه شود. در واقع از سال 2009 تا کنون همه ساله بخش های دیگری به آن اضافه می گردد و کمی شکل و شمایل مجسمه را تغییر می دهند.

در برخی از روزهای شلوغ، حدود 1000 نفر از مجسمه بزرگ بودا در پوکت بازدید می کنند.

پوکت را برای ساخت مجسمه بزرگ بودا انتخاب کردند چون آب و هوای خوبی دارد و فضای مناسبی هم برای احداث پارکی بزرگ که مجسمه بودا را در آن قرار دهند، در اختیار سازندگان قرار می دهد.

افراشتن پرچم های طلایی و استفاده از این رنگ در این محوطه مجسمه بزرگ بودا، نشان دهنده ارزش والای مجسمه از نظر دینی و فرهنگی است.

مهم ترین ارکانی که در بازدید از مجسمه بودای بزرگ در پوکت به چشم می خورند، ایمان، محبت، حکمت، هماهنگی، صلح، دانش، وطن پرستی، دین و سلطنت هستند.

اگر علاقمند باشید می توانید از دست اندرکاران این مجموعه تفریحی و مذهبی در رابطه با چگونگی مدیتیشن و راه و روش های بالابردن تحمل در برابر رنج و سختی ها سوال کنید؛ زیرا بودایی ها در این زمینه بسیار حاذق و کارآمد هستند.

در فصول مناسب، روزانه حدودا 1000 نفر از مجسمه بزرگ بودا دیدن می کنند.

بازدید از مجسمه بزرگ بودا رایگان است به همین خاطر مسئولان نگهداری از آن به شدت نیازمند کمک های مالی هستند. اگر شما هم علاقمند باشید می توانید در زمان بازدید خود به این مجموعه کمک مالی نمایید.

تا سال 2008 نام این مجسمه بسیار سخت و طولانی بود تا این که در همین سال اسقف اعظم نام مجسمه بودا را بر آن نهاد. اسقف برای این تغییر نام با آقای سوپورن وانیچاکول (Mr.Suporn Wanichakul) نیز مشورت کرد که مسئول ساخت این مجسمه بود.

شکل ظاهری بودای بزرگ پوکت در آینده

بهترین فصل سفر بازدید از مجسمه بزرگ بودا

این جزیره اقلیمی گرمسیری دارد، بنابراین آب و هوای آن میان وضعیت های گرم، خنک و بارانی متغیر است و می توان گفت سه بازه آب و هوایی در این جزیره دیده می شود.

نوامبر تا فوریه (آبان تا بهمن): خنک ترین روزهای پوکت را در این بازه خواهید دید و حجم بالای گردشگران در جزیره به چشم می خورند. دمای هوا میان 23 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است و می توان آن را خنک ترین و خشک ترین روزهای پوکت نامگذاری کرد. بنابراین می توان گفت آبان تا بهمن بهترین زمان برای لذت بردن از سواحل بهشتی پوکت و کیف کردن با تفریحات آبی این جزیره است.

مارس تا اواسط می (اسفند تا آخر اردیبهشت): گرم ترین روزهای پوکت را در این فاصله می توان تجربه کرد. دمای هوا اغلب 35 درجه سانتیگراد به بالا بوده و رطوبت هوا نیز بسیار بالاست. البته فروردین و یا ماه آوریل نیز می تواند زمان خوبی برای سفر به تایلند و پوکت باشد، چرا که در این هنگام می توانید شاهد فستیوال سونگکَران، جشن سال نوی تایلندی ها باشید.

اواسط می تا اکتبر (خرداد تا مهر): فصل بارش های موسمی تایلند و جزیره پوکت پیش روی شماست. گرچه دمای هوا چندان بالا نمی رود و اغلب در حدود 28-29 درجه سانتیگراد است؛ اما بارش های سیل آسای این زمان دلیل چندان خوبی برای سفر باقی نمی گذارند. اما اگر با باران مشکلی ندارید، در عوض می توانید از رطوبت پایین هوا و قیمت های بسیار پایین همه چیز لذت ببرید. می توان گفت این زمان ارزان ترین زمان سفر به تایلند محسوب می شود. البته خلوتی جزیره نیز می تواند انگیزه مضاعفی برای سفر به پوکت در این هنگام محسوب شود. بارانی ترین زمان جزیره پوکت در طی ماه های اردیبهشت، شهریور و مهر است و در باقی اوقات بارش مداوم باران کمتر پیش می آید.

بنابراین بهترین زمان سفر به پوکت در طی ماه های آذر تا ابتدای فروردین است. در این زمان رطوبت هوا چندان نیست و نسیم خنک شما را سر ذوق می آورد. دمای هوا در حدود 24 تا 32 درجه سانتیگراد است و خبری از باران های موسمی و سیل آسا هم نیست.

انتشار: 24 دی 1396 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 16

به "مجسمه بزرگ بودا در پوکت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه بزرگ بودا در پوکت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید