ماه رمضان در قرنطینه؛ آداب اجتماعی ماه رمضان در دوران کرونا

به گزارش آسمان فارس، در این ماه بسیاری از خانواده ها دور هم جمع می شوند. دعوت کردن روزه داران برای افطار یک عمل نیکو محسوب می گردد. بعلاوه مراسم و شعائر جمعی زیادی در ماه مبارک رمضان وجود دارد. همین مسائل روزه گرفتن را از یک عمل منحصراً فردی خارج نموده و به آن جلوه ای اجتماعی می بخشد. اما این روزها و با توجه به شیوع بیماری کرونا و همه گیری محدودیت هایی برای اجتماعات و کنار هم بودن وجود دارد که باعث ایجاد تغییراتی در روش ها و شیوه های برگزاریِ مراسمات عرفی و دینی در این ماه شده است.

ماه رمضان در قرنطینه؛ آداب اجتماعی ماه رمضان در دوران کرونا

ممکن است بسیاری از افراد نتوانند در نمازهای جماعت حاضر شوند یا یک افطار دسته جمعی با دوستان و خانوادۀ خود داشته باشند. بعلاوه محدودیت های تردد که در بسیاری از کشورها وجود دارد این دور هم جمع شدن را تحت تأثیر قرار داده است. در این شرایط، بعضی از مردم از تأثیر انزوا در ماه رمضان بر سلامت جسمی و روان خود ابراز نگرانی نموده اند چراکه ماه رمضان وجوه اجتماعی بسیاری دارد و بسیاری از وجوه معنوی و روحی آن هم در همین وجوه اجتماعی آن نهفته است. انزوا می تواند موجب بالا رفتن اضطراب گردد و فرد را به سمت تنهایی فزاینده سوق دهد. واقعیت این است که هرچه هم امکانات فناورانه، ارتباطات تصویری را تسهیل نموده باشند اما باز هم جای تماس حضوری را نخواهند گرفت.

در این زمینه بخوانید:

چه ورزش هایی برای ماه رمضان بهترند؟

چگونه از گرسنگی زیاد در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

ارتباط خود را از راه دور حفظ کنید

فاصله فیزیکی باید همراه با ارائه راه های تازه برای حفظ ارتباط اجتماعی است، داشتن تماس های آنلاین بهتر از نداشتن آن ها است هرچند که جای ارتباط حضوری را نمی گیرد. به همین دلیل در این ماه سعی کنید با خانواده و دوستانتان حتی از راه دور مراودات بیشتری داشته باشید. در هنگام افطار با آن ها تماس بگیرید و ارتباطاتان را با آن ها حفظ کنید.

انزوا می تواند پیامدهایی از قبیل پرخوری، اضافه وزن، صرف زمان بیش از حد در فضای مجازی، افسردگی، بی نظمی در خواب و مسائلی از این قبیل ایجاد کند. درست است که ارتباط نداشتن با دیگران سخت است اما در ماه رمضان سخت تر است چراکه بسیاری از مراودات ما را تحت تأثیر قرار داده است. بعلاوه تغییر دادن بسیاری از روال ها سخت است. برای مثال بسیاری از خانواده ها به صورت نوبتی یکدیگر را به افطار دعوت می نمایند ولی در دوران همه گیری شاید این کار ممکن نباشد و این اتفاق می تواند برای خیلی از افراد ناراحت نماینده باشد. در این حالت یاداوری روزهای گذشته و معاشرت های گذشته می تواند احساس غم و اندوه به بار آورد.

بهتر است درگیر این نوستالوژی ها نشوید و سعی کنید در عین حفظ این خاطرات راه های دیگری برای معاشرت پیدا کنید و برنامه ای منظم برای ارتباط با کسانی داشته باشید که هر ساله در این ماه با آن ها افطاری های مشترک و برنامه های مشترک داشته اید. ارتباط خود با سایر اعضای خانواده را تقویت کنید. والدین ممکن است در این زمان ها وقت بیشتری را با فرزندان خود بگذرانند، اما این وقت اضافی همواره به طور معنی دار صرف نمی گردد. والدین می توانند با گذراندن وقت کیفیت رابطه خود را با فرزندانشان تعمیق بخشند. زمان با کیفیت زمانی است که والدین از نظر جسمی، روحی و هماهنگ با نیازهای کودک کاملاً در دسترس هستند. قرنطینه در خانه بعلاوه می تواند به زمان ایجاد خاطرات هم تبدیل گردد که ماندگار خواهند بود: یکی از راه های انجام این کار ایجاد تشریفات خانوادگی تازه است از برنامه های دعا و نیایش جمعی گرفته تا تماشاِ فیلم های مذهبی و یا خواندن دسته جمعی کتاب های مذهبی. آنچه مهم است این است که رفتارهای جمعی و روابطتتان را با دیگران حفظ کنید و از شیوه های مختلف برای این کار بهره ببرید تا دچار حالت افسردگی و انزوا نشوید. ماه رمضان فرصت مناسبی است برای بازیابی بسیاری از تعاملات اجتماعی اما به شیوه ای تازه و متناسب با زمانه ای که بیماری همه گیر ما را در بر گرفته است.

منبع: ALARABIYA news

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1710

به "ماه رمضان در قرنطینه؛ آداب اجتماعی ماه رمضان در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه رمضان در قرنطینه؛ آداب اجتماعی ماه رمضان در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید