توصیه های روانپزشکی در بحران کرونا

به گزارش آسمان فارس، مهر/ رئیس دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، گفت: اضطراب می تواند روی سیستم ایمنی تأثیر منفی داشته و بدن را در برابر بیماری ها تضعیف کند.

توصیه های روانپزشکی در بحران کرونا

احمد حاجبی، در خصوص چگونگی غلبه بر اضطراب ناشی از شیوع کرونا ویروس در کشور، بیان نمود: در روزهای اخیر، بسیاری از افراد اضطراب ابتلاء به ویروس کرونا را دارند، اضطراب واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر شدید و طولانی شده و رنج ایجاد کند، زندگی را مختل می نماید. اضطراب می تواند روی سیستم ایمنی تأثیر منفی داشته باشد و بدن را در برابر بیماری ها تضعیف کند. گاهی نیز اضطراب باعث رفتارهای ناکارآمد می گردد. برای مثال، ممکن است باعث گردد، مکرراً اخبار اشتباه یا ناخوشایند را برای هم ارسال کنیم و پیغام های درست و دستورالعمل های علمی را ندیده بگیریم.

وی اضافه نمود: اقداماتی که فرد مبتلا به اضطراب انجام می دهد و چرخه اضطراب خودش و دیگران را بیشتر می نماید، شامل جستجوی مداوم خبر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی نامعتبر است، همچنین، عدم اطمینان و بزرگ نمایی خطرات، از ویژگی های افراد مضطرب است. اشخاصی که از قبل دچار اختلال اضطراب منتشر، اختلال اضطراب بیماری و اختلال وسواسی جبری بوده اند، در این شرایط اضطراب بیشتری را تجربه می نمایند.

شست و شوی مداوم دست ها

حاجبی در خصوص نحوه برخورد با اضطراب ناشی از ابتلاء به بیماری، گفت: مردم برای اینکه از عدم ابتلاء به بیماری اطمینان حاصل نمایند، می توانند، دست هایشان را مکرراً بشویند. این مؤثرترین روش برای پیشگیری از بیماری است. در وهله بعدی، به دنبال اطلاعات دقیق باشند و این اطلاعات را از منابع معتبر مانند، سازمان دنیای بهداشت، وزارت بهداشت و سایت های دانشگاه های علوم پزشکی دریافت نمایند. همچنین، می توانید سوالات خود را از سامانه سلامت با شماره 190 بپرسند.

نشر اخبار و اطلاعات نادرست ممنوع گردد

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه لزومی ندارد که مردم روزانه بیش از یک یا دوبار اخبار را چک نمایند، ادامه داد: مردم باید توجه نمایند که قبل از بازنشر اخبار و اطلاعات، از صحت آنها مطمئن شوند. انتشار اخبار نادرست، اضطراب اطرافیان شما و جامعه را بی دلیل افزایش می دهد.

کرونا اولین و آخرین بیماری واگیر و همه گیر نیست

حاجبی اظهار کرد: مردم باید مطلع باشند که این بیماری، اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه گیر نبوده و کشنده ترین بیماری نیز محسوب نمی گردد؛ شاید جالب باشد که بدانید از هر صد نفری که مبتلابه این بیماری می شوند، دو نفر ممکن است که جانشان را از دست بدهند. ضمناً، برخی از بیماری ها که چندان جدی گرفته نمی گردد، مرگ و میر بالایی دارند. برای مثال، سالانه بیش از یک میلیون نفر در دنیا به علت ابتلاء به سل جان خود را از دست می دهند.

تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید

وی درخصوص فعالیت های داخل منزل، توصیه کرد: اگر برای رعایت ایمنی ساعات طولانی در منزل هستید، سعی کنید در منزل هم فعال باشید و بیکار نمانید. تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید. برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت بروید و خود را به مدت طولانی در منزل حبس نکنید. با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنید. صحبت در خصوص نگرانی ها به بهتر شدن حال شما یاری می نماید، اما صحبت های خود را به اخبار کرونا ویروس محدود نکنید.

وی ادامه داد: سعی کنید، بر مواردی که روی آن کنترل دارید، تمرکز کنید. از روش هایی که قبلاً برای کاهش اضطراب و استرس شما مؤثر بوده بهره ببرید. برای مثال، روش های آرام سازی و ریلکسیشن را به کار ببرید. خود را سرگرم کنید، فیلم تماشا کنید یا هر فعالیت لذت بخشی که شما را آرام می نماید.

حاجبی توضیح داد: اگر احساس می کنید، تحت فشار زیادی قرار دارید، یا انجام کارهای روزمره برای شما سخت شده، با پزشک، روانپزشک یا روانشناس مشورت کنید.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص چگونگی کنترل اضطراب در شرایط پراسترس و بحرانی مانند شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: بیشتر ما وقتی با اتفاقات و حوادث ناگواری مانند سیل، زلزله، یا از دست دادن عزیزی روبرو می شویم، یا احساس کنترل روی شرایط نداریم و اوضاع برایمان غیرقابل پیش بینی می گردد؛ مانند مواجهه یا همه گیری ویروس کرونا، دچار استرس می شویم.

وی اضافه نمود: استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیر معمول است و گاهی هم به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک پیش می آید. وقتی احساس می کنیم شرایط برای ما غیرقابل تحمل شده، قادر به مدیریت اوضاع نیستیم و فشار روی ما بسیار زیاد است، ممکن است در بحران باشیم.

وی گفت: هریک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث ناگوار واکنش نشان می دهیم. گاهی نشانه های جسمی مانند سردرد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها، بی خوابی پیش می آید و گاهی نشانه های روانی رفتاری، مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، نا امیدی، کرختی و شوکه شدن، یا خشم تجربه می گردد.

حاجبی درخصوص مفهوم تاب آوری، مطرح کرد: به آنچه که به ما یاری می نماید با استرس ها و حوادث سخت کنار بیاییم، تاب آوری گفته می گردد. تاب آوری به این معنی نیست که تحت تأثیر مسائل قرار نمی گیریم و ناراحت نمی شویم، بلکه، معین می نماید چطور با مسائل کنار بیاییم، از آنها گذر کنیم و سلامت روانمان را حفظ کنیم.

کمتر اخبار را چک کنید

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص بایدها و نبایدها در شرایط پراسترس و بحران، اظهار کرد: بیشتر رفتارها و واکنش هایی که افراد در هنگام حوادث و بحران های غیر منتظره از خود نشان می دهند، رفتارهایی طبیعی است، به همین دلیل به خودتان یا دیگران برچسب ضعیف، ترسو و یا غیرطبیعی بودن نزنید. از موقعیت هایی که استرس شما را زیاد می نماید، دوری کنید. برای مثال، کمتر اخبار را چک کنید. خواندن اخبار یک یا دوبار در روز استرس کمتری دارد تا اینکه تمام طول روز اخبار را ببینید یا بشنوید.

در خصوص نگرانی ها و احساساتتان حرف بزنید

وی اضافه نمود: از جمع های پرتنش دوری کنید. در خصوص نگرانی ها و احساساتتان حرف بزنید و از بیان آنها خجالت نکشید. اجازه بروز احساساتی مانند، گریه و خشم را به خود و دیگران بدهید. با احساسات و افکار خود نجنگید، تغییر حال شما در هر لحظه طبیعی است و برای حل و فصل آن احتیاج به زمان است. بپذیرید که همه چیز در کنترل شما نیست. سعی کنید، برنامه و زندگی عادی خود را حفظ کنید و روی چیزهایی که کنترل دارید، تمرکز کنید، نه روی چیزهایی که کنترل ندارید.

موسیقی گوش کنید

وی ادامه داد: ساعت هایی را به دور از فضای مجازی بگذرانید و کارهایی که برای شما آرامش بخش است را در برنامه روزانه تان بگنجانید. برای مثال، نیایش کنید، موسیقی گوش کنید، کتاب بخوانید، یا فیلمی که دوست دارید تماشا کنید.

به اندازه کافی استراحت کنید

وی با بیان اینکه در شرایط بحرانی و بی ثبات، تصمیم مهمی نگیرید و تغییر بزرگ در زندگی خود ایجاد نکنید، اعلام کرد: به اندازه کافی استراحت کنید، خواب خوب و کافی یاری می نماید که توان خود را بازیابی کنید. ورزش کنید. اگر امکان ورزش منظم ندارید، تحرک بیشتری داشته باشید و حداقل بیست دقیقه در روز پیاده روی کنید. از روش های آرام سازی بهره ببرید. در مواقع استرس نفس های عمیق بکشید. در حضور بچه ها در خصوص اخبار بد صحبت نکنید. از مصرف هر نوع دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید. از مواد مخدر یا الکل برای سرکوب احساسات منفی استفاده نکنید. در صورتی که احساس کردید برای چند روز متوالی نمی توانید کارهای روزمره را انجام دهید یا کنترل بر حس ها و شرایط خود ندارید، به پزشک، روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

مراجعه به روانشناس و روانپزشک در صورت احتیاج

حاجبی تاکید نمود: درصورت احتیاج به یاری های پزشکی، روانپزشکی و یا روانشناسی، به مراکز خدمات جامع سلامت، درمانگاه ها، بیمارستان ها و یا هر مرکز درمانی که در دسترس شما است، مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 851

به "توصیه های روانپزشکی در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های روانپزشکی در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید