خرید 10میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های عمومی تهران

به گزارش آسمان فارس، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته دولت از خرید 10 میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های استان تهران اطلاع داد.

خرید 10میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های عمومی تهران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به مناسبت هفته دولت از خرید 10 میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های استان اطلاع داد و گفت: رصد خرید منابع کتابخانه ها به همت کارشناسان منابع استان در هفته های پایانی سال گذشته آغاز شد و پس از تهیه فهرستی از تازه های بازار نشر، فاز چهارم خرید منابع از محل ماده 64 استانی و با برآورد مبلغ 10 میلیارد ریال به صورت رسمی کلید خورد.

وی اضافه کرد: این خرید بر اساس بازدید کارشناسان منابع، احتیاج سنجی، درجه بندی و درخواست اعضای فعال کتابخانه ها، رصد میزان رجوع و جغرافیای فرهنگی کتابخانه ها به گونه ای برنامه ریزی شد تا درصدی از ریال تخصیص یافته به هر کتابخانه از فهرست تهیه شده توسط کارشناسان منابع در موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، علوم عمومی و تخصصی و تاریخ انتخاب و بخش دیگر این مبلغ به فهرستی از منابع مورد نیز کتابخانه ها جهت پوشش نواقص مجموعه ای، جایگزین سازی منابع فرسوده و مفقودی و کتب مورد احتیاج اعضای کتابخانه ها در اختیار همکاران کتابدار اختصاص یابد تا به صورت همزمان به مجموعه سازی مفید فایده ای منجر گردد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ادامه داد: فهرست درخواستی کتابخانه ها در کلیه رده های دیوئی شامل کلیات، فلسفه و روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، فنون، هنر، سرگرمی و ورزش، ادبیات و تاریخ و جغرافیا است که پس از آنالیز های محتوایی لازم توسط کارشناسان منابع استان و احصای دقیق فهرست های تجمیعی به گردونه خرید وارد شده اند.

خریداری 12 میلیارد ریال منابع کودک و نوجوان طی دوسال گذشته

ناصری ضمن اشاره به سیاست های راهبردی نهاد کتابخانه ها درباره تجهیز و تامین منابع ویژه بخش های کودک و نوجوان کتابخانه های عمومی گفت: طی دو سال گذشته و به صورت اختصاصی 12میلیارد ریال منابع کودک و نوجوان جهت بهره مندی اعضای کودک و نوجوان به عنوان سرمایه های مطالعاتی جامعه هدف ما، خریداری شده که سهم چشمگیری در میزان آمار عضو و امانت این بخش ها داشته است.

وی در ادامه گفت: پس از تجمیع درخواست های کتابداران، بلافاصله فرآیند آنالیز فهرست ها، تجمیع، سفارش، دریافت و ارسال منابع به کتابخانه ها آغاز شد اما با توجه به شیوع بی سابقه کرونا و تعطیلی کتابخانه ها و بعضی ناشرین خللی در فرایند خرید منابع رخ داد که پفراینده خرید به همین دلیل مفتوح باقی ماند اما خوشبختانه از اردیبهشت امسال بخش نخست و مهم فهرست های تجمیعی به کتابخانه ها ارسال شد که فرصت مغتنمی بود برای همکاران محترم کتابخانه ها که در زمانی عدم پذیرش مراجعین به کتابخانه ها کار آماده سازی منابع نو رسیده را انجام دهند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران گفت: در مرحله اول این خرید 21366 عنوان کتاب با ارزش بیش از 7 میلیارد ریال به قفسه کتابخانه های عمومی استان اضافه شده که به طور متوسط به هر کتابخانه 141 عنوان کتاب تعلق گرفته است. امیدوارم با ورود این منابع به کتابخانه های استان، شاهد غنای بیش از پیش این مراکز و استقبال و رضایت بیشتر مراجعین و اعضای فرهیخته کتابخانه ها باشیم. در مرحله اول خرید صورت گرفته شهرستان تهران با 5 هزار و 987 عنوان، شهرستان شهریار با 2هزار و 825 عنوان و شهرستان ری با 2هزار و 762عنوان بیشترین تعداد کتاب را دریافت نموده اند.

اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران دارای 161 باب کتابخانه، 196هزار و 965عضو و 2میلیون و 671هزار و 283 عنوان منابع است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1193

به "خرید 10میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های عمومی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید 10میلیارد ریال منابع برای کتابخانه های عمومی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید