شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار

به گزارش آسمان فارس، در شرایطی که شیوع ویروس کرونا همچنان در کشور ادامه دارد، دانستن شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار می تواند به ما یاری کند.

شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار

جهت دریافت خدمات نقاشی کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، فرایند ابتلابه ویروس کرونا در کشورمان همچان سیر صعودی دارد و با این که بسیاری از مردم نکات بهداشتی و پیشگیرانه را رعایت نموده و می نمایند اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم. در این مطلب کوتاه، شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار را مرور خواهیم کرد.

مقابله با کرونا در منزل

در خانه بمانید! این مهم ترین و شاید ساده ترین توصیه ای است که این روزها زیاد شنیده ایم. ماندن در خانه و پرهیز از حضور در اماکن عمومی، تفریحی و خرید از فروشگاه ها (جز به ضرورت و توسط یکی از اعضای خانواده) نقش بسیار مهمی در قطع شدن زنجیره ابتلا دارد.

تا حد امکان از خارج شدن از منزل و یا پذیرش میهمان به خانه جلوگیری کنید، همچنین از دست دادن، روبوسی و یا لمس سایرین و اجسام جلوگیری نموده و در شرایط ضروری و در صورت لمس حتماً بلافاصله دست ها و صورت شسته خود را بشویید.

شستشوی مرتب دست ها و صورت: مهم ترین نکته که از سوی سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اعلام شده است شستشوی مرتب و مدارم دست ها و صورت است؛ قبل و بعد از غذا حتماً دست ها شستشو گردد، همچنین با حضور در اماکن عمومی و تماس با اجسام دست ها و صورت مداوم مورد شستشو قرار گیرند، این نکته را در نظر داشته باشید مدت زمان شستشوی دست ها حداقل باید 30 ثانیه باشد و به صورت کاملاً اصولی انجام گیرد.

از تماس دست ها به چشم ها، بینی و دهان خود خودداری کنید.به بچه ها هم در این زمینه هدایت ها لازم را ارائه دهید.

هنگام ورود به منزل وسایلی همچون دسته کلید، شانه جیبی، کیف دستی، کارت اعتباری را به دقت شستشو داده و یا ضدعفونی کنید.

دوری از حیوانات : تابه حال گزارش معتبری مبنی بر ابتلای حیوانات به این ویروس و کشته شدن آن ها توسط کرونا به صورت رسمی اعلام نشده است اما از طرفی مصون بودن حیوانات از این بیماری نیز اعلام نشده و این می تواند خطری هرچند کوچک برای انسان باشد، از این رو توصیه می گردد تا حد امکان از تماس با حیوانات اهلی و غیراهلی نیز خودداری گردد.

تهویه کامل در منزل را رعایت کنید. بسیاری از گزارش های منتشر شده حاکی از این است که این ویروس در هوای گرم امکان رشد کمتری دارد اما آن چه برای ساکنان در خانه مهم تر است لزوم استفاده از هوای آزاد و تهویه مطبوع هوای اتاق هاست.

گوشت و تخم مرغ و محصولاتی از این دست کاملاً پخته شوند و در حین تمیز کردن، شستشو و پختن آن ها به هیچ عنوان با بینی، چشم و دهان تماسی نداشته باشید و بلافاصله پس از اتمام کار دست ها را شستشو دهید.

همچنین تا حد امکان مواد غذایی با طبع گرم میل کنید و از مصرف مواد غذایی با طبع سرد خودداری فرمایید چرا که میزان گرمی بدن هرچه بیشتر باشد مقاومت بدن در برابر این ویروس بیشتر می گردد.

در صورت لزوم خرید مواد غذایی، میوه و سبزیجات حتما آن ها را با مواد ضد عفونی نماینده میوه و سبزیجات بشویید و سپس مصرف نمایید.

چاقو و تخته ای که برای گوشت خام استفاده می کنید باید با آنهایی که برای غذاهای پخته به کار می فرایند، متفاوت باشد.

بین دو مرحله دست زدن به مواد غذایی خام و غذاهای پخته شده حتما دست های خود را بشویید.

حتی در مناطقی که در آنها ویروس کرونا شیوع یافته است، هم مصرف گوشت مانعی ندارد. البته در صورتی که در مرحله آماده کردن غذا اصول بهداشتی رعایت شده و غذا نیز به خوبی پخته شده باشد .

برای مقابله با احساسات منفی خود به سراغ نوشیدنی های الکلی، سیگار یا چیزهایی از این دست نروید.

اگر احساس درماندگی می کنید با یک مشاور صحبت کنید.

اگر احساس نگرانی یا آشفتگی می کنید؛ زمانی را که خود و خانواده تان صرف تماشا یا گوش کردن به اخبار ناراحت نماینده در خصوص این بحران می کنید، کاهش دهید.

به گذشته رجوع کنید. از چه مهارت هایی برای مقابله با موقعیت های استرس زا استفاده نموده اید؟ حرکات یوگا، مدیتیشن یا حتی گوش دادن به موسیقی آرامش بخش؟ دوباره از این مهارت ها برای کاهش استرس خود بهره ببرید.

مرتب دست های خود را بشویید از یک شوینده الکلی برای شستشوی دست های خود بهره ببرید در صورت عدم دسترسی از آب و صابون(ترجیحا مایع) بهره ببرید،

اگر باید در خانه بمانید، یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید. یعنی رژیم غذایی و خواب مناسب، ورزش و تماس با عزیزان تان در خانه یا از راه تلفن و شبکه های اجتماعی با دیگر اعضای خانواده و دوستان تان.

مقابله با کرونا در محل کار:

تماس با کارتخوان، عابر بانک، آسانسور، اتوبوس، مترو و... سپس حضور در محل کار باعث انتقال این آلودگی ها به محل کار می گردد، در نتیجه باتوجه به افزایش احتمال همه گیری کرونا، بهتر است همه افراد علاوه بر رعایت بهداشت در منزل، به اقدامات حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا در محیط کارشان نیز توجه داشته باشند.

وسایل نقلیه عمومی، دکمه های آسانسور و دستگیره های درب های ورودی، گرچه به ظاهر تمیز به نظر می رسند، اما محل خوبی برای انتشار انواع ویروس ها و باکتری ها هستند، زیرا افراد مختلف که ممکن است ناقل بیماری باشند با آن ها تماس دارند.

کارفرمایان باید کار خود را از همین حالا آغاز نمایند ، حتی اگر ویروس کرونا هنوز به محل فعالیت شما وارد نشده است. شما می توانید روزهای کاری را به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کاهش دهید تا در صورت آلودگی افراد، انتشار ویروس کرونا را متوقف یا کند کنید.

محل کار خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

سطوح (به عنوان مثال میزها) و اشیاء (به عنوان مثال تلفن ، صفحه کلید) باید با ضد عفونی نماینده مرتبا پاک گردد.

ارتقاء شستشوی منظم و کامل دستها توسط کارمندان ، پیمانکاران و مشتریان.

ضدعفونی نماینده های دست را در نقاط اصلی و اطراف محیط کار قرار دهید. از پر شدن مداوم ظروف با مواد ضدعفونی نماینده اطمینان حاصل کنید.

پوسترهای تشویق و یاداوری نحوه شستشوی دست را در همه جا در معرض دید قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که کارمندان ، پیمانکاران و مشتریان به مکانهایی برای شستشوی دست خود با آب و صابون دسترسی دارند

تشویق رفتار خوب و بهداشتی تنفسی در محل کار

اطمینان حاصل کنید که برای کسانی که دچار آبریزش بینی یا سرفه می شوند ماسک صورت و / یا دستمال کاغذی در محل کار وجود دارد و هنگام عطسه یا سرفه جلوی مجاری تنفسی خود را به خوبی می گیرند.

همچنین اطمینان یابید در محل کار ، سطل های درب دار برای دفع مواد استفاده شده مانند ماسک و دستمال وجود دارد.

به کارمندان و پیمانکاران توصیه کنید قبل از سفرهای کاری ، مشورت نمایند.

به همکاران و مشتریان خود تشریح کنید که درصورت شیوع ویروس، هر فردی دارای کوچک ترین علائم بتلا به بیماری حتی با سرفه کم یا یک درجه خفیف تب (37.3 درجه سانتیگراد یا بیشتر) باید در خانه بماند.

این خطر وجود دارد که افراد حاضر در جلسه یا رویداد ، ناخواسته ناقل ویروس کرونا بوده با ورود به جلسه ، دیگران نیز ناآگاهانه در معرض آن قرار گیرند.

تا حد امکان از برگزاری جلسات غیر ضروری خودداری کنید.

درمورد اینکه آیا یک جلسه چهره به چهره یا یک رویداد احتیاج دارید ، تصمیم بگیرید. آیا می توان آن را با یک کنفرانس تلفنی یا یک رویداد آنلاین جایگزین کرد؟

آیا می توان جلسه یا رویداد را به گونه ای تقلیل داد که تعداد کمتری از افراد در آن شرکت نمایند؟

از قبل مواد کافی از جمله دستمال و ضدعفونی نماینده دست را برای همه شرکت نمایندگان سفارش دهید. ماسک ها را در دسترس قرار دهید تا هرکسی که علائم تنفسی دارد از ان استفاده کند.

از قبل از شرکت نمایندگان بخواهید که اگر علائم بیماری یا احساس ناخوشایندی دارند ، نباید در جلسه شرکت نمایند.

از دست دادن با همکاران و شرکت نمایندگان در جلسه به شدت خود داری کنید.

در اتاق کار و محل جلسات فاصله امن یک متری با دیگران را رعایت کنید.

از همکاران خود بخواهید در صورت سرفه یا عطسه، صورت خود را با آستین قسمت خم آرنج یا دستمال خود بپوشانند. دستمال و سطل های درب دار را برای دور ریختن دستمال تأمین کنید.

ظروف حاوی ضدعفونی نماینده های الکلی دست را در اطراف محل جلسه در معرض دید همگان دهید.

در جلسات ضروری در صورت وجود فضا، چیدمان جایگاه ها را به گونه ای ترتیب دهید تا شرکت نمایندگان حداقل یک متر از هم فاصله داشته باشند.

در صورت امکان پنجره ها و درها را باز کنید تا مطمئن شوید مکان به خوبی تهویه می گردد.

همه ماموریت ها و نشست های خارج از محل کار تا حد امکان لغو گردد

از فرستادن کارمندانی که ممکن است در معرض خطر بیماری حاد باشند (به عنوان مثال کارمندان مسن تر و شرایط خاص مانند دیابت ، بیماری های قلبی و ریوی) به مناطقی که ویروس کرونا در آن شیوع یافته خودداری کنید.

برای شخص مامور یک بطری کوچک (100 سی سی) محلول ضد عفونی نماینده الکلی برای تسهیل شستشوی منظم دست تدارک دیده گردد.

کار فرمایان و مدیران بدون ایجاد تبعیض در محل کار به شناسایی افرادی که در معرض خطر هستند بپردازید و از آنها حمایت کنید. این امر می تواند شامل افرادی باشد که به تازگی به اماکن دارای شیوع ویروس سفر نموده اند ، یا پرسنلی که شرایطی برای ابتلا به بیماری های حاد دارند (به عنوان مثال افراد دارای دیابت ، بیماری های قلبی و ریوی ، سن بالاتر و....)

تا حد امکان دورکاری را در سراسر سازمان خود توسعه دهید. اگر شیوع ویروس کرونا در جامعه شما وجود داشته باشد، مقامات بهداشتی ممکن است به مردم توصیه نمایند از حمل و نقل عمومی و مکانهای شلوغ خودداری نمایند. کار از راه دور به کسب و کار شما یاری می نماید تا در حالی که کارمندان شما در امان هستند، کار و فعالیت مالی خود را حفظ کنید.

یک برنامه تداوم کسب و کار یا فعالیت برای هنگام شیوع بیماری در جامعه ای که تجارت شما در آن فعالیت می نماید تهیه کنید.

انتهای پیغام/4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 828

به "شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه های صحیح برای مقابله با کرونا در منزل و محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید