شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی تشریح شد

به گزارش آسمان فارس، خبرنگاران: مدیرکل دفتر خدمات مؤدیان سازمان امور مالیاتی گفت جرائم مالیاتی مؤدیان به شرط پرداخت اصل بدهی شان شامل بخشودگی 80 تا 100 درصدی می شود.

شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی تشریح شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، مسعود مصلحی، با اشاره به استقبال از بخشنامه سال گذشته و تامین بودجه پیش بینی شده سال 98 از طریق اخذ اقتصادیاتها، درباره جزئیات بخشودگی جرائم اقتصادیاتی توضیح داد.

وی با بیان این که مودیان باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور اقتصادیاتی ذیربط بدهند گفت: اگر تا انتها مهرماه مؤدی اقتصادیاتی، اصل اقتصادیات و جرائم غیرقابل بخشش را پرداخت کند صددرصد جرائم قابل بخشوده در اجرای قانون 191 قانون اقتصادیاتهای مستقیم سازمان امور اقتصادیاتی کشور بخشیده می شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص استقبال مودیان از این طرح گفت: استقبال خیلی خوب بود و نتایجی برای سازمان و مودیان محترم اقتصادیاتی و برای کشور داشت. نتایج آن تأمین بودجه پیش بینی شده سال 1398 از طریق اقتصادیاتی وصولی بوده و برای مؤدیان محترم نیز بخشودگی جرائم و رضایتمندی حاصل شد.

مدیرکل دفتر خدمات مؤدیان سازمان امور اقتصادیاتی با بیان اینکه با توجه به شرایطی که کرونا برای کشور ایجاد کرد در اواخر سال 98 و هم اکنون هم درگیر این شرایط هستیم سازمان امور اقتصادیاتی کشور با توجه به تصمیمات خودش و نتایجی که از گذشته گرفته بود پیشنهادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال کرد و بر این اساس تصمیم گرفت که بخشنامه دیگری صادر کند و در تاریخ 20/3/99 بخشنامه ای برای بخشودگی جرائم مجددا گفت.

وی گفت: اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده موضوع بخشنامه را تشریح کنیم 3 بازه زمانی متفاوت برای بخشودگی جرائم در نظر گرفته شد. اول بهمن ماه 98 یعنی از تاریخ 30/10/98 به قبل یک شرایط داریم، همچنین از 30/10/98 تاانتها خرداد سال جاری اگر برگه قطعی ابلاغ شده باشد شرایط دیگری دارد و برای بعد از 31/3/99 یک سری شرایط دیگری اعمال می شود.

به گفته این مقام مسئول در بخش دوم قرار بر این شد که در شرایط دوم و سوم که اوراق قطعی قبل از 30 دی ماه سال قبل صادر شده اند در صورتی که از فاصله زمانی 30/10/98 تا 31/3/99 اقتصادیات پرداخت بشود از بخشودگی جرائم برخوردار می شود. برای اینگونه مودیان اقتصادیاتی تولیدی به صورت صددرصد بخشودگی و برای غیرتولیدی ها 80 درصد بخشودگی اعمال می شود.

وی افزود: در طیف دوم اوراق قطعی که در فاصله زمانی از تاریخ 30/10/98 الی 31/3/99 صادر شده اگر پرداخت آنها تا انتها تیرماه سال جاری انجام شود می توانند صددرصد بخشودگی جرائم داشته باشند یعنی اوراقی که در این فاصله زمانی کرونا صادر و ابلاغ شده با توجه به اینکه سازمان خودش تاخیر در صدور و ابلاغ انداخته باز هم شامل صددرصد بخشودگی می شود.

مصلحی افزود: برای اوراقی که از 31/3/99 به بعد صادر شود اگر ظرف یکماه از ابلاغ برگه قطعی این مبلغ پرداخت شود باز هم صددرصد جرائم آنها قابل بخشودگی می شود.

این مدیر کل سازمان اقتصادیاتی تاکید کرد، مؤدیان ضرورتی به تهیه و تنظیم فرم بخشودگی جرایم ندارند و صرفا با دستور رئیس امور اقتصادیاتی ذیربط می توانند از بخشودگی جرایم بهره مند شوند.

مصلحی درباره خوش حساب ها نیز گفت: با این بخشودگی منافع خوش حساب کمتر لحاظ خواهد شد، ولی به طور کلی رویکرد سازمان اقتصادیاتی مبتنی بر اخذ جریمه نیست و هدف اصلی از وصول جرائم نوعی بازدارندگی است تا به سمت خوداظهاری و دریافت اظهار نامه شفاف حرکت کرده و ترویج تمکین اقتصادیاتی نیز محقق شود.

این مقام مسئول در انتها گفت: اظهارنامه ها باید به قدری شفاف باشد تا با بانکها اطلاعاتی سازمان همخوان بوده و بدون حسابرسی اظهارنامه ها تایید شوند.

محمود تولایی رئیس کمیسیون اقتصادیات اتاق بازرگانی نیز با استقبال از بخشنامه سازمان امور اقتصادیاتی گفت: تمام کسب و کار ها آسیب دیده از کرونا در این ده رسته که در بخشنامه آمده نیستند و در این نوع بخشنامه ها کسب و کار ها و مؤدیان خوش حساب که اقتصادیاتشان را به موقع می دهند دیده نمی شوند.

وی تاکید کرد، خوش حساب ها هم باید از امتیازات تشویقی برخوردار باشند.

محمدرضا جعفریان مشاور عالی امور اقتصادیاتی اتق اصناف هم گفت: ما انتظار داریم اقتصادیات به موقع وصول شود تا شاهد این تفاوت بین خوش حساب ها و بد حساب ها نباشیم برای این که اقتصادیات را باید بتوان به موقع دریافت کرد و امیدوار بودیم این بخشودگی 3 ماه تمدید شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1092

به "شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید