سوخت به مقاصدی می رود که وجود ندارند

به گزارش آسمان فارس، معاون ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه پس از سهمیه بندی، 500 هزار کارت سوخت باطل شد، گفت: سهمیه بندی از انتقال کارت سوخت به استان های مرزی برای خروج سهمیه جلوگیری می نماید.

سوخت به مقاصدی می رود که وجود ندارند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، عبدالله هندیانی در گفت و گو با مهر ، درباره قاچاق سوخت و تأثیر افزایش نرخ بنزین بر این پدیده، گفت: اقدامات خوبی در حوزه مربوط به پیشگیری از قاچاق سوخت اجرا شده است که در کنار این مسائل، بحث سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت نیز می تواند در جلوگیری از قاچاق بنزین اثرگذار باشد .

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه نمود: در بعضی از مرزهای ما همچون استان های شرقی با توجه به شرایط کشورهای همسایه که تقاضای زیادی برای سوخت دارند ظرفیت قاچاق بسیار بالاست؛ قبلاً کارت های سوخت را در این استان ها کدینگ نموده بودیم الان هم با سیاست جدید جلوی انتقال کارت های سوخت به آن استان ها گرفته می گردد که خود این موضوع می تواند به پیشگیری از قاچاق یاری کند .

ابطال 500 هزار کارت سوخت

وی با بیان اینکه سهمیه بندی حتماً در کاهش قاچاق بنزین تأثیر دارد، ادامه داد: در این مدت بیش از 500 هزار کارت سوخت در سطح استان ها باطل شده است؛ این موضوع به این معناست که قبل از اجرای طرح سهمیه بندی، 500 هزار کارت سوختی که 300 لیتر ذخیره داشت به جای دیگری منتقل می شد و مورد استفاده قرار می گرفت .

هندیانی اضافه نمود: سهمیه بندی از انتقال کارت های دیگر به استان های مرزی برای خروج سهمیه جلوگیری می نماید چرا که سهمیه هر کسی محدود است و نمی تواند سهم خود را به صورت آزاد بفروشد .

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید نمود: حجم قابل توجهی از قاچاق سوخت مربوط به گازوئیل است اما این مساله به معنای این نیست که قاچاق بنزین نداریم .

انحرافات قاچاق سوخت ، ماشین آلاتی که وجود خارجی نداشتند

وی با اشاره به قاچاق گازوئیل، گفت: در حوزه گازوئیل اقدامات پیشگیرانه ای اجرا شده است که از جمله آنها می توان به سامانه پیمایش برای کامیون ها اشاره نمود که البته این سامانه از قبل فعال بود اما هم اکنون در حال گسترش لینک های ارتباطی سامانه مذکور هستیم تا از این طریق جلوی انحرافات را بگیریم .

هندیانی اضافه نمود: قبلاً در حوزه چاه های آب کشاورزی امکان شناسایی نداشتیم اما از سال 97 فقط چاه هایی سوخت می گیرند که دارای پروانه باشند و شرکت آب و فاضلاب به صورت رسمی این پروانه را تأیید نموده باشد .

وی ادامه داد: سامانه صدف نیز فعال شده است که موجب شده صرفه جویی خوبی را در جلوگیری از انحرافات سوخت گازوئیل داشته باشیم .

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص انحرافات سوخت، شرح داد: سوختی که از مبدا به مقصد می رود در بین راه ممکن است دچار انحراف گردد؛ به عنوان مثال سوختی که از پالایشگاه به چاه های کشاورزی می رود، اگر چاه کشاورزی وجود خارجی نداشته باشند اما متقاضی وجود داشته باشد و ما کنترلی روی آن نداشته باشیم در اینجا انحراف اجرا شده است .

وی اضافه نمود: همچنین می توان به بخش ماشین آلات کشاورزی نیز اشاره نمود که در بحث ساماندهی، متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین آلات داریم که وجود خارجی ندارند اما با توجه به اینکه کارت و اسناد مالکیت داشتند سوخت را می گرفتند .

متوجه شدیم تعداد قابل توجهی ماشین آلات داریم که وجود خارجی ندارند اما با توجه به اینکه کارت و اسناد مالکیت داشتند سوخت را می گرفتند

هندیانی یادآور شد: این موارد را در سامانه صدف شناسایی کردیم که البته وزارت نفت نیز همکاری خوبی با ستاد در این زمینه می نماید .

نصب جی پی اس برای شناورهای کوچک و بزرگ

وی گفت: امیدوار هستیم با طرح هایی که پیش روی داریم جهت نصب جی پی اس برای بحث های ترانزیتی در حوزه حمل و نقل و شناورهای کوچک و بزرگ در حوزه سوخت، قاچاق را در این بخش به حداقل برسانیم .

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید نمود: نکته حائر اهمیت این است که سوخت ما نسبت به کشورهای همسایه اختلاف قیمتی زیادی دارد که این اختلاف قیمتی به صورت اتوماتیک به افزایش قاچاق دامن می زند امیدوار هستیم با راه اندازی سامانه ها و لینک آنها همچون بارنامه برخط و … طی امسال بتوانیم قاچاق سوخت را کاهش دهیم .

وی گفت: تا به امروز بیش از 60 درصد از اقدامات مربوط به برقراری لینک بین سامانه ها اجرا شده که با تکمیل این برنامه، کنترل ها به صورتی انجام خواهد شد که امکان انحراف را تشخیص بدهیم .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 728

به "سوخت به مقاصدی می رود که وجود ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوخت به مقاصدی می رود که وجود ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید