ساخت ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران

به گزارش آسمان فارس، یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران در یک حرکت جهادی اقدام به فراوری دستگاه تنفس مصنوعی ونتیلاتور برای بیماران کرونایی کرد.

ساخت ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران

به گزارش علی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور دستگاهی است که هوای قابل تنفس را به داخل ریه فرستاده و سپس دی اکسید کربن را از ریه ها خارج می نماید. این محصول عملیات ونتیلاسیون را برای بیمارانی که شرایط حاد تنفسی ندارند در طولانی مدت انجام می دهد. این دستگاه به دلیل ابعاد کوچک، وزن سبک و آسانی عملکرد در منزل، آمبولانس، بخش های ویژه با درجه اهمیت کم قابل استفاده است.

او اضافه نمود: این دستگاه اکسیژن و هوای فشرده شده را به میزان مورد احتیاج برای بدن با هم ترکیب نموده، سپس آن را گرم و مرطوب نموده و توسط تیوب های مخصوصی تحت عنوان مدار تنفسی به بیمار تحویل می دهد.

معتمدزادگان ادامه داد: انتخاب ونتیلاتور بستگی به شدت فرایند بیماری، طول مدت حمایت تهویهای، سطح هوشیاری بیمار، امکانات بیمارستان دارد. از طرفی کمبود تعداد این دستگاه در شرایطی که بیماران بیشتری به آن احتیاج داشته باشند، می تواند موجب مرگ افراد گردد.

او بیان نمود: یکی از عظیم ترین مسائلی که مراکز درمان در برابر تجهیز این دستگاه دارند، قیمت بالا و عدم بومی بودن فراوری اغلب این دستگاه ها است.

شعیب نادعلی زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان تراشه پردازان دنیا سازنده این دستگاه گفت: در بیماری کووید- 19 ریه فرد بیشتر از سایر اعضا درگیر بیماری می گردد؛ بنابراین نمی تواند تبادل اکسیژن را به راحتی انجام دهد و اگر دستگاه ونتیلاتور به موقع برای جبران کم کاری ریه به بیمار یاری نکند، منجر به فوت بیمار و یا مسائل حاد ریوی حتی پس از بهبود می گردد. این دستگاه حاصل کوشش شبانه روزی و حرکت جهادی شرکت دانش بنیان تراشه پردازان دنیا مستقر در پارک علم و فناوری مازندران بوده و برای یاری به بهبود بیماران کرونایی و شرایط فعلی کشور عزیزمان ایران اجرا شده است.

او اظهار کرد: از جمله مزیت های این دستگاه ساخت با هزینه ای بسیار پائین تر نسبت به نمونه های مشابه داخلی و خارجی، قابلیت حمل و جابجایی راحت، انعطاف پذیری بالا، کاربری آسان و قابلیت، آموزش سریع به اپراتور، قابلیت تعویض مخزن هوا، قابلیت تصفیه هوا و مرطوب سازی، قابلیات اتصال به کامپیوتر برای مانیتورینگ و ثبت اطلاعات، قابلیت تنطیم سرعت نوسانات ورودی هوا است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه نمود: دستگاه ونتیلاتور فراوری شده در شرکت تراشه پردازان دنیا با قابلیت کارکرد به مدت 3 ساعت با باتری، داخلی علاوه بر تغذیه خارجی، قابلیت استفاده به صورت غیرتهاجمی (تنفس دهی با ماسک) است.

نادعلی زاده بیان نمود: این دستگاه قابلیت استفاده برای نوزادان، اطفال و عظیمسالان، تنطیم میزان حجم هوا (دم و بازدم) توسط ولوم تعبیه شده بر روی دستگاه و فراوری انبوه در زمان کم را دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 976

به "ساخت ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید