ساخت باتری سیال برای تامین سوخت خودروهای الکتریکی

به گزارش آسمان فارس، پژوهشگران اسکاتلندی، نوعی باتری سیال ابداع نموده اند که می تواند سوخت مورد احتیاج خودروهای الکتریکی و هیدروژنی را تامین کند.

ساخت باتری سیال برای تامین سوخت خودروهای الکتریکی

خبرنگاران | سرویس اخبار - به نقل از گیزمگ، ممکن به زودی پمپ بنزین ها بتوانند خدمات لازم برای خودروهای الکتریکی و هیدروژنی را ارائه دهند.

شیمیدانان دانشگاه گلاسگو(Glas) اسکاتلند، با استفاده از نانومولکول های سرکوب شده در مایع، یک سیستم باتری جدید ابداع نموده اند که نه تنها در چند ثانیه، سوختگیری خودروها را انجام می دهد، بلکه می تواند الکتریسیته یا هیدروژن مورد احتیاج را فراوری کند.

مهندسان برای دهه ها، در پی یافتن جایگزینی برای موتور درون سوز بوده اند اما به خاطر موانع بسیاری با شکست روبرو شدند.

وسایل نقلیه با سوخت هیدروژنی، مزایای خودروهای معمولی را دارند اما در حال حاضر از فراوری آنها حمایت نمی گردد و به اندازه خودروهای الکتریکی، متداول نیستند. هم خودروهای هیدروژنی و هم خودروهای الکتریکی، هنگام سوختگیری مجدد به مشکلاتی دچار می شوند اما شاید سیستم جدید ذخیره انرژی که در دانشگاه گلاسگو ابداع شده، بتواند این شرایط را تغییر دهد.

در این پژوهش که به سرپرستی لئوری کرونین(Leroy Cronin)، استاد شیمی دانشگاه گلاسگو اجرا شده، یک باتری سیال مورد استفاده قرار گرفته است. باتری سیال، نوعی باتری است که در آن، دو مخزن مایع، پشت غشایی که بین دو الکترود قرار گرفته ، وجود دارند. این غشاء، امکان گذشتن از مایع و فراوری الکتریسیته را برای یون ها فراهم می نماید.

نکته مثبت درباره باتری سیال این است که مانند یک باتری معمولی یا پیل سوختی عمل می نماید. این باتری می تواند با تخلیه مایع مصرف شده و جایگزین کردن مایع جدید، دوباره شارژ گردد. پژوهشگران دانشگاه گلاسگو، نانومولکول های موجود در این مایع را که هرکدام مانند یک باتری کوچک عمل می نمایند، سرکوب کردند. این مایع می تواند انرژی زیادی را ذخیره کند و آن را هنگام احتیاج، انتشار دهد.

به گفته پژوهشگران، با تخلیه مایع قدیمی و پر کردن مایع جدید، می توان این باتری را در چند ثانیه شارژ کرد و به این ترتیب، شارژ و استفاده مجدد از آن، امکان پذیر خواهد بود. با این باتری، وسایل نقلیه الکتریکی در مقایسه با خودروهای بنزینی، بارها قابل شارژ خواهند بود. همچنین، این سیستم می تواند هم سوخت الکتریکی و هم سوخت هیدروژنی را تامین کند.

کرونین گفت: برای موثر بودن انرژی های تجدیدپذیر در آینده، سیستم های ذخیره انرژی انعطاف پذیر با ظرفیت بالا مورد احتیاج هستند. سیستم ما، روش جدیدی برای ذخیره انرژی به صورت الکتروشیمیایی ارائه می دهد و در خودروهای الکتریکی کاربرد دارد.

علاوه بر این، ممکن است تراکم بالای انرژی ماده مورد استفاده ما، میزان خودروهای الکتریکی و انعطاف پذیری سیستم های ذخیره انرژی را افزایش دهد و چراغ ها را در زمان اوج احتیاج، روشن نگه دارد.

منبع: ایسنا

منبع: setare.com
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1460

به "ساخت باتری سیال برای تامین سوخت خودروهای الکتریکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت باتری سیال برای تامین سوخت خودروهای الکتریکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید