ربوی بودن بانک ها به زودی قانونی می شود؟

به گزارش آسمان فارس، یک اقتصاددان با انتقاد از عملیات ربوی، امکان خرید و فروش املاک و ارز توسط بانکها، تاکید کرد که با تصویب طرح جدید بانکی بیم قانونی شدن این قبیل اقدامات از سوی بانک های کشور می رود.

ربوی بودن بانک ها به زودی قانونی می شود؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسین صمصامی، عضو 21 اقتصاددان بیانیه نقد نظام جدید بانکداری در مصاحبه رادیو گفت وگو طرح عملیات بانکی بدون ربا را مورد دغدغه اقتصاددانان دانست و اضافه کرد: بانک و نظام بانکی دو اشکال اساسی دارد که برای همگان عیان شده است؛ نخست اینکه بانک ها ربوی عمل می کنند و برخی مراجع تقلید نیز نسبت بدان اعتراض کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین نظام بانکی نتوانسته حجم عظیم نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند؛ بانک مرکزی در سال گذشته گفت بانک ها 770 هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند، در حالی که نرخ سرمایه گذاری 12 درصد منفی بوده است.

صمصامی اضافه کرد: در این طرح اصلاح اساسی برای حل دو مشکل اساسی وجود ندارد و با در نظر گیری بند های این طرح می بینیم عملیات بانکی در تخصیص منابع انحام می شود و بانک ها مجاز هستند وارد عملیات تجاری و خرید و فروش املاک و ارز شوند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصادی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه این موارد مورد اشکال بانک هاست، شرح داد: در چارچوب قانون بانک ها در حال بی قانونی هستند و این ها محل اعتراض و اشکال است و این مسائل در طرح جدید قانونی می شود.

صمصامی گفت: بسیاری موارد و مسائل با قوانین موجود قابل اجرا و حل و فصل است؛ لذا نباید در روند پر پیچ و خم اصلاح قانون افتاد.

در ادامه ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اظهارات دیگر مهمان برنامه گفت: همواره اعلام کرده ام این طرح جامع و کامل نیست و آنچه دغدغه مراجع، مردم، صنعتگران و تولیدکنندگان بوده، برآورده نمی شود.

وی در عین حال گفت: دولت اعتقادی به اصلاح این قانون ندارد؛ زمانی دکتر صمصامی سرپرست وزارت اقتصاد بود و بعد دکتر حسینی وزیر اقتصاد شد؛ بنده به عنوان عضو کمیسیون از ایشان سوال کردم چرا اصلاح قانون نظام بانکداری به مجلس ارائه نمی شود که در پاسخ گفتند سه ماه به ما فرصت دهید. در حال چکش کاری قانون هستیم.

موسوی لارگانی ادامه داد: دولت یازدهم روی کار آمد و باز هم همین سوال را از آقای طیب نیا پرسیدیم و ایشان نیز عینا همین پاسخ را دادند.

وی اضافه کرد: اخیرا تخلفاتی که در دادگاه ها رسیدگی می شود، یک سر در بانک های ما دارد؛ چراکه قانون جامعی نداریم.

موسوی گفت: بانک مرکزی مستقل نیست و لذا دستوری عمل می کند و بسیاری پول ها را می دهد که باعث می شود، رشد نقدینگی در کشور افزایش یابد و از دیگر سو رشد اقتصادی منفی باشد.

وی گفت: برخی بانک های خصوصی سود 90 درصدی داده اند، ولی زمینه توسعه تولید و اشتغال را فراهم نکرده اند و تنها در بنگاه داری و درآمد های کاذب فعال بوده اند، بنابراین طرح فعلی تا حدودی این دغدغه ها را رفع می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 549

به "ربوی بودن بانک ها به زودی قانونی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربوی بودن بانک ها به زودی قانونی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید