دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط محققان کشور ساخته شد

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، این دستگاه توسط محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی دانشگاه بیرجند و دکتر محمدعلی شمسی نژاد عضو هیئت علمی گروه آموزشی برق طراحی و ساخته شده است.

دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط محققان کشور ساخته شد

این دستگاه دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از آن جمله می توان به ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از 0/5 درصد)، کنترل تمام دیجیتال با استفاده از EZDSP 28335، دینامیک سریع، انعطاف پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا و همچنین قیمت پایین این دستگاه در مقایسه با مدل خارجی (یک ششم قیمت نسبت به مدل وارداتی) اشاره نمود.

هزینه اجرای این پروژه 5 میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز 2 سال به طول انجامیده است.

در سال های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش پیوسته منابع انرژی متداول و مرسوم، تقاضای روزافزون انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی های فسیلی به طورچشمگیری افزایش یافته است.

در میان منابع انرژی تجدیدپذیر، استفاده از سیستم های فراوری انرژی خورشیدی به علت هزینه عملکرد و نگه داری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، فراوری توان بدون آلودگی و دسترس پذیری در سراسر کره زمین به سرعت در حال رشد است.

اما با وجود مزیت های فراوان، سیستم های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند. بازدهی یک سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، معینات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریکنواخت و غیره بستگی دارد. به علاوه منحنی معینه جریان ولتاژ خروجی سیستم خورشیدی وابسته به شرایط محیطی و امپدانس بار شدیداً غیرخطی است و توسط یک نقطه کار بهینه موسوم به نقطه توان بیشینه معین می گردد.

از این رو، پیش از نصب و به کارگیری سیستم های خورشیدی، باید ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملکرد سیستم های آماده سازی توان خورشیدی شامل اینورترهای خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آن ها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر انجام گردد. بدین جهت، از شبیه ساز آرایه خورشیدی به طور گسترده استفاده می گردد.

دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملکرد دقیق و دینامیک با شماره اختراع 99087 در سازمان ثبت اسناد کشور ثبت اختراع شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 483

به "دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط محققان کشور ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط محققان کشور ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید