جاذبه های گردشگری تسالونیکی یونان را بیشتر بشناسید

به گزارش آسمان فارس، جاذبه های گردشگری تسالونیکی

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری خبرنگاران درباره جاذبه های گردشگری تسالونیکی ،سخن خواهیم گفت.

جاذبه های گردشگری تسالونیکی یونان را بیشتر بشناسید

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

سالونیک با تِسالونیکی ، دومین شهر عظیم در یونان و مرکزمقدونیهٔ یونان است. جمعیت این شهر در سال 2001، بالغ بر 363٬987 نفر بوده است. باشگاه های ورزشی پائوک، آریس و ایراکلیس در این شهر قرار دارند.

تسالونیکی دارای فرهنگی چند ملیتی با فضایی محبت آمیز و افسون شهرکی کوچک است. این نقطه مقصدی فوق العاده برای تجربه یونان به معنی واقعی کلمه، بدون جمعیت زیاد و ازدحام آتن محسوب می شود. این شهر فرح بخش، میراثی چند قومی و تحسین برانگیز داشته که تحت تأثیر تمدن های مختلفی مانند روم و عثمانی بوده است.

بازدیدکنندگان با دیدن ویرانه های باستانی، کلیساهای بیزانسی و موزه باستان شناسی رده جهانی که یکی از بهترین ها در یونان است، حیرت زده خواهند شد. یکی دیگر از نقاط برجسته بازدید از اینجا، غذاهای بومی و همچنین اجراهای زنده موسیقی می باشد که بارها در طی سال در شهر برگزار می شوند. در ادامه به برترین جاذبه های گردشگری تسالونیکی خواهیم پرداخت:

جاهای دیدنی تسالونیکی یونان

ساختمان مدور رومی Roman Rotunda

ساختمان مدور رومی مشهورترین یادمان باستانی تسالونیکی به شمار می آید. این بنا که در اوایل قرن 4، بیشتر به قصد مقبره امپراتور گالریوس ساخته شد (اگرچه وی در اینجا دفن نشد)، بخشی از مجموعه کاخ و طاق گالریوس می باشد. امپراتور تئودوسیوس کبیر (Theodosius)، این مقبره را در اواخر قرن 4 تبدیل به کلیسایی مسیحی کرد. در طی قرون 10 تا 12، این بنا به عنوان کلیسای جامع تسالونیکی مورد استفاده قرار می گرفت ولی در زمان حکمرانی عثمانی، تبدیل به مسجد شد؛ در نتیجه مناره فعلی به عصر اسلامی باز می شود. بعد از آزادسازی این شهر از چنگ ترک ها در سال 1912 این ساختمان مدور دوباره به کلیسایی تحت عنوان کلیسای سنت جرج تغییر کاربری داد. کلیسای سنت جرج، محرابی پر زرق و برق با 24 متر عرض و 30 متر ارتفاع داشته و ساختار سیلندری گنبدی آن شبیه به معماری پانتئون رم است. در فضای داخلی، تزئینات موزائیکی و طاق های برجسته به چشم می خورند. در این ساختمان موزه مجسمه واقع شده است که روزانه برای بازدید عموم باز است.

برج سفید The White Tower

شناخته شده ترین نقطه تاریخی تسالونیکی، برج سفید بوده که با پیاده رویی در طول تفرجگاه دریایی با مناظر فوق العاده، قابل دسترسی است. در یک باغ کوچک عمومی در انتهای جنوبی این گردشگاه، برج سفید که زمانی بخشی از استحکامات باستانی شهر بوده واقع شده است. این دژ قدیمی، تنها یادمان به جامانده از استحکامات نظامی رو به دریاست. امروزه گردشگران می توانند از برج بازدید نموده و برای تماشای مناظر بی بدیلی از شهر و بندرگاه به بالای آن بروند. در این بنا می توانید مجموعه دائمی موزه فرهنگ بیزانس را تماشا کنید. این موزه به بازدیدکنندگان درباره تاریخ و هنر بیزانس در تسالونیکی از حدود قرن 3 میلادی تا اشغال آن توسط ترک ها در سال 1430 اطلاعات مفیدی ارائه می دهد. این مجموعه شامل گستره وسیعی از دست سازه ها، مانند سکه های اولیه مسیحی، گلدان، موزاییک، نقاشی دیواری و اشیای عبادتی می شود.

کلیسای سنت دیمیتریوس Church of Saint Demetrius

یک جای دیدنی فوق العاده در تسالونیکی، کلیسای سنت دیمیتریوس، کلیسای اصلی شهر است که در زمان حضور ترک ها به مسجد تغییر یافت. این بنای بیزانسی باشکوه در قرن 5 بر روی محوطه یک کلیسای قدیمی در نزدیکی حمام باستانی رومی ساخته شد و نام آن، برگرفته از حامی شهر، دیمیتریوس مقدس است که در سال 306 در اینجا زندانی و اعدام شد. قرن ها زائرین از سرتاسر امپراتوری بیزانس برای ادای احترام به یادگارهای این قدیس که در یک تابوت سنگی نگهداری می شود به اینجا می آمدند. زائران معنوی و گردشگران در زمان ورود به داخل این کلیسا حیرت زده می شوند. محراب پر تزئین آن 43 متر طول داشته و عظیم ترین محراب یونان به حساب می آید. فضای داخلی این کلیسا با ستون های مرمرین رنگین، چلچراغی خیره کننده در راهروی مرکزی و موزاییک هایی بر ستون های کوچک قسمت های دیگر تزئین شده است.

طاق گالریوس Arch of Galerius

طی پیاده روی از خیابان اِگناسیا (Egnatia) به سمت مرکز شهر تسالونیکی، بازدیدکنندگان با طاق گالریوس روبه رو می شوند؛ یادمانی رومی متعلق به سال 297 میلادی! این طاق، دروازه ورودی اصلی شهر باستانی بوده است. از بنای اصلی امروزه تنها سه ستون غربی آن به جامانده اند. دو عدد از این ستون ها از طریق طاقی به هم متصل شده اند که با نقش برجسته های پرکاری تزئین شده و تصاویری از صحنه های جنگ امپراتور گالریوس در لشکرکشی هایش به ایران، بین النهرین و ارمنستان در قرن 3 و 4 را به نمایش می گذارند.

موزه باستان شناسی Archaeology Museum

این موزه معتبر، مجموعه ای بی نظیر از دست سازه هایی که در تسالونیکی کشف شده اند را به نمایش می گذارد. گستره تاریخی این مجموعه از پیش از تاریخ تا اواخر دوران باستان را در بر می گیرد. اتاق های متعددی، عناصر معماری معبدهای ایونیایی قرن 6 قبل از میلاد را به نمایش گذاشته اند. بعضی دیگر هم یافته های حفاری های سکونتگاه نئولیتیک در ماکریالو را در معرض دید قرار داده اند. موزه باستان شناسی همچنین میزبان نمایشگاه های موقتی با موضوعات گوناگون مانند سکه های مقدونیه می شود.

آنو پُلی Ano Poli

آنوپلی قسمت تاریخی و قدیمی شهر است که به خاطر قرار داشتن در بالای تپه به بالاشهر هم شناخته می شود. این ناحیه از خیابانی به نام اودوس الیمپیادوس (Odós Olympíados) قابل دسترسی است و با گذرگاه های مارپیچ و پر شیب معروف می باشد. فواره های زیادی از دوران عثمانی، تأثیرات ترک ها بر این محله را نمایان می نماید. کلیساهای ارزشمند تاریخی بسیاری در این ناحیه وجود دارند که بعضی از آن ها کلیسای سنت کاترین، کلیسای پیامبر الیاس، کلیسای تاکسی آرتْس (Taxiarchs) و به ویژه کلیسای اوسیوس داوید (Ósios Davíd) هستند که در قرون 5 و 6 ساخته شده و به خاطر موزاییک کاریش شهرت خاصی دارد. یکی دیگر از نقاط برجسته، کنسولگری ترکیه در اودوس آپوستولو پاولو (Odós Apóstolou Pávlou) محل تولد مصطفی کمال پاشا (آتاترک) اولین رئیس جمهور جمهوری ترکیه است.

دیوارهای بیزانسی Byzantine Walls

کمی بعد از پایه گذاری تسالونیکی در سال 315 قبل از میلاد، دورتادور شهر با دیواره ای دفاعی برای حفاظت در برابر حملات دشمنان محصور شد. کنستانتین کبیر این استحکامات نظامی را تقویت نموده و در واقع در زمان امپراتوری بیزانس این دیوارها مدام بهبود داده می شدند و در قرون 14 و 15 حاکمان ترک، سازه های دفاعی دیگری به این مجموعه اضافه کردند. تا قرن 19، شهر قدیمی با دیواری کامل به طول 8 کیلومتر محصور شده بود که متأسفانه حکومت عثمانی آن را فرو ریخت تا شهر را زیبا و مدرنیزه کند. هرچند اخیراً بخش هایی از این دیوار بازسازی شده است. یکی از نقاط آغاز خوب برای بازدید از دیوارهای بیزانسی گورستان اِوَنجلیستریا (Evangelistria) است. از آنجا به سمت برج قرن پانزدهمی عظیمی که به تریگونیون (Trigonion) شهرت دارد حرکت کنید. بعد از این برج، برجی دیگر با دروازه ای که به سمت دژی در محوطه آکروپولیس باستانی می رود قرار دارند. از این دژ گردشگران می توانند از خارج یا داخل دیوار به سمت غربی حرکت نموده و به دروازه لِتایا (Letaia) برسند.

کلیسای حواریون مقدس Church of the Holy Apostles

این کلیسا قرن چهاردهمی زیبا در نزدیکی دیوار بیزانسی در مرز قسمت قدیمی شهر واقع شده است و با یک نقشه صلیبی شکل طراحی شده است. 5 گنبد با آجرکاری بسیار پر نقشی در معماری کلیسای حواریون مقدس دیده می شود. یکی از شاخصه های معماری بیزانسی متأخر، گنبد اصلی برافراشته ای در وسط با گنبدهای فرعی در گوشه های رواق است. این بنا هم در زمان حکومت ترک ها به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفت. نقاشی های دیواری و موزاییک کاری های فوق العاده ای طی عملیات بازسازی در سال 1940 در اینجا کشف شدند.

کلیسای سنت سوفیا Church of the Holy Apostles

در انتهای شرقی خیابان هرمس، یکی از مهم ترین کلیساهای تاریخی شهر واقع شده است. این کلیسای گنبدی در قرن هشتم با پلانی صلیبی شکل با سه راهرو طراحی و ساخته شد. در قرون 9 و 10 بعد از نزاع هایی که درباره به تصویر کشیدن فیگور از نظر مذهبی وجود داشت، این بنا با موزاییک کاری های فیگوراتیو بسیار بیان گرایی تزئین شد. از سال 1204 تا 1430 کلیسای سنت سوفیا به عنوان کلیسای جامع استفاده می شد. در زمان حضور ترک ها، این بنا نیز مانند بسیاری دیگر تبدیل به مسجد شد. بعد از آتش سوزی سال 1890 بازسازی هایی در اینجا صورت گرفت اما از آتش سوزی سال 1917 جان سالم بدر برد.

ویلای آلاتینی Villa Allatini

در جنوب غربی حومه کالاماریا (Kalamaria)، بازدیدکنندگان ویلاها و خانه های دوست داشتنی قرن نوزدهمی زیادی را کشف خواهند کرد. بسیاری از این ویلاها توسط معماران سبک نئوکلاسیک ایتالیایی طراحی شده اند. یکی از آن ها که از نظر تاریخی خاص تر است ویلای آلاتینی، اثر معمار ایتالیایی ویتالیانو پوزِلی (Vitaliano Poselli) متعلق به 1896 می باشد. این ویلا جزو املاک خانواده یهودی متمولی بوده که از سال 1926 تبدیل به ساختمان یک دانشگاه شد و در حال حاضر هم اداره های استانداری تسالونیکی در آن مستقر هستند.

کامپوزیت دندان ایمپلنت

منبع: تاپ تراول
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 879

به "جاذبه های گردشگری تسالونیکی یونان را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری تسالونیکی یونان را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید