توسعه فناوری ساخت ضدعفونی کننده های حاوی نقاط کوانتومی کربنی

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از شرکت های فعال در حوزه فناوری نانو در بخش تولید نقاط کوانتومی فعالیت دارد. این شرکت در راستای نیاز بازار به مواد ضدعفونی کننده، اقدام به توسعه فناوری ساخت ضدعفونی کننده های مبتنی بر نقاط کوانتومی کربنی کرده است.

توسعه فناوری ساخت ضدعفونی کننده های حاوی نقاط کوانتومی کربنی

اشکان شمالی مدیرعامل شرکت گفت: مواد وقتی به صورت نقاط کوانتومی درمی آیند خواص سطحی جدیدی پیدا می کنند که این خواص منجر به بروز رفتارهای تازه ای در مواد می شود. کربن با کوچک شدن و قرار دریافت در مقیاس نقاط کوانتومی خواص آنتی باکتریال از خود به نمایش می گذارد. از این رو ما از این ویژگی برای تولید مواد ضدعفونی کننده استفاده کردیم.

وی افزود: نقاط کوانتومی کربنی با اتصال به ویروس و باکتری موجب محدودیت فعالیت آن ها شده که این سرآغاز فعالیت ضدعفونی کننده است. سازوکارهای مختلفی در مقالات پیرامون چگونگی از بین بردن میکرواورگانیسم ها با استفاده از نقاط کوانتومی درج شده است. علی رغم انتشار گزارش های متعدد درباره این خواص، تولید مواد ضدعفونی کننده حاوی نقاط کوانتومی در جهان انجام نمی شود. دلیل این امر قیمت بالای نقاط کوانتومی است.

شمالی خاطر نشان کرد: ما پیروز به تولید نقاط کوانتومی با قیمت بسیار پایین شدیم، در نتیجه تولید مواد ضدعفونی کننده با استفاده از نقاط کوانتومی مقرون به صرفه می شود. در حال حاضر با این فناوری که ما ارائه کردیم، قیمت مواد ضدعفونی کننده نقاط کوانتومی بسیار کمتر از ضدعفونی کننده های الکلی است.

مدیرعامل شرکت درباره مزیت های این ضدعفونی کننده های حاوی نقاط کوانتومی گفت: نقاط کوانتومی کربنی زیست سازگار هستند و برای سلامت جامعه ریسک کمتری دارند. از سوی دیگر این ضدعفونی کننده ها سرعت تبخیر بسیار اندکی داشته و در نتیجه ماندگاری بالایی روی سطح دارند. بنابراین بعد از ضدعفونی کردن سطح با این مواد، تا زمان طولانی می توان نسبت به پاک ماندن سطح اطمینان داشت. همچنین فرار نبودن این ضدعفونی کننده ها موجب شده تا مسائل تنفسی و پوستی در مصرف کننده ایجاد نکنند.

وی ادامه داد: هنوز زیرساخت ها برای استفاده از نقاط کوانتومی در صنایع مختلف در ایران فراهم نیست. ما از این نقاط کوانتومی در روان کار استفاده کرده و تاییدیه دانش بنیان را برای این فناوری دریافت کردیم.

شمالی از ظرفیت تولید یک تُن در روز کنسانتره ای خبر داد که این یک تن قابلیت تولید چهل تُن محلول ضدعفونی کننده (حاوی کنسانتره با غلظت 5 درصد) را دارد. با کمی سرمایه گذاری بیشتر می توان میزان تولید ضدعفونی کننده را تا صد تُن روز افزایش داد.

مدیرعامل شرکت گفت: این ضدعفونی کننده حاوی نقاط کوانتومی به قطع حلقه گسترش ویروس در جامعه کمک شایانی می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1024

به "توسعه فناوری ساخت ضدعفونی کننده های حاوی نقاط کوانتومی کربنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری ساخت ضدعفونی کننده های حاوی نقاط کوانتومی کربنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید