تدبیر فدراسیون برای جانشین جادوگر، مغز دوم تیم ملی والیبال دراروپا

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران، پاسور مغز متفکر و برگ برنده در یک تیم والیبال است. تیم ملی والیبال ایران در چند سال گذشته با تکیه بر یک بازیکن استثنایی در این پست موفقیت های بسیاری در رویدادهای بین المللی کسب کرد. سعید معروف، پاسور و کاپیتان تیم ملی در پست خود یک استثنا تلقی می گردد که شاید تا مدت ها فردی مانند او در والیبال ایران و جهان نباشد.

تدبیر فدراسیون برای جانشین جادوگر، مغز دوم تیم ملی والیبال دراروپا

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

سِحر جادوگر

هوشمندی ها و تیزهوشی های به موقع معروف بارها فرایند نتیجه در بازی های تیم ملی را به سود ایران تغییر داد تا نقش و تاثیر پاسور در موفقیت ها معین باشد. سایت فدراسیون جهانی نیز چندین بار به تمجید از ستاره ایرانی پرداخت و در تمجیدی از معروف به عنوان جادوگری نام برد که با سحر خود حریف را ناکام کرد.

تغییر سبک بازی ایران

سعید معروف، پس از امیر حسینی با سرعت پاس بالا مدل بازی ایران را تغییر داد و تیم ملی والیبال ایران سرعتی تر از قبل شد. حضور بازیکنانی مانند سید محمد موسوی و عادل غلامی در کنار معروف باعث شد تیم ملی از ظهور پاسور جدید خود نهایت بهره را ببرد چرا که موسوی و غلامی توانایی ضربه روی پاس کوتاه و تیز را داشتند.

درخشش بی نظیر معروف باعث شد تا تیم ملی از آماده سازی پاسور دوم غافل گردد. هرچند در مقاطعی به بازیکنانی مانند سال افزون و وادی فرصت هایی داده شد اما کوتاه و بدون تداوم بود تا امروز با فاصله زیاد پاسورهای ایران با سعید معروف روبرو شویم.

ضعف باشگاه ها

با نگاهی به مسابقات لیگ در دو - سه سال اخیر متوجه می شویم که کار چندانی در آماده سازی پست پاسور صورت نگرفته و دو تیم شهرداری ورامین و سایپا که به ترتیب در صندلی اول و دوم مسابقات قرار داشتند از دو پاسور به نام های پرویز پزشکی و امیر حسینی استفاده کردند که هر کدام بالای 40 سال سن دارند. این اتفاق نشان می دهد تیم ها برای این پست حساس و کلیدی فکری نکرده اند و نتوانسته اند بازیکن جوانی را برای آن پرورش دهند تا همچنان دست به دامن بازیکنان قدیمی شوند.

بازنشستگی پاسورها

رقابت های لیگ باید تیم ملی را حمایت کند و بازیکنان را آماده تحویل دهند اما در پست پاسور باشگاه ها نیز کم کاری داشته اند و فضایِ رقابتی تیم ها باعث شد تا تیم ها از نیروی باتجربه استفاده نمایند. اما بالاخره زنگ خطر در پست پاسور با بازنشستگی ستاره ها به صدا در خواهد آمد.

نقاط قوت و ضعف کاپیتان

در سایه کم کاری باشگاه ها و غفلت فدراسیون، به پاسور دوم فرصت و اجازه زیادی داده نشد. معروف علی رغم ویژگی های مثبت مانند تیزهوشی، جابجایی بالا در زمین، و روحیه جنگندگی بسیار اما در دفاع کمی ضعف دارد که بارها منجر شد تا سرمربی در امتیازهای حساس دست به تغییر و استفاده از دو تعویض بزند و مهدوی را با توجه به قد بلند به کار گیرد تا تیم ملی در دفاع عملکرد قوی تری داشته باشد. همچنین سعید معروف تمایل دارد تا تیم بر مبنای سیستم او بازی کند که این یکی دیگر از ویژگی های منفی معروف است که حتی منجر شد دوره حضورش در تیم زنیت روسیه طولانی نگردد. همچنین بررسی بازی معروف نیز کار سختی است و تقسیم پاس های او به شکلی است که قدرت بررسی توسط حریفان کاهش می یابد و این نیز ویژگی مثبت کاپیتان است.

پرورش پاسور دوم و سوم

سعید معروف در سن 34 سالگی کم کم به سال های پایانی بازی کردنش نزدیک می گردد. هر چند که به نظر می رسد با توجه به شرایط سایر بازیکنان (امیرحسینی و پزشکی) و توانایی فنی بالای خودش، وی هم تا 40 سالگی بازی کند اما باید بیشتر از این زمان را ازدست نداد و به فکر پرورش پاسور دوم و حتی سوم برای تیم ملی بود تا در آینده ای نه چندان دور، تیم ملی از نبود پاسور شش دانگ در حد نام و اندازه معروف ناکام نباشد.

ستاره آینده دار تیم ملی

جوادکریمی پاسور جوان و آینده داری است که عملکردش در رده نوجوانان و جوانان نشان داد بر خلاف معروف از تنوع پاس بالایی برخوردار است و در دفاع هم عملکرد خوبی دارد که همین راهش را در تیم بزرگسال باز کرد. ولی عدم اعتماد به نفس بالا باعث شد تا در فرصت های کوتاهی که در تیم بزرگسال به دست آورد، نتواند پاس های مطمئن و دقیق را به هم تیمی هایش ارسال کند.

قدم مثبت فدراسیون

فدراسیون والیبال به تازگی در اقدامی حرفه ای و آینده نگر در صدد حمایت از پاسور دوم بر آمده و شرایط حضور کریمی را در لیگ اروپا فراهم کرد تا رفته رفته شرایط آماده سازی و حرفه ای شدن کریمی مهیا گردد تا او به پاسوری شش دانگ تبدیل گردد و بتواند جایگزین مناسبی برای کاپیتان پس از خداحافظی باشد. کریمی برای رسیدن به صندلی معروف و به عنوان مغز دوم تیم ملی این روزها در اروپا حضور دارد تا اعتماد به نفس لازم را به دست آورد. به کریمی باید در رویدادهای بین المللی فرصت بیش تری برای محک زدن داده گردد تا ترس او برای پاس دادن یا ندان به بازیکنان بزرگی مانند موسوی، عبادی پور و سایرین بریزد و در تصمیم گیری در لحظات حساس تردید نکند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1180

به "تدبیر فدراسیون برای جانشین جادوگر، مغز دوم تیم ملی والیبال دراروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدبیر فدراسیون برای جانشین جادوگر، مغز دوم تیم ملی والیبال دراروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید