تخصیص 30 درصد از اعتبارات برای اجرای طرح نماد ، 40 هزار مشاور احتیاج داریم

به گزارش آسمان فارس، کاظمی گفت: 30 درصد دانش آموزان در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.

تخصیص 30 درصد از اعتبارات برای اجرای طرح نماد ، 40 هزار مشاور احتیاج داریم

به گزارش خبرنگار ، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره موضوع آسیب های اجتماعی در مدارس اظهار کرد: آموزش و پرورش اطلس آسیب های اجتماعی را تهیه نموده است که بر مبنای آن برنامه هایی را برای مقابله با آسیب های اجتماعی در دستور کار داریم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح نماز برای مقابله با آسیب های اجتماعی گفت: علاوه بر این طرح، غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان را برای 3 میلیون دانش آموز متوسطه اول اجرا شده است.

او در تشریح این آزمون سلامت روان از دانش آموزان گفت: در این طرح که 24 شاخه داشت مسائل روان شناختی و کیفیت زندگی مورد توجه نهاده شد و نتایج آن نشان داد یک درصد دانش آموزان احتیاجمند درمان و 30 درصد احتیاجمند توانمندسازی هستند تا در معرض آسیب های اجتماعی قرار نگیرند.

کاظمی توضیح داد: آسیب های اجتماعی به دو دسته تقسیم می شوند که یک بخش مربوط به موضوع اعتیاد و مواد مخدر و بخش دیگر مسائل روانی و اجتماعی همچون افسردگی، پرخاشگری، انحرافات اخلاقی و مواردی از این دست را شامل می گردد و بر این اساس طرح نماد هم مورد توجه نهاده شده است که یک درصد دانش آموزان احتیاجمند خدمات اورژانسی تحت این طرح باید درمان شوند.

افزایش آسیب های اجتماعی نسبت به گذشته

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از افزایش آسیب های اجتماعی نسبت به گذشته اطلاع داد و گفت: باید با توجه به این شرایط آسیب شناسی کنیم تا کنترل و درمان در دستور کار قرار گیرد البته نباید آمار را هم به گونه ای نشان دهیم که موجب یأس و بی اعتمادی گردد.

او با اشاره به اهمیت توانمندسازی معلمان برای مقابله با آسیب های اجتماعی در دانش آموزان گفت: البته با وجود توانمندسازی معلمان باز هم نمی توان آنها را جایگزین نیروی متخصص دانست؛ متأسفانه به دلیل محدودیت های اقتصادی مشکل کمبود نیروی انسانی وجود دارد که احتیاجمند ساماندهی این موضوع هستیم.

کاهش استقبال پایه دهمی ها برای ورود به رشته تجربی

کاظمی توضیح داد: در زمینه آموزش مهارت های زندگی خلاء وجود دارد که در این زمینه هم با کمبود نیروی متخصص روبرو هستیم و همین موضوع باعث می گردد که در ارزیابی ها ببینیم که دانش آموزان شرایط خوبی ندارند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس استاندارد ها به 40 هزار نیروی مشاوره برای توانمندسازی دانش آموزان و مشاوره به آن ها احتیاج داریم، گفت: اکنون 12 هزار نیروی مشاوره 14 میلیون دانش آموز ما را تحت پوشش دارند علاوه بر آن با مسائل اقتصادی هم برای آزمون سلامت روان روبرو هستیم.

او درباره برنامه های آینده این معاونت برای مقابله با آسیب های اجتماعی در دانش آموزان بیان نمود: در فاز سوم طرح نماز یک میلیون دانش آموز را در 650 مدرسه تحت پوشش داریم و تمامی دانش آموزان تحت پوشش نیروی مشاوره قرار می گیرند تا در صورت آسیب پذیری به طرح نماد بپیوندند. برای اجرای این طرح 140 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، اما تاکنون حدود 30 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

کاظمی در سرانجام گفت: علاوه بر این طرح با همکاری ناجا و همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر کانون کمک گران زندگی را در دستور کار داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 377

به "تخصیص 30 درصد از اعتبارات برای اجرای طرح نماد ، 40 هزار مشاور احتیاج داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص 30 درصد از اعتبارات برای اجرای طرح نماد ، 40 هزار مشاور احتیاج داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید