با سرفه های مزمن چه کار کنم؟

به گزارش آسمان فارس، فوق تخصص بیماری های ریه و مجاری تنفسی و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما به پرسش هایی درباره سرفه های مزمن پاسخ گفت.

با سرفه های مزمن چه کار کنم؟

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر مصطفی قانعی در پاسخ به این سؤال، که سرفه های طول کشنده، چه نوع سرفه هایی هستند؟ گفت: سرفه هایی که بیش از سه هفته طول کشیده باشند را، سرفه های طول کشنده می نامیم، سرفه هایی که متعاقب بیماری های ویروسی رخ می دهد، به طور معمول در انتها هفته اول بیماری آرام می شود، اگر سرفه ها بیش از این مدت طول بکشد قاعدتاً به بیماری اولیه ارتباط ندارد، ماندگاری سرفه در ادامه بیماری های ویروسی، از نظر علمی بی معناست.

فوق تخصص بیماری های ریه و مجاری تنفسی و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در پاسخ به این سؤال که آیا داروهای ضد سرفه جزو درمان های سرفه های طول کشنده است؟ گفت: در سرفه های طول کشنده، هرگز داروی ضد سرفه تجویز نمی شود، زیرا این سرفه، علامت و نشانه ای از بیماری است، اگر سرفه ها را سرکوب کنیم، بیماری اصلی شناسایی نمی شود.

دکتر قانعی از سه علت سرفه های طول کشنده نام برد و اضافه کرد: نخستین علت، برگشت اسید معده یا رفلاکس است.

فوق تخصص بیماری های ریه گفت: در گلو، نای و پرده دیافراگم گیرنده های قرار گرفته است که برای ایجاد سرفه، احتیاج به تحریک شدن این گیرنده هاست، بنابراین برای ایجاد سرفه، باید دریچه معده، گلو و مجرای هوا تحریک شود.

یکی از نشانه های اصلی رفلاکس این است که افراد مدام صدایشان را صاف می نمایند، این افراد احساس می نمایند، خلط ناحیه بالای گلو دارند، وی به این افراد توصیه کرد، هرگز به مقدار ای غذا نخورید که قسمت فوندوس معده پر باشد، بعلاوه متذکر شد، از خوردن شام سنگین قبل از خواب، پرهیز نمایند، زیرا طبق قانون جاذبه محتویات معده به حلق و گلو باز می شود که باعث سوزش حلق و گلو و بعلاوه سرفه می شود.

این متخصص ریه، به چند علامت ساده، برای تشخیص رفلاکس معده به این توضیح اشاره نمود:

افرادی که مدام احساس می نمایند، غذا به گلویشان می پرد، بوی بد دهان دارند، مدام صدایشان را صاف می نمایند و افرادی که هنگام بیدار شدن از خواب، خلط چسبنده به حلق دارند و بعلاوه صدایشان موقع برخواستن از خواب، دو رگه است.

دکتر قانعی گفت: یکی از عادت های بد افراد مبتلا به رفلاکس این است که مدام از مایعات و چای داغ، برای صاف شدن صدایشان استفاده می نمایند، که متأسفانه با ترشح بیشتر اسید معده، وضع بدتر می شود.

فوق تخصص بیماری های ریه نیز، از عادت هایی مانند خوردن آب و نوشابه در میانه غذا و بعلاوه مصرف قهوه و نسکافه، که باعث شل شدن دریچه معده به مری می شود، نام برد و با تأکید بر ترک این عادات، داشتن سبک زندگی سالم را به این افراد توصیه کرد.

استاد دانشگاه بقیه الله متذکر شد: 3 عامل رفلاکس، سینوزیت چرکی و آسم درمان نشده، از عوامل سرفه های طول کشنده محسوب می شوند، بنابراین باید از ابتدای زنجیره، با درمان رفلاکس شروع کنیم. در صورت درمان تک تک این بیماری ها، اگر این سرفه ها بیش از 4 هفته طول بکشد، انجام سی تی اسکن و در مرحله بعد، برونکوسکوپی، توصیه می شود.

دکتر قانعی یادآور شد: قبل از آنالیز این بیماری ها به هیچ وجه درمان سرفه را توصیه نمی کنیم.

فوق تخصص بیماری های ریه و مجاری تنفسی و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله گفت: حدود 50 درصد از سرفه ها، دو علامتی است و 25 درصد سرفه ها نیز سه علامتی هستند.

دکتر قانعی اضافه کرد: اگر رفلاکس را کنترل نکنیم، ریه ها و سینوس ها نیز درگیر می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در پاسخ به این سؤال، که اگر فردی به هیچ کدام از این بیماری ها مبتلا نباشد و پس از گذشت سه هفته نیز سرفه ها درمان نشود، چه باید کرد؟ گفت: ابتدا احتیاج به گرفتن عکس ساده ریه است، تا وجود ضایعه در ریه آنالیز شود، اگر به جواب نرسیم، سی تی اسکن انجام می شود و در صورت تشخیص ندادن و در مرحله آخر، برونکوسکوپی انجام می گیرد.

دکتر قانعی با تأکید بر این نکته که هم رفلاکس و هم آسم با دردسینه همراه است، ادامه داد: برای افتراق این دردها با درد قلبی، توجه داشته باشید که درد قلبی با حرکت بیشتر و با استراحت کمتر می شود، در این بین، اگر فرد مبتلا به سرفه طول کشنده، تنگی نفس همراه با خس خس شبانه داشته باشد، باید به بیماری آسم مشکوک شویم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2104

به "با سرفه های مزمن چه کار کنم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "با سرفه های مزمن چه کار کنم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سرفه های مزمن چه کار کنم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید