با رفتن بولتون مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ آغاز خواهد شد؟

به گزارش آسمان فارس، ایسنا نوشت: اخراج مشاور امنیت ملی آمریکا فرصت ها برای مذاکرات اتمی تازه با کره شمالی علی رغم آزمایشات موشکی اخیرش را تقویت کرده است.

با رفتن بولتون مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ آغاز خواهد شد؟

به نوشته روزنامه تلگراف، خروج جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از کاخ سفید که مدت ها به خاطر دیدگاه های جنگ طلبانه اش از سوی پیونگ یانگ مورد انتقاد شدید قرار داشت، در بحبوحه ماه ها دیپلماسی متوقف شده در خصوص خلع تسلیحات اتمی و موشکی کره شمالی صورت گرفت.

خروج بولتون از کاخ سفید همچنین به دنبال سری آزمایشات موشک های بالستیک کوتاه برد و یک سیستم راکت انداز چند منظوره کره شمالی صورت گرفت که از ماه مه مانع تلاش های کنونی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای از سرگیری مذاکرات در سطح مقامات کاری شده بودند.

ترامپ روز چهارشنبه از طریق توییت گفت که دیگر به خدمات جان بولتون احتیاجی نیست و وی در خصوص بسیاری از موارد با بولتون اختلاف نظرهای جدی داشته است. بولتون فورا توییتی منتشر کرده و تاکید داشت که وی استعفا داده و اخراج نشده است.

خروج ناگهانی بولتون از کاخ سفید کمی پس از آن صورت گرفت که کره شمالی در اظهاراتی غیرمنتظره گفت که اگر آمریکا رویکردش را بر مبنای برآوردی که برای پیونگ یانگ قابل قبول باشد تغییر دهد، کره شمالی تمایل دارد تا در اواخر ماه سپتامبر مذاکرات با واشنگتن را از سر گیرد.

از آن زمان تاکنون ترامپ علنا از بولتون به خاطر مسدود کردن پیشرفت ها با پیونگ یانگ انتقاد کرده و به خبرنگاران گفت که بولتون با پیشنهاد این که توافق اتمی با کره شمالی باید از مدل لیبی پیروی کند، باعث مسدود شدن پیشرفت های دیپلماتیک شد.

در سال 2004 میلادی معمر قذافی، رهبر لیبی توافق کرد که برنامه اتمی خود را به آمریکا تحویل دهد. وی سپس در سال 2011 میلادی کشته شد و لیبی از آن زمان تاکنون گرفتار آشوب شده است.

ترامپ به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: من کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را مقصر نمی دانم. او نمی خواست کاری به کار جان بولتون داشته باشد. بولتون با گفتن این اظهارات نشان داد که به هیچ وجه آدم باهوشی نیست.

به گفته برخی کارشناسان، این تغییرات در کاخ سفید در حال حاضر به ترامپ این فرصت را می دهد تا مذاکرات جدیدی را با کره شمالی آغاز کند.

زمان بندی اطلاعیه کره شمالی این حدس را به وجود می آورد که از سرگیری مذاکرات احتمالا مصادف با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل از 22 تا 26 سپتامبر خواهد بود.

روز جمعه اعلام شد که ترامپ قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با مون جائه این، رییس جمهور کره جنوبی دیدار کند.

ترامپ که به حفظ مذاکرات با کره شمالی به شدت علاقه مند است، بارها آزمایشات موشکی اخیر کره شمالی را کم اهمیت جلوه داده و تاکید کرده رهبر کره شمالی تعهدش را نقض نکرده است. اما کارشناسان اتمی هشدار دادند که اهمیت پیشرفت های تکنولوژی کره شمالی در ماه های گذشته نباید دست کم گرفته شود.

در حالی که اخراج بولتون نشانه مثبتی برای از سرگیری مذاکرات است، اما تحلیلگران هشدار دادند که دستیابی به یک توافق با پیونگ یانگ برای کنار گذاشتن تسلیحات اتمی اش آسان تر نخواهد شد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 444

به "با رفتن بولتون مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ آغاز خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با رفتن بولتون مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ آغاز خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید