با تفاوت های ضد عفونی و استریل کردن آشنا شوید

به گزارش آسمان فارس، تمیز کردن از جمله کارهای روزانه ای است که انجام می دهیم. به نظر شما، آیا بهتر است کفش ها را وقتی به خانه می رسیم ضد عفونی کنیم یا استریل؟ بین ضد عفونی کردن و استریل کردن تفاوت وجود دارد و نمی توانیم آنها را به جای یکدیگر انتخاب کنیم. اگر می خواهیم درست و صحیح تمیز کنیم مخصوصا در این دوره اپیدمی کروناویروس، بهتر است تفاوت بین ضد عفونی و استریل کردن را بدانیم. خبرنگاران زندگی با گردآوری مطالبی کامل، در ادامه توضیح می دهد.

با تفاوت های ضد عفونی و استریل کردن آشنا شوید

تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی و استریل کردن

اگر شما هم تا به حال به این موضوع دقت نمی کردید و تفاوت بین این سه را نمی دانید، باید بگوییم شما تنها نیستید. بسیاری از افراد بدون آگاهی های لازم از این سه به جای یکدیگر استفاده می کنند که عملا برایشان کارکرد لازم را ندارد. بر اساس سی دی سی، مرکز کنترل و پیش گیری بیماری:

1. تمیزکردن، یعنی پاکسازی میکروب ها، گرد و خاک و ناخالصی ها از سطوح و اشیا.

2. استریل کردن، تعداد میکروب های موجود در سطوح را به میزان قابل توجه و ایمنی پایین می آورد. طبق استاندارد یا الزامات بهداشت عمومی، تمیز کردن یا ضد عفونی کردن سطوح و اشیا نیز همین کارکرد را دارند و خطر انتشار میکروب را کاهش می دهند.

3. ضد عفونی کردن، با استفاده از مواد ضد عفونی کننده که از مواد شیمیایی ساخته شده ، فرایند از بین بردن میکروب ها را انجام می دهد. این فرآیند سطوح را تمیز نمی کند ولی از انتشار میکروب ها جلوگیری می کند.

در جمع بندی کلی تمیز کردن، میکروب ها را از بین می رود. استریل کردن تعداد میکروب ها را کاهش می دهد. ضد عفونی کردن میکروب ها را می کشد.

چرا مهم است که تفاوت ها را بدانیم؟

با آموختن تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی و استریل کردن، در انتخاب خود آگاهانه تر عمل می کنیم. دیگر می دانیم در سطوح مختلف از کدام یک استفاده کنیم. تمیز کردن سرامیک کثیف نیازی به مواد شیمیایی قوی ندارد. ولی به عنوان مثال ممکن است برای توالت ها ضد عفونی کردن مناسب تر باشد. برای تمیز کردن سطح، سی دی سی، توصیه می کند میکروب ها را با استفاده از صابون و آب از بین ببرید. برای بهداشت و ترقی سطح کیفی، توصیه می کنند که ابتدا آنها را با آب و صابون تمیز کنید. پس از آن می توانید با محلول یک قاشق غذاخوری سفید کننده در یک گالن آب، استریل کنید. برای اطمینان از موثر بودن، باید چند دقیقه بماند تا از کشته شدن میکروب ها اطمینان حاصل شود. برای گوشی از استریل کردن، برای کفش از ضد عفونی کردن و برای لباس ها از تمیز کردن (شستن) استفاده کنید.

چرا شستن دست ها بعد از این مراحل واجب است؟

حتی هنگامی که شیوع همه گیر کروناویروس وجود نداشت. سی دی سی، به شما توصیه می کرد که از صابون و آب برای شست و شوی دستان خود به مدت 20 ثانیه استفاده کنید. اگرچه به نظر ساده می رسد، شستن دست ها در جلوگیری از شیوع بیماری ها بسیار اثرگذار است.

در این باره بخوانید:

بالا بردن ماندگاری میوه و سبزیجات در خانه نشینی

با استفاده از این 4 مورد تنش های در خانه ماندن را کاهش دهیم

منبع: ریدرز دایجست

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1819

به "با تفاوت های ضد عفونی و استریل کردن آشنا شوید" امتیاز دهید

2 کاربر به "با تفاوت های ضد عفونی و استریل کردن آشنا شوید" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تفاوت های ضد عفونی و استریل کردن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید