بازار ترکیه، مقصد خرمای خوزستان

به گزارش آسمان فارس، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در حاشیه حضور در اتاق اهواز، توسعه فعالیت های تجاری کشور را نیاز به تقویت هماهنگی های بین بخشی دانست و گفت: یکی از برنامه ریزی هایی که در اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه اجرا شده شناسایی بازارهای مناسب محصولات ایرانی در کشور ترکیه است.

بازار ترکیه، مقصد خرمای خوزستان

از پروفایل ما دور زمین دیدن نمایید.

مهرداد سعادت دهقان ادامه داد: این اقدام می تواند با وجود اعمال تحریم های ظالمانه ای که بر علیه جمهوری اسلامی اجرا شده عملی شود؛ اما لازمه آن توجه هرچه بیشتر به ظرفیت و توانمندی اتاق های مشترک تجاری است که در این صورت قطعا مسائل کشور در توسعه تعاملات تجارت خارجی کمتر خواهد شد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با تاکید بر اینکه به همین منظور برای انجام همکاری های بین بخشی در راستای انجام این توسعه، تشکیل میز تجاری ترکیه در اتاق بازرگانی اهواز پیشنهاد می شود، گفت: از این طریق می توان ظرفیت مناسب برای رونق صادرات محصولات تولیدی این استان در زمینه های مختلف بخصوص خرما را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر این محصول با عناوین تجاری دیگر و به وسیله واسطه های مختلف به کشور ترکیه صادر می شود؛ اما نیاز است تا ارتباط مستقیمی بین استان خوزستان و کشور ترکیه به لحاظ تجاری برقرار شود.

سعادت دهقان یکی از ویژگی های ایجاد بازارهای مناسب برای محصولاتی مانند خرما را توجه به موضوع بسته بندی استاندارد و مدنظر کشور هدف بیان کرد و ادامه داد: اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه آمادگی دارد تا در این زمینه، راهنمایی های لازم را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه همچنین به مسائل تجاری پیش آمده به واسطه شیوع کرونا اشاره نمود و گفت: مسدود شدن مرزهای ایران و ترکیه فرایند صادرات محصولات ایرانی را با مسائل جدی همراه کرده بود که به منظور رفع این مسائل، همکاری و تعامل ویژه ای در اتاق های بازرگانی هر دو کشور صورت گرفت که نتیجه آن تماس رییس جمهور کشورمان با رییس جمهور ترکیه شد که بعد از 48 ساعت به از سرگیری فعالیت تجاری در مرزهای مشترک منجر گشت.

سعادت دهقان یادآورشد: بر همین اساس می توان گفت که اتاق های بازرگانی مشترک در توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی کشورها تاثیرگذار هستند.

رییس اتاق اهواز با بیان اینکه خوزستان به خاطر وجود زمین های حاصل خیز ،مستعد تولید و صادرات محصولات مختلف کشاورزی به ترکیه می باشد گفت: این استان همچنین قادر به تامین مواد صنعتی چون پتروشیمی و فولاد مورد نیاز کشور ترکیه است.

شهلا عموری با اشاره به تولیدات مختلف استان خوزستان به خصوص در بخش محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی بیان داشت: قطعا این محصولات بازار مناسبی در کشور ترکیه دارند که نیاز است با برنامه ریزی صحیح، صادرات آنها با جدیت انجام گیرد.

رییس اتاق اهواز اظهار داشت: استان خوزستان در زمینه های مختلف تولیدی استعدادها و ظرفیت های مناسبی دارد که از مهمترین آنها، کشت محصولات کشاورزی به ویژه در بخش خرما است.

وی ادامه داد: این استان حتی استعداد لازم برای تولید محصولات مورد نیاز ترکیه بر اساس الگوی کشت مشخص و تعریف شده این کشور را دارد و به همین دلیل تشکیل میز تجاری ترکیه در اتاق بازرگانی اهواز می تواند اقدام بسیار موثری برای راهنمایی تجار خوزستانی باشد.

عموری با اشاره به اینکه کشور ترکیه طی سال های اخیر به واسطه مطالعه بازارهای مختلف، رشد صادرات قابل توجه ای پیدا کرده است، گفت: این دستاورد به وسیله فرهنگ سازی هوشمندانه برای مصرف کنندگان به وسیله تبلیغات کاربردی به وجود آمده و به همین منظور نیز باید برای گسترش دامنه تجارت خارجی تولیدات ایرانی از این تجربه استفاده بهینه شود تا بازار محصولات کشور از توسعه بیشتری برخوردار شود.

رییس اتاق اهواز همچنین به مکاتبات اجرا شده با اتاق های بازرگانی مشترک به منظور تعامل و توسعه همکاری ها بین بخشی اشاره کرد و گفت: عمده مقصد تجاری محصولات تولیدی استان خوزستان کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که بعضا با سیاست های تجاری که اعمال می کنند، فرایند صادرات با موانعی روبه رو شده است و از همین رو لازم است تا بازارهای جدیدی برای محصولات استان شناسایی شود.

وی با اشاره به تشکیل میزهای تجاری عمان، عراق و کشورهای اوراسیا، گفت: تجربه برگزاری نشست های تجاری در قالب این میزها، دستاوردهای با ارزشی را برای توسعه صادارت در استان خوزستان رقم زده که با تشکیل میز ترکیه و دیگر کشورهای به موفقیت های بیشتری نیز منجر خواهد شد.

عموری شرح داد: قرار است اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز در زمینه های آموزشی، پژوهشی، تعاملات تجاری با اتاق مشترک ایران و ترکیه تفاهم نامه همکاری منعقد کند.

وی همچنین گفت:قطعا این اتاق های مشترک تجاری هستند که می توانند با کمک دیگر مجلس های بخش خصوصی، جهت مناسبی را برای صادرات محصولات داخلی ایجاد کنند.

عموری ادامه داد: در این راستا اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز آمادگی دارد تا همکاری جدی را با دیگر اتاق های مشترک داشته باشد.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با تاکید بر اینکه ارتباط تنگاتگ بین فعالان اقتصادی کشورها به واسطه فعالیت اتاق های بازرگانی مشترک رقم زده خواهد شد، گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران ارتباطات تجاری بسیار خوبی با کشور ترکیه دارد و لازم است این روابط ، توسعه بیشتری پیدا کند..

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1196

به "بازار ترکیه، مقصد خرمای خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار ترکیه، مقصد خرمای خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید