افغانستان، شهدای دبیرستان سیدالشهداء در کابل به 85 نفر افزایش یافت

به گزارش آسمان فارس، مقامات افغان اعلام کردند که شمار تلفات حمله تروریستی در منطقه شیعه نشین شهر کابل به 85 شهید و 165 زخمی افزایش یافته و همچنان احتمال افزایش آمار وجود دارد.

افغانستان، شهدای دبیرستان سیدالشهداء در کابل به 85 نفر افزایش یافت

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، مقامات افغان اعلام کردند که تلفات انفجار در دبیرستان دخترانه سیدالشهدا واقع در منطقه شیعه نشین شهر کابل به 85 شهید و دستکم 165 زخمی افزایش یافته است.

شاهدان عینی به رویترز گفتند که قربانیان این حمله تروریستی به جز حدود 8 نفر همه از دختران مدرسه سیدالشهدا بودند.

برخی از خانواده ها هنوز در روز دوشنبه نیز در جست وجوی فرزندان گمشده خود هستند، در خارج بیمارستان ها جمع شده اند و اسامی نوشته شده روی دیوارها را می خوانند و سردخانه ها را بررسی می کنند.

راشا تودی به نقل از مقامات افغان نوشت که احتمال افزایش آمار تلفات این حمله تروریستی وجود دارد زیرا حال بسیاری از زخمی ها وخیم است و از سرنوشت برخی از دختران این مدرسه نیز هنوز خبری نیست.

هنوز گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است اما رئیس جمهور افغانستان به سرعت طالبان را مسئول این رویداد دانست، طالبان اما با رد مسئولیت این حمله و محکومیت آن شرح داد: این حمله کار حلقات منحوسی است که تحت پرورش و حمایت اطلاعاتی دولت کابل بانام داعش فعالیت دارند.

این حمله همچنین نقدها زیادی را متوجه دولت افغانستان کرد.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز پیش از این نیز بارها حملات هدفمند تروریستی علیه شیعیان مساجد، مراکز آموزشی، مراکز ورزشی، زایشگاه و مناطق شیعه نشین افغانستان رخ داده است که در برخی موارد دولت اعلام کرده بود این جنایات را در دست بررسی دارد اما چرا تا به امروز اتفاقی نیفتاده است؟!

عارف رحمانی کننده مردم غزنی در مجلس افغانستان نیز با انتقاد از دولت این کشور برای جلوگیری از کشتار شیعیان شرح داد: حکومت یا نمی تواند یا نمی خواهد امنیت این مردم را تامین کند، برای کوتاهی ها، کسی استعفا نمی کند و عذر نمی خواهد! ملزم نیستیم این نسل کشی را تماشا کنیم برای انتها دادن به آن چه باید بکنیم؟

کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در این باره گفت: جای تاسف است که نهادهای امنیتی چرا چنین حملات را پیش از وقوع، کشف و جلوگیری نمی کنند؟! عملکردها به وضوح نشان می دهند که راهبرد امنیتی موجود قادر به تامین امنیت نیست.

کنندگان شیعه در شورای ملی افغانستان نیز در بیانیه ای تاکید کرد که باوجود تکرار اینگونه جنایات در تامین امنیت مراکز فرهنگی ناتوان و ناکام بوده است و افزود: تکرار این حوادث خونین پرسش برانگیز بوده و باعث بی اعتمادی مردم نسبت به دولت است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1635

به "افغانستان، شهدای دبیرستان سیدالشهداء در کابل به 85 نفر افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، شهدای دبیرستان سیدالشهداء در کابل به 85 نفر افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید