احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی ها در پلتفرم های خارجی

به گزارش آسمان فارس، انجمن بلاک چین ایران درباره شناسایی و برچسب گذاری دارایی کاربران ایرانی در پلتفرم های خارجی ارز دیجیتال هشدار داد.

احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی ها در پلتفرم های خارجی

به گزارش ایسنا، انجمن فناوران زنجیره بلوک در رابطه با ریسک شناسایی و برچسب زنی دارایی های دیجیتال بیانیه ای صادر و اظهار داشت: انجمن، بارها در زمینه شناسایی و برچسب زنی دارایی های دیجیتال مبتنی بر بستر فناوری زنجیره بلوک و پیامدهای آن هشدار داده است. فناوری بلاک چین ماهیتی شفاف و قابل رصد دارد و اگر یک دارایی دیجیتال به هویت یا محل جغرافیایی مشخصی قابل انتساب باشد (مثلاً به وسیله IP یا بر اساس آدرس هایی که با کیف مرتبط با آن دارایی دیجیتال، تراکنش داشته اند)، می توان رد آن را در تراکنش های بعدی نیز، از نظر فنی و حتی از نظر حقوقی دنبال کرد.

شرکت هایی مانند سایفرتریس، کریستال، چینالیسیس و الیپتیک در حال حاضر مشغول ارائه سرویس های متنوع شناسایی و برچسب زنی دارایی های دیجیتال هستند. پس از این شناسایی، اگر دارایی دیجیتال کاملا غیرمتمرکز باشد (مانند بیت کوین) پذیرندگان متمرکز (مثلا پلتفرم های متمرکز تبادل ارزهای دیجیتال) می توانند پس از دریافت، آن را بلاک نمایند یا از پذیرش آن به عنوان ارزش امتناع نمایند و اگر این دارایی دیجیتال امکان فریز شدن در کیف پول را داشته باشند (مانند تتر) نهاد ناشر آن توکن می تواند آن را در کیف پول مالک فریز کند.

اخیرا مواردی از برچسب زنی روی دارایی های کاربران، حتی در پلتفرم های تبادل غیرمتمرکز مانند 1inch نیز مشاهده شده است که با گزارش برچسب دارایی کاربران کشورهای تحت تحریم، منجر به اعمال بلاک کردن دارایی در سکوهای پذیرنده ای مانند Binance شده است.

رعایت نکات امنیتی به وسیله کسب وکارهای ایرانی بسیار حائز اهمیت است و بخشی از مسئولیت آن ها برای امن نگه داشتن دارایی کاربران و محسوب می گردد. لکن کاربران نیز باید نکات ساده ای مثل عدم استفاده از اسکنرهای خارجی (اکسپلورر یا موتور جست وجوی بلاک چین) و یا صرافی های خارجی ارز دیجیتال با IP ایرانی و یا انتقال دارایی به صورت مستقیم بین پلتفرم ها که احتمال شناسایی و اعمال تحریم دارند را نیز فراگرفته و رعایت نمایند تا به این ترتیب، ریسک شناسایی و برچسب گذاری دارایی های خود را کاهش دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2008

به "احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی ها در پلتفرم های خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال شناسایی ارز دیجیتال ایرانی ها در پلتفرم های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید