آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می نمایند

به گزارش آسمان فارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، الون ماسک پیشنهاد جدیدی ارائه نموده تا مریخ را برای انسان قابل سکونت کند.

آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می نمایند

او قبلا طرحی را پیشنهاد نموده بود تا با بمباران هسته ای قطب های مریخ بتوان سیاره را گرم تر و آن را به سیاره ای مشابه زمین تبدیل کرد. اما این طرح جنجال برانگیر بود و دانشمندان هشدار دادند استفاده از اسلحه های هسته ای سبب می گردد ابرهای عظیمی در اتمسفر سیاره به وجود بیاید که نور خورشید را مسدود می نمایند و در نتیجه آب وهوای مریخ سرد تر می گردد. علاوه بر آن گزارشی که اخیرا در نشریه Nature Astronomy منتشر شده نیز نشان می دهد تغییر آب وهوای مریخ با استفاده از فناوری های امروزی ممکن نیست.

اما اکنون ماسک بدون توجه به این پیش بینی ها ادعا می نماید روش های متعددی برای گرمتر کردن آب وهوای مریخ وجود دارد. طرح جدید پیشنهادی او شامل سیستمی از آینه های عظیم است که دور مریخ مدار می زنند و نور خورشید را به سطح آن منعکس می نمایند.

او در یک توئیت در این باره نوشت: شاید استفاده از هزاران ماهواره منعکس نماینده نور خورشید برای گرم کردن مریخ عقلانی باشد.

البته این نخستین باری نیست که چنین ایده ای پیشنهاد می گردد. در سال 2006 میلادی ناسا به یکی از دانشجویان دانشگاه آریزونا فلوشیپی اعطا کرد تا درباره طرحی مطالعه کند که طبق آن آینه های بزرگی در مدار مریخ قرار می گیرند تا شرایط آب وهوایی بخشی از سطح مریخ را طوری تغییر دهند که انسان بتواند با هزینه ای معقول در سیاره شهرک سازی کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 345

به "آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینه های بزرگ آب وهوای مریخ را گرمتر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید