آواز پرندگان، عامل سلامت وشادی انسان

به گزارش آسمان فارس، هنوز هم حیرت زده ام که چطور فقط 7 تا 10 دقیقه شنیدن این آواز ها می تواند این همه حس خوشی انسان را افزایش دهد. این قضیه واقعا بر این موضوع تاکید می نماید که شنوایی برای ما و احتمالا سایر جانوران چه اندازه اهمیت دارد.

آواز پرندگان، عامل سلامت وشادی انسان

پژوهشگران نقش صدای آواز پرندگان را در ارزیابی افراد از شادی خود در مناطق دور از محیط انسانی آنالیز نموده اند

پرندگان آواز می خوانند تا قلمرو خود را تعیین و از آن دفاع نمایند، اما طبق یک پژوهش جدید، این ترانه خوانی قلمروگسترانه، به گوش آدم ها خوش می نشیند و حتی اگر ضبط شده باشد، سرخوشی انسان را بسیار افزایش می دهد.

بر پایه پژوهش هایی که هرروز دامنه آن ها گسترش می یابد، گردش در طبیعت برای سلامت انسان مفید است، اما تحقیقات اندکی درباره علت های این پدیده انجام گرفته است. گروهی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی ایالتی کالیفرنیا نقش صدای آواز پرندگان را در نحوه درک مردم از تجربه کلی خود، و نیز ارزیابی آن ها را از شادی خود در مناطق دور از محیط های انسانی، آنالیز نموده اند.

دانیل فرارو، دانش آموخته زیست شناسی و سرپرست این گروه پژوهشی، می گوید: شواهد فراوانی مبنی بر آثار مثبت گردش در طبیعت بر سلامت و شادی انسان ها در دست است، ولی در خصوص این که کدام ویژگی های خاص طبیعت باعث این بهبود حال می شوند، تحقیقات اندکی اجرا شده است.

عوامل احیانماینده وشادی بخش طبیعت در مجموع می تواند بر چندین حس انسان اثر بگذارد، اما در این پژوهش ما برای نخستین بار یکی از این عوامل (صدا) را به شکل تجربی در محیط دستکاری می کنیم تا اهمیت آن را در تجربیات انسانی در طبیعت نشان بدهیم.

خانم فرارو و همکارانش در این پژوهش بلندگو هایی مخفی در دو بخش از راستا های پیاده روی در بوستان های کوهستانی و فضای باز بولدر در کلرادو کار گذاشتند و آواز ضبط شده گروه های مختلفی از پرندگان را پخش کردند. پژوهشگران در هر بخش از راستا پیاده روی، متناوب و به صورت یک هفته درمیان، صدای آواز پرندگان را پخش می کردند یا بلندگو ها را خاموش می کردند و پس از عبور افراد از آن بخش ها، با آن ها مصاحبه می کردند.

کسانی که آن آواز پرندگان را شنیده بودند، حتی اگر پی می بردند که صدا ها طبیعی نیستند و ضبط شده اند، احساس خوشی بیشتری نسبت به افرادی داشتند که صدا برایشان پخش نشده بود. نتایج این آنالیز آماری نشان داد که هم خود صدا ها و هم حس وجود تنوع زیستی، می توانند موجب احساس شادی و خوشی بیشتری در افراد شوند.

در نخستین راستا، گردشگران پیاده ای که بیشتر آواز پرندگان را شنیده بودند، فقط گفتند که حس بهتری داشتند، اما نگفتند که به نظر آن ها در آن بخش از راستا، شمار پرندگان افزایش یافته است. اما به نظر گردشگران راستا دیگری که آن ها هم بیشتر آواز پرندگان را شنیده بودند، تعداد پرندگان آن راستا بیشتربه نظر رسیده بود و محققان دریافتند که همین حس وجود موجودات بیشتر، باعث شده است که آن ها احساس بهتری داشته باشند.

کلینتون فرانسیس، استاد زیست شناسی دانشگاه صنعتی کالیفرنیا که بر این پژوهش نظارت می نماید، می گوید: ما انسان ها جانورانی چنان متکی به بینایی هستیم که میزان تاثیرپذیری خود از صدا را دست کم می گیریم.

او می گوید: هنوز هم حیرت زده ام که چطور فقط 7 تا 10 دقیقه شنیدن این آواز ها می تواند این همه حس خوشی انسان را افزایش دهد. این قضیه واقعا بر این موضوع تاکید می نماید که شنوایی برای ما و احتمالا سایر جانوران چه اندازه اهمیت دارد.

به گفته این پژوهشگران، یافته های آن ها بر احتیاج به بهبود فضای صوتی طبیعی در داخل و بیرون مناطق حفاظت شده صحه می گذارد. آنان بر این باورند که کاهش آلودگی صوتی انسانی، موجب شادمانی و سرخوشی بیشتر در انسان می گردد، زیرا صدا های طبیعی و ازجمله آواز پرندگان را راحتتر می شنود.

خانم فرارو می گوید: طبق نتایجی که به دست آوردیم، مدیران بوستان ها باید آلودگی های صوتی انسانی را کاهش دهند، چون نه تن ها روشی مقرون به صرفه ای برای بهبود تجربه بازدیدنمایندگان است، که برای حیات وحش نیز مفید است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1403

به "آواز پرندگان، عامل سلامت وشادی انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آواز پرندگان، عامل سلامت وشادی انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید