گزارشگرانی که با رابطه انتخاب می شوند!

به گزارش آسمان فارس، یک گزارشگر باسابقه ورزشی بر انتخاب گزارشگران در صداوسیما بر اساس قابلیت ها تاکید نمود.

گزارشگرانی که با رابطه انتخاب می شوند!

جواد محتشمیان در گفت وگو با خبرنگاران درباره ویژگی های یک گزارشگر برای گزارش در رقابت های ورزشی به ویژه مسابقات آسیایی جاکارتا اظهار کرد: زمانی می توانند یک گزارشگر را که توانایی و دانش این حرفه را به خوبی دارد انتخاب نمایند که یک گزینش یا مسابقه بگذارند و میان افراد شرکت نماینده بهترین ها را انتخاب نمایند. همچنین این فرصت در این حوزه وجود داشته باشد که اگر این فرد توانایی یا خواسته های رسانه ای را عملی نمی نماید نفر بعدی را وارد این کار نمایند؛ البته در حال حاضر این فرصت وجود ندارد. متأسفانه در حال حاضر برای انتخاب گزارشگر، رابطه ها حاکم است.

او در همین راستا با ارائه یک مثال ادامه داد: وقتی یک نفر بخواهد به دانشگاه وارد گردد، بر اساس معیارهایی گزینش می گردد و بهتر است که برای گزارشگری هم این گزینش را اعمال نمایند.

این گزارشگر ورزشی با بیان اینکه زمانی که ما وارد این حرفه شدیم، فضا متفاوت بود، اظهار کرد: ما با توجه به دوره هایی که گذراندیم فهمیدیم که صداوسیما باید بی طرف باشد و در اکثر مواقع واقعیت ها را بگوید و البته برخی مسائل مملکتی را هم رعایت کند. همچنین از کلماتی استفاده کند که درخور شأن سازمان صداوسیما باشد. گزارشگر زمانی که برای جامعه ایران گزارش می نماید، باید حساسیت استفاده از واژگان حتی در صورت باخت ایران در مسابقات را درک کند؛ البته مهمترین مطلب درباره گزارشگری این است که فرد گزارشگر در آن حوزه کار نموده و دانش آن را دارا باشد. من سال ها در تیم ملی والیبال بازی کردم، مربی رده های مختلف بودم و می دانم برای به ثمر رسیدن یک حرکت، مربی و بازیکن چقدر باید کوشش نمایند و زمان بگذارند. در واقع همه ما برای انجام کارهایمان انگیزه ای داریم و می خواهیم بهترین کار را انجام دهیم؛ بنابراین زمانی که یک ورزشکار می داند که رسانه ای او را پوشش می دهد انگیزه اش چند برابر می گردد. در نهایت به دلیل اینکه برای انتخاب گزارشگر این راه ها را طی ننموده ایم این مشکلات وجود دارد. باید بدانیم که تقریبا مردم ایران به زبان مسلط هستند و می توانند بسیاری از اطلاعات را از اینترنت بگیرند بنابراین بیننده می گوید که من از گزارشگر این نوع اطلاعات را که بیان می نماید، نمی خواهم و انتظار دیگری دارد.

محتشمیان در سرانجام با اشاره به سانسور مسابقات ورزشی در تلویزیون گفت: زمین والیبال همیشه نزدیک به تماشاگران بوده و وقتی بخواهند تماشاگران را نشان دهند، اگر خانمی حضور داشته باشد به ناچار باید بک گراند آن را تغییر دهند. همیشه یک صحنه دور که هیچ چیز معین نیست را این افراد ذخیره می نمایند و به محض اینکه صحنه هایی نشان داده می گردد که آن ها نمی توانند آن را نمایش دهند از این ذخیره ها استفاده می نمایند. در واقع ما در سانسور تبحر زیادی داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 71

به "گزارشگرانی که با رابطه انتخاب می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارشگرانی که با رابطه انتخاب می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید