کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی

به گزارش آسمان فارس، کارشناسان محیط زیست اعلام نموده اند بلندترین قله کوهستانی سوئد به دلیل گرمایش جهانی و ذوب شدن یخچال طبیعیِ نوک آن همزمان با افزایش دما در قطب شمال، عنوان بلندترین قله این کشور را از دست داده است.

کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی

به گزارش خبرنگاران، یک استاد جغرافیای دانشگاه استکهلم که برای چندین سال ارتفاع یخچال های طبیعی را به صورت سالیانه اندازه گیری می نماید، این اتفاق را نمادی آشکار از آن دانسته که در سوئد همه چیز در حال تغییر است.

در شمال دور سوئد در حدود 150 کیلومتری داخل مدار قطب شمال، کوه کبنه کایزه دو قله دارد؛ یک قله جنوبی با یخچال های طبیعی که برای کوهنوردان مجهز مناسب بوده و یک قله شمالی که عاری از یخ بوده اما برای کوهنوردان با تجربه مناسب است.

در سال 1880 میلادی که ارتفاع این قله ها اندازه گیری شد، قله جنوبی ارتفاع بیشتری داشت اما در انتها ذوب تابستانه امسال در سوم سپتامبر قله شمالی با 2096.8 متر ارتفاع، 1.2 متر بلندتر از قله جنوبی اندازه گیری شده است. البته به طور دقیق تعیین نیست که این کاهش ارتفاع در امسال اتفاق افتاده یا مربوط به سال گذشته میلادی می گردد.

به گفته کارشناسان ارتفاع قله جنوبی کبنه کایزه به کمترین میزان خود یعنی 24 متر کمتر از دهه 1960 میلادی رسیده است. تقریبا تمام این ذوب ها در دو دهه گذشته اتفاق افتاده و یخچال طبیعی این قله به طور متوسط یک متر در سال کاهش ارتفاع داشته است.

از آنجایی که احتمالاً یخچال با برف و یخ زمستان دوباره گسترش پیدا می نماید، قله جنوبی می تواند به تدریج رتبه خود را باز یابد. اما کارشناسان می گویند این تغییر برای مدتی ادامه خواهد یافت.

سوئد گرم ترین ماه های مه و ژوئیه خود را در سال 2018 میلادی با افزایش دمای تا بیش از 10 درجه بالاتر از حد طبیعی پشت سر گذاشت. این امر منجر به وقوع آتش سوزی های طبیعی در سراسر قطب شمال شد که ارتفاع یخچال طبیعی کبنه کایزه را حدود چهار متر کاهش داد.

به نوشته روزنامه گاردین، کارشناسان می گویند یخچال های طبیعی کوچک مانند یخچال قله کبنه کایزه به طور خاصی تحت تاثیر تابستان های گرم قرار می گیرند. هم چنین این نکته قابل توجه است که این یخچال ها عمدتا در تابستان های خنک قادر به رشد و گسترش هستند، نه زمستان های سخت و طولانی با این حال دو تابستان آخر مناطق اسکاندیناوی منجر به ذوب سریع برف و یخ های منطقه شدند و این میزان از ذوب بیشتر در مناطق مرتفع تر که در معرض نور مستقیم خورشید هستند اتفاق افتاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 467

به "کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ارتفاع بلندترین قله سوئد به دلیل تغییرات اقلیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید