کاشت 400 گونه گیاهی در باغ ایران زاد در اصفهان (طراحی ویلای مدرن)

به گزارش آسمان فارس، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد که 400 گونه از آنها در نخستین باغ ایران زاد در اصفهان کشت می گردد.

کاشت 400 گونه گیاهی در باغ ایران زاد در اصفهان (طراحی ویلای مدرن)

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

سید مجتبی خیام نکویی امروزدر حاشیه جلسه انعقاد تفاهم نامه همکاری بین سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گفت: کشورمان در امر ذخایر ژنتیکی بسیار غنی است به نحوی که بیش از هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد که از این تعداد بیش از 2200 گونه، گیاهان دارویی است.

او با بیان اینکه استان اصفهان از جمله استان های غنی در زمینه گونه های گیاهی است، گفت: بر این اساس در اقدامی شایسته با همکاری شهرداری اصفهان و سازمان پارک ها و فضای سبز، امروز تفاهم نامه راه اندازی یک کار بدیع، نو و دانش بنیان امضا شد، این تفاهمنامه برای راه اندازی یک مجموعه اندمیک (بومی) برای گونه های گیاهی مختص ایران تحت عنوان باغ ایران زاد است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: طبق این تفاهمنامه قرار است 400 گونه گیاهی به وسیله مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان اصفهان شناسایی، جمع آوری و در وسعتی حدود پنج هکتار با همکاری سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری، کشت و پرورش یابد.

خیام نکویی اظهار امیدواری کرد: حداکثر تا یکسال آینده، نخستین باغ گونه های گیاهی اندمیک (بومی) کشور در اصفهان راه اندازی گردد، گونه های گیاهی اندمیکی به گونه های گیاهی گفته می گردد که در ایران رشد و پرورش یافته و اختصاص به ایران و استان اصفهان دارد.

او در تشریح ویژگی ها و امتیازات راه اندازی این باغ در اصفهان گفت: با راه اندازی باغ ایران زاد مردم اصفهان متوجه ذخایر منحصر به فرد استان در زمینه گونه های گیاهی می شوند، چراکه بعضی از این گونه های گیاهی در حال انقراض هستند؛ در واقع با راه اندازی این باغ از انقراض گونه های گیاهی بومی جلوگیری می گردد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه راه اندازی باغ ایران زاد فرصتی بی بدیل برای دانشجویان، محققان و دانش پژوهان در زمینه گونه های گیاهی است که از این ظرفیت ذخایر ژنتیکی برای تحقیقات خود بهره ببرند، توضیح داد: بعلاوه این باغ می تواند به یک فضای گردشگری تبدیل گردد تا شهروندان ضمن لذت بردن از فضای محیطی باغ، با گونه های گیاهی دارویی آشنا شوند.

خیام نکویی با بیان اینکه بسیار خرسندیم که امروز در بدنه شهرداری اصفهان، این دید وسیع برای انجام اقدامات مشترک وجود دارد، گفت: دامنه مشارکت و همکاری جهاد کشاورزی با شهرداری اصفهان وسعت بیشتری خواهد داشت، به طوری که قصد داریم در آینده با شهرداری اصفهان بعضی از گونه های گیاهی که بسیار کم آب بر هستند و قابلیت جایگزینی با دیگر گونه های گیاهی شهری دارند را شناسایی و کشت کنیم.

خبرنگاران اصفهان اصفهان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 2074

به "کاشت 400 گونه گیاهی در باغ ایران زاد در اصفهان (طراحی ویلای مدرن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت 400 گونه گیاهی در باغ ایران زاد در اصفهان (طراحی ویلای مدرن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید