چرا تغییر دادن نظرات دیگران سخت است؟

به گزارش آسمان فارس، هر کدام از ما دست کم برای یک بار هم که شده سعی نموده ایم عضوی از خانواده یا یکی از نزدیکان خود را به موضوعی خاص قانع کنیم و معمولا در این زمینه به جای نتیجه مثبت، با مقاومت بیشتر مخاطب خود رو به رو شده ایم.

چرا تغییر دادن نظرات دیگران سخت است؟

به گزارش، آن چه باید به طور منطقی اتفاق بیفتد: هنگامی که نظرات شما با استفاده از حقایق به چالش کشیده شوند، کوشش می کنید خود را تغییر دهید و دیدگاه تان را با به کار گیری اطلاعات جدید به روز رسانی کنید.

آن چه عمدتاً در واقعیت رخ می دهد: هنگامی که نظرات شما با استفاده از شواهد مخالف و مغایر تمایل شخصی تان به چالش کشیده گردد، اعتقادات تان قوی تر می گردد و پافشاری بیشتری بر آن ها خواهید کرد.

چرا مقاومت می کنیم؟

ما انسان ها نوعی محرک درونی داریم که تمایل زیادی به حفاظت از عقاید قدیمی تثبیت شده مان دارد. دیوید روپیک کارشناس ادراک خطر می گوید: انسان گونه ای کاملاً اجتماعی است و مثل حیوانات برای بقا و ادامه حیات به قبیله خود وابسته است.

گاهی اوقات علت مقاومت انسان برای تغییر نظرات و تفکراتش نیز همین است. در واقع انسان در گذر زمان به چیزهایی تعلق خاطر پیدا می نماید که بقای خود را در ادامه این پیوستگی می داند، حال قبیله باشد یا یک باور خاص! انسانی که در معرض تغییر باور قرار می گیرد دچار نوعی ترس درونی از تنها ماندن یا پذیرش شرایطی متفاوت از آن چه انتظار دارد می گردد.

اثر واکنش شدید یا نتیجه معکوس

طبق مطالعاتی که توسط دانشگاه نورت وسترن آمریکا صورت گرفته است، اصرار بر تغییر نظر فردی دیگر در بیشتر موارد نه تنها نتیجه مورد انتظار را به همراه ندارد بلکه به پافشاری بیشتر شخص مقابل، بر عقیده خود نیز منجر خواهد شد.

امروزه این گونه جبهه گیری را اثر واکنش شدید یا نتیجه معکوس می نامند. واکنش طبیعی انسان در برابر اصرار به تغییر دادن عقیده شخصی اش، مخالفت با هر گونه تغییرات احتمالی است تا بتواند تکیه گاه ایمن خود را حفظ کند. آیا بدین معناست که گفت و گوهای اصلاحی، بی فایده خواهند بود؟

در بیشتر موارد بله همین طور است!اگر به دنبال تغییرات مطلوب هستید، باید روندی کاملا معکوس را پیش گیرید.

هرچه کوشش کمتری برای اصلاح ذهنیت اشتباه دیگری انجام دهیم، دستاورد بهتری را کسب خواهیم کرد. زمانی که قصد تحمیل دیدگاهی خاص را نداشته باشیم، فرد احساس آزادی می نماید و صادقانه به آن چه در جریان است فکر می نماید و حتی تفکر خود را مورد تجدید نظر قرار می دهد.

این تعادل میان نکته سنجی و خوب گوش دادن به جای کوشش ممتد برای تغییر دیگری، هدف نهایی را بدون آن که دلخوری رخ دهد، محقق می سازد.

توصیه می گردد که بحث را از مسائل و سختی هایی که فرد طی زندگی خود متحمل شده است، آغاز و با او ابراز همدردی کنید. حرف های او، اطلاعاتی به دست می دهد که انتظارش را نداشته اید. در ادامه با شناخت نقاط ضعف و قوت طرف مقابل، با احتیاط بیشتری وارد عمل شوید تا مکالمه موثرتری رقم بخورد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 443

به "چرا تغییر دادن نظرات دیگران سخت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تغییر دادن نظرات دیگران سخت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید