ورود پول هوشمند به خساپا و وپویا

به گزارش آسمان فارس، رضا شاکری تحلیلگر بازار در دنیای اقتصاد نوشت: چند نماد بورس تهران و فرابورس تهران بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به دست آورده اند؛ این فرایند گویای هجوم تقاضای پول های کلان به این نماد هاست. به عنوان مثال روز یکشنبه هر کد حقیقی در نماد خساپا به طور متوسط حدود 270 میلیون تومان خریداری کرده است؛ درصورتی که هر کد حقیقی تنها حدود 8 میلیون تومان فروش داشته است.

ورود پول هوشمند به خساپا و وپویا

البته روز یکشنبه در برخی نماد ها نسبت قدرت خریدار به فروشنده بالای 2 ثبت شد؛ درصورتی که قیمت آخرین معامله آن ها از قیمت آغازین کمتر بود. این نسبت ها در نماد های وپویا، امین، ثامید، ثبهساز و وسپهر دیده شد. از میان این نماد ها نیز می توان به نماد وپویا با میانگین خرید هر کد حقیقی حدود 10 میلیون تومان و نسبت قدرت خریداران حقیقی به فروشندگان حقیقی 38/ 5 اشاره کرد. همچنین تابلوی این نماد نشان می دهد میانگین 10روزه سرانه خرید هر کد حقیقی آن حدود 5/ 12 میلیون تومان بوده است.

در واقع نسبت های بالای خریدار و ورود پول های درشت به سهام می تواند یکی از نشانه های رشد قیمتی آن باشد؛ اما برای تشخیص آن نباید این نسبت ها را برای یک روز مد نظر قرار داد، بلکه باید برای چند روز معاملات آن را زیر نظر داشت؛ به این دلیل که افرادی که با پول های سنگین قصد خرید سهام را دارند سعی می کنند با چراغ خاموش وارد شوند و به اصطلاح زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد، فرایند مثبت حرکتی را آغاز می کنند.

حجم های مشکوک

لفظ حجم مشکوک زمانی به کار گرفته می شود که در یک نماد شاهد افزایش غیرعادی معاملات باشیم. اگر به عنوان مثال در بررسی فرایند ماهانه، یک سهم در یک روز یک میلیون حجم بخورد و ناگهان حجم مبادلات آن در یک روز به 10 میلیون سهم برسد، می توان آن معامله را مشکوک خواند. این ها نشانه ای از ورود یا خروج سرمایه ای سنگین به یا از یک سهم است. حجم مشکوک الزاما به معنی افزایش قیمت سهم نیست و برخی مواقع باعث افت سهم می شود؛ به ویژه آنکه آن سهم روی یک مقاومت مهم باشد.

در مقابل افزایش حجم روی حمایت ها نشانه بسیاری خوبی برای یک سهم است. در نتیجه حجم مشکوک سیگنال خرید و یا فروش نیست، بلکه صرفا تحلیلگر را به بررسی بیشتر ترغیب می کند.

باید توجه داشت که به طور عمده تغییر حجم معاملات در حمایت ها، مقاومت ها یا انتشار خبر ها تغییر می کند. در آن زمان یک تحلیلگر باید تحلیل کند که حجم معامله ای که اجرا شده خوب است یا بد. همچنین باید دید آیا خبری وجود دارد که تا به امروز منتشر نشده یا اینکه سهم تحت تاثیر یک جریان سازی قرار گرفته است. در برخی موارد نیز افرادی با هدف دیده نشدن حباب قیمتی در سهم مورد نظرشان، حجم های مشکوکی را در سهم ایجاد می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1372

به "ورود پول هوشمند به خساپا و وپویا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود پول هوشمند به خساپا و وپویا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید