مرور جنجالی ترین صحنه دربی؛ قانون درباره هند وحید امیری چه می گوید؟

به گزارش آسمان فارس، موضوع تشخیص خطای هند و جنجال های پس از تصمیمات داوری در این رابطه، تنها منحصر به ایران نیست.

مرور جنجالی ترین صحنه دربی؛ قانون درباره هند وحید امیری چه می گوید؟

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، تصمیم های مربوط به هند پنالتی همیشه بخشی از مناقشه برانگیزترین سوت های داوری را در لیگ های دنیا شکل داده و این مسئله حالا در فوتبال ایران و در یکی از مهمترین بازی های این فصل، دربی تهران، داغ شده و طرفداران فوتبال را به دو گروه موافق و مخالف تصمیم داور تقسیم نموده است.

بخش ورزشی وبسایت بی بی سی در پی رخ دادن مسائلی مشابه در لیگ برتر انگلیس و بالا دریافت اعتراضات در بین مربیان، اقدام به انتشار مطلبی در شرح آخرین قانون هند که توسط IFAB، هیئت بین المللی فوتبال، پرداخته که خواندن این مطلب اندکی از ابهامات به وجود آمده را برای شما رفع خواهد نمود. با این حال به خاطر داشته باشید که مسئله هند پنالتی و تصمیم داور در اعلام خطا و یا گذشتن از آن، موضوعی نیست که در فوتبال به طور کامل حل گردد.

اجرای قانون جدید در رابطه با خطای هند در لیگ برتر مورد انتقاد بسیار قرار گرفته. روی هاجسون، سرمربی کریستال پالاس، قانون جدید را بی معنی خوانده و استیو بروس، سرمربی نیوکاسل، می گوید که فوتبال با این قوانین جدید راهش را گم نموده است.

اما قانون جدید خطای هند چیست و چه چیزی تغییر نموده است؟

در واقع این قانون چندان هم جدید نیست و از فصل گذشته در سرتاسر اروپا اعمال می شده، اما لیگ برتر اکنون رویکردی سختگیرانه تر در این رابطه در پیش گرفته است. این به این معناست که یک بازیکن به دلیل خطای هند جریمه خواهد شد اگر:

دست/بازو به وضوح از بدن فاصله گرفته و خارج از خط بدن باشد.

بازیکن به شکل مشهود به سمت راستا توپ خم شده باشد.

توپ مسافتی را طی کند.

توپ به دست/بازوی بازیکن که بالاتر از شانه بلند شده، برخورد کند.

بازیکن می افتد و دست/بازو به صورت جانبی یا عمودی از بدن فاصله بگیرد.

برخورد توپ با دست/بازوی بازیکن که از بدن جدا شده و یا بالاتر از شانه قرار گرفته، هرچند راستا توپ منحرف نگردد.

بلافاصله پس از لمس توپ با بازو، حتی به صورت تصادفی، بازیکن گل بزند و یا موقعیت گلزنی ایجاد کند.

قانون خطای هند چگونه تغییر نموده است؟

قانون گذاران فوتبال، IFAB، قانون خطای هند را برای اجرا در این فصل به این شکل تعریف کردند که مرز بین شانه و بازو، خط زیر بغل است. 0.توپ به هر قسمتی از زیر این خط فرضی بخورد، عمدی یا غیر عمدی اهمیتی ندارد، خطای هند گرفته خواهد شد.

IFAB همچنین تاکید نموده که خطای هند هنگامی اتفاق می افتد که بازیکنی به شکل غیرطبیعی بدن خود را بزرگتر نموده و یا بازویش را بالاتر از شانه قرار دهد.

همچنین روشن شده که برخورد تصادفی توپ به دست توسط بازیکن مهاجم تنها در صورتی جریمه می گردد که بلافاصله پس از آن بازیکن گل زده و یا موقعیت گل ایجاد کند.

آیا قانون جدید باعث بالا رفتن تعداد پنالتی ها شده؟

بله. فصل قبل و تحت قانون قدیم در لیگ برتر 19 خطای پنالتی گرفته شد و در فصل پیش تا این مقطع از فصل هیچ خطای پنالتی به دلیل خطای هند گرفته نشده بود.

این فصل، اما تا اینجا 20 خطای پنالتی در لیگ برتر گرفته شده که 30% این پنالتی ها به دلیل خطای هند بوده. از ابتدای فصل 2006-07 به بعد، بالاترین درصد پنالتی به دلیل خطای هند با 21.1% در فصل 2008-09 رخ داد.

میانگین 0.77 خطای پنالتی در هر بازی، بابت هر خطایی و نه فقط هند، تا اینجای فصل 21-2020 بسیار بالاتر از آمار فصل های قبل است. نزدیک ترین آمار با متوسط 0.29 خطای پنالتی در هر بازی متعلق به فصل های 07-2006 و 09-2008 است.

در اروپا که از فصل پیش این قانون با سخت گیری اعمال می گردد، در فصل 20-2019 تعداد خطای هند در سری آ از 37 عدد به 57 عدد و در لالیگا از 35 عدد به 48 عدد رسید.

در آلمان نیز در ابتدای اعمال قانون جدید خطای هند، آمار بوندسلیگا ابتدا بالا رفت، اما به تدریج و با تطبیق یافتن بازیکنان با قانون جدید این آمار در فصل قبل پایین آمد.

پس چرا بیش از گذشته خطای هند می بینیم؟

در وهله اول استفاده از VAR به این معناست که داوران اکنون می توانند راجع به صحنه هایی که پیش از این نمی دیدند، قضاوت نمایند.

فیفا اجرای VAR را به عهده گرفته و به همه لیگ ها دستور داده است تا تفسیر دقیق قوانین را برای اطمینان از ثبات و یکپارچگی اعمال نمایند. مخاطب این دستور در واقع لیگ برتر بود چرا که لیگ های دیگر قبلاً این کار را انجام می دادند.

فصل گذشته، لیگ برتر تفسیر آزادترانه خود را در بعضی از قوانین اعمال کرد. از جمله در خطای هند، استفاده از مانیتور های کنار زمین و دروازه بانانی که در ضربات پنالتی روی خط دروازه نمی ایستند. اکنون دیگر این اتفاق نخواهد افتاد.

هر بار توپ در محوطه جریمه با دست بازیکن برخورد می نماید باید خطای پنالتی گرفته گردد؟

خیر. استثنا ها دراین زمینه این است که توپ پس از برخورد با سر یا بدن بازیکن مستقیما به بازویش برخورد کند و یا اگر بازیکن در حال افتادن باشد و بازویش برای محافظت از او بین او و زمین قرار گرفته باشد. همچنین تفسیر های گوناگونی می گردد از به شکل غیرطبیعی بزرگتر جلوه دادن بدن داشت.

پس اگر بازوی بازیکن در هنگام برخورد توپ به دست/بازو در کنار بدنش قرار داشته باشد، ممکن است مرتکب خطای پنالتی نشوند.

چه کسی این قانون ها را می نویسد و آیا امکان تغییر قانون وجود دارد؟

IFAB مسئول قانونگذاری در فوتبال و تصمیم گیرنده راجع به تغییر قوانین است. IFAB از نمایندگان هر یک از اتحادیه های فوتبال انگلستان (چهار اتحادیه) و هیئت حاکمه FIFA تشکیل شده است.

هر اتحادیه انگلیس یک رای و فیفا چهار رای دارد. هرگونه تغییر باید توسط سه چهارم آرا تأیید گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: asemanfars.ir شناسه مطلب: 1370

به "مرور جنجالی ترین صحنه دربی؛ قانون درباره هند وحید امیری چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور جنجالی ترین صحنه دربی؛ قانون درباره هند وحید امیری چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید